Oilaning jamiyatni o‘zgartirishdagi tutgan o‘rni va ishtirokini yanada oshirish, oilalarning huquqiy, ijtimoiy, iqtisodiy, ma’naviy-axloqiy manfaatlarini va farovonligini yaxshilashni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish hamda izchil ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1997 yil 9 dekabrdagi F-796-son Farmoyishi bilan tashkil etilgan Respublika komissiyasi tomonidan ishlab chiqilgan Oila manfaatlarini ta’minlash borasida 1998 yilda amalga oshiriladigan tadbirlar Davlat dasturi tasdiqlansin (1-ilova).
2. Hokimiyat va boshqaruvning davlat tuzilmalari mulkchilik shakllaridan qat’i nazar, korxonalar va tashkilotlar Davlat dasturi topshiriqlarining belgilangan muddatlarga muvofiq so‘zsiz bajarilishini ta’minlashning mukammal choralarini ko‘rsinlar. Ushbu maqsadlarda ikki hafta muddatda:
Davlat dasturida ko‘rsatib o‘tilgan tadbirlarni korxonalar va tashkilotlarning aniq shart-sharoitlariga muvofiq ravishda, shuningdek, korxona, tashkilot joylashgan erdagi mahallalarda yashovchi oilalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash zarurligiga qarab amalga oshirish bo‘yicha tarmoq va idoraviy tadbirlar;
shaharlar, tumanlar, qishloqlar va ovullarning mahalliy shart-sharoitni hisobga oluvchi va har bir oilani qamrab oluvchi oila manfaatlarini ta’minlash borasida amalga oshiriladigan mintaqaviy dasturlar ishlab chiqilsin.
3. Davlat matbuot qo‘mitasi, «O‘zteleradio» kompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, ommaviy axborot vositalari qabul qilingan 1998 yilgi Davlat dasturida nazarda tutilgan oila manfaatlarini ta’minlash borasida amalga oshiriladigan tadbirlarning tutgan o‘rni va ahamiyatini keng tushuntirishni ta’minlasinlar.
Oila manfaatlarini ta’minlash dasturlarining bajarilishi doimo kuzatib borilsin va uning natijalari keng yoritilsin.
4. Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirliklar, idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va barcha darajalardagi hokimliklar har chorakda o‘zlarining yakuniy majlislarida manfaatdor organlar va tuzilmalarni jalb qilgan, mas’ul ijro etuvchilarning hisobotlarini tinglagan holda oila manfaatlarini ta’minlash borasidagi tegishli dasturlarning bajarilishini ko‘rib borsinlar.
(5-band O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1999 yil 5 martdagi 101-sonli qaroriga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan)
6. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri O‘.T. Sultonov zimmasiga yuklansin.

О государственной программе мер на 1998 год по обеспечению реализации интересов семьи
В целях дальнейшего повышения роли и участия семьи в преобразовании общества, усиления государственной поддержки и последовательного обеспечения правовых, социальных, экономических, духовно-нравственных интересов и улучшения благосостояния семей Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить Государственную программу мер на 1998 год по обеспечению реализации интересов семьи, разработанную Республиканской комиссией, созданной Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 9 декабря 1997 года № Ф-796 (приложение 1).
2. Государственным структурам власти и управления, предприятиям и организациям, независимо от форм собственности, принять исчерпывающие меры по обеспечению безусловного выполнения заданий Государственной программы в соответствии с установленными сроками. В этих целях в двухнедельный срок разработать:
отраслевые и ведомственные мероприятия по реализации указанных в Государственной программе мер применительно к конкретным условиям предприятий и организаций, а также необходимости социальной поддержки семей, проживающих в махаллях, по месту расположения предприятий, организаций;
региональные программы по обеспечению реализации интересов семьи, учитывающие местную специфику и охватывающие каждую семью городов, районов, кишлаков и аулов.
3. Госкомпечати, Телерадиокомпании, Национальному информационному агентству Узбекистана, средствам массовой информации обеспечить широкое разъяснение роли и значимости мер по реализации интересов семьи, предусмотренных в принятой Государственной программе на 1998 год.
Постоянно отслеживать ход выполнения программы реализации интересов семьи и широко освещать ее результаты.
4. Комплексам Кабинета Министров, министерствам, ведомствам, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам всех уровней ежеквартально на своих итоговых заседаниях рассматривать ход выполнения соответствующих программ обеспечения реализации интересов семьи с привлечением заинтересованных органов и структур, заслушиванием отчетов ответственных исполнителей.
(пункт 5 утратил силу в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 марта 1999 г. № 101)
6. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан У.Т. Султанова.