Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha Kommunikatsion strategiya O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi topshirig‘i bilan 2014 yilning 10 oktyabr kuni tasdiqlangan bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi va Jahon bankining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida 14 tadan ortiq tashkilot - vazirlik, uyushma, agentlik va korxonalar tomonidan amalga oshirilmoqda.
Mazkur Kommunikatsion strategiyaning yurtimizdagi bir yillik faoliyati tahlil qilinishi natijasida quyidagilar aniqlandi. Ushbu strategiya televideniye va radio, bosma matbuot, o‘quv yurtlari, tajriba va ma'lumot almashish tadbirlari, ko‘rgazma va yarmarkalar hamda Internet kabi kommunikatsion usullar orqali amalga oshirildi. 2015 yilda shu usullardan foydalanib, bir qator maqsadlarga erishildi.
Avvalo, televideniye va radioda 200 dan ortiq turli video va radio materiallar efirga uzatildi. Bosma matbuotda esa, “Energiya tejamkorligi va energiya samaradorligi” mavzusida 300 dan ortiq maqolalar chop etildi. Xususan, “Sanoat korxonalarining energiya samadorligini oshirish” loyihasining faoliyati va yutuqlari haqida 6 tahliliy teledasturlar, 14 yangilik lavhalari hamda 10 dan ortiq radio lavhalar efirga uzatildi. Shu bilan birga, “O‘zbekiston” telekanalidagi “Imkoniyat” tahliliy dasturi orqali mazkur loyihada qatnashayotgan sanoat korxonalarida amalga oshirilayotgan sub-loyihalar haqidagi bir qator lavhalar namoyish qilindi. Loyihaning ahamiyati va yutuqlari “Yoshlar” telekanalining “Nuqtai nazar” yoshlar tok-shousida muhokama qilindi. Shuningdek, mazkur loyiha faoliyati hamda unda qatnashayotgan korxonalarning yutuqlari haqidagi ma'lumotlar 40 dan ortiq maqolalar orqali mahalliy mushtariylarimiz e'tiboriga havola etildi. Ushbu maqolalar “Народное слово”, “Правда Востока”, “Xalq so‘zi”, “O‘zbekiston ovozi” va boshqa nashrlarda chop etildi.
Bu o‘rinda yana shuni ta'kidlash joizki, yil davomida energetika sohasi mutaxassislari, tadqiqotchilari bilan barcha ommaviy axborot vositalari vakillari o‘rtasida faol ish olib borildi. Ular seminar, trening, anjuman, va media-tur kabi 14 ta tadbirlarga faol qatnashdilar. Shuningdek, “Sanoat korxonalarining energiya samadorligini oshirish” loyihasining faoliyati Internet orqali keng yoritilmoqda. Jumladan, ushbu ma'lumotlar Iqtisodiyot vazirligi veb-saytiga muntazam ravishda joylashtirib borildi. Shu bilan birga, sakkizta kompaniya, tashkilot veb-saytlarida ham mavjud.
Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha Kommunikatsion strategiya nafaqat sanoat korxonalarining mutaxassislari, tadqiqotchilari, asbob-uskunalarni yetkazib beruvchilari va OAV vakillari bilan, balki yoshlar bilan ishlashni ham nazarda tutadi. Shu nuqtai nazardan, mazkur strategiya tomonidan kollej va litsey talabalari uchun ishlab chiqilgan “Energiyani tejash va energiya samaradorligi” maxsus kursi va maktab o‘quvchilari uchun tuzilgan metodik ko‘rsatmalarini joriy etilishi qo‘llab-quvvatlanioqda.
Ushbu strategiyaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi energiya resurslarini tejash va energiya samaradorligini oshirishning muhimligi haqida mamalakatimiz aholisining xabardorligini kengaytirishga, shuningdek energiya sarfi hajmini qisqartirishga olib keladi.

Результаты реализации Коммуникационной стратегии по повышению энергоэффективности промышленных предприятий
2016-02-23
Коммуникационная стратегия по повышению энергоэффективности промышленных предприятий, утвержденная поручением Кабинетом Министров Республики Узбекистан 10 октября 2014 года, реализуется со стороны более 14-ти организаций – министерств, ассоциаций, агентств и компаний - в рамках совместного проекта Министерства экономики Республики Узбекистан и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Работа в рамках Коммуникационной стратегии ведется уже более года. Анализ мероприятий и выводы приводятся ниже. Каналами коммуникации данной стратегии являются телевидение, радио, газеты, учебные заведения, мероприятия по обмену информацией и опытом, выставки и ярмарки, Интернет. Так, в 2015 году Стратегией были достигнуты значительные результаты.
В первую очередь, на телевидении и радиовещании выпущено более 200 разнообразных видео- и радиоматериалов, а также более 300 статей в печатных изданиях, посвященных теме «Энергосбережение и энергоэффективность». В частности, непосредственно о деятельности вышеупомянутого проекта было выпущено 6 аналитических телепередач, 14 новостных сюжетов, а также более 10 радио продуктов. Так, аналитическая передача «Имконият», выходящая в эфир телеканала «Ўзбекистон», посвятила цикл передач о реализуемых суб-проектах на предприятиях, участвующих в проекте. К тому же, достижения и роль проекта обсуждались в молодежном ток-шоу «Нуқтаи назар». Со стороны печатных средств массовой информации вниманию национальных читателей было представлено более 40 статей о деятельности проекта и реализуемых суб-проектах на различных энергоемких предприятиях страны. Статьи публиковались в таких изданиях, как «Народное слово», «Правда Востока», «Халқ сўзи» и другие. Более того, в течение года велась активная работа со специалистами и исследователями в области энергетики, предприятиями и СМИ: было проведено 14 мероприятий, среди которых семинары, тренинги, конференции, пресс-туры. Также, деятельность проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» широко освещается и в сети Интернет. Помимо веб-сайта Министерства экономики, информацию о деятельности проекта можно получить со страниц веб-сайтов восьми компаний и организаций, участвующих в проекте.
Коммуникационная стратегия по повышению энергоэффективности промышленных предприятий рассчитана не только на специалистов промышленных предприятий, научных работников, поставщиков оборудования и СМИ. Данная стратегия также предусматривает работу с молодежью и подрастающим поколением. Так, данная стратегия способствовала внедрению специального курса «Энергосбережение и энергоэффективность» в колледжах и лицеях, а также методических указаний для преподавания в 5-8 классах среднеобразовательных школ.
Ожидается, что успешная реализация данной стратегии приведет к повышению осведомленности населения страны о важности энергосбережения и повышения энергоэффективности экономики, что в свою очередь будет способствовать процессам снижения энергоемкости в стране.