Yangi yo‘llar – yangi imkoniyatlar
Milliy matbuot markazida “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatining 2015-yil ijtimoiy-iqtisodiy faoliyati yakunlari hamda 2016-yildagi rejalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi o‘rinbosari R.Ikromov va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda temir yo‘l tarmog‘i izchil rivojlantirilayotganini ta’kidladi.
2015-yilda temir yo‘l orqali yuk tashish hajmi 2014-yildagiga nisbatan 2,5 foizga ortgan. 20 million 7 mingdan ortiq yo‘lovchi tashilgan. 347,7 million dollarga teng eksport xizmatlari ko‘rsatilib, tizim korxonalarida 388,2 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Aholiga ko‘rsatilgan pullik xizmatlar hajmi 323,8 milliard so‘mni tashkil qilgan.
2015-yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq, 17 loyiha bo‘yicha 755,16 million dollar miqdorida kapital mablag‘lar o‘zlashtirilib, o‘sish prognozga nisbatan 2,8 foizga ortiq bo‘ldi.
Umumiy uzunligi 123 kilometrdan ziyod, shu jumladan, 19 kilometrlik temir yo‘l tunnelini o‘z ichiga olgan Angren – Pop elektrlashtirilgan yangi temir yo‘l liniyasining 104 kilometrida barcha qurilish, elektrlashtirish ishlari yakunlandi. Bugungi kunda tunnelda 18,4 kilometrlik kovlash ishlari bajarildi. 183 kilometrlik Pop – Qo‘qon – Andijon temir yo‘l yo‘nalishida elektrlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda.
2015-yilda Maroqand – Qarshi yo‘nalishidagi temir izlar elektrlashtirilib, yuqori tezlikda harakatlanuvchi poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Samarqand – Buxoro yo‘nalishida yuqori tezlikda harakatlanuvchi poyezdlar uchun temir yo‘l qurish va elektrlashtirish, Navoiy – Konimex – Miskin yangi temir yo‘l liniyasini qurish ishlari boshlandi.
Davlatimiz rahbarining 2015-yil 4-martdagi Xitoy Xalq Respublikasi Eksimbanki ishtirokida “Lokomotivlar parkini yangilash. 11 yuk elektrovozini xarid qilish. 2-bosqich” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlariga oid qaroriga muvofiq, Xitoyda ishlab chiqarilgan 11 dona “O'z-ELR” elektrovozi mamlakatimizga olib kelindi.
2015-yilning 5-6-noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan Xalqaro investitsiya forumi doirasida yana ikkita yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Talgo” poyezdini xarid qilish yuzasidan ispaniyalik ishlab chiqaruvchilar bilan shartnoma imzolandi.
– Yo‘lovchi vagonlari soni yana ikkitaga ortadi, – deydi yuqori tezlikdagi yo‘lovchi poyezdlar harakatini tashkil etish va foydalanish boshqarmasi boshlig‘i Olim Qurbonov. – Natijada ikki lokomotiv, o‘n yo‘lovchi vagoni va vagon-restorandan iborat yangi poyezdda yo‘lovchi o‘rni 72 taga ko‘payib, jami 287 yo‘lovchi tashish imkonini beradi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 2015-yilda "O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyati korxonalarida yangi yuk va yo‘lovchi vagonlari qurish, harakatdagi tarkibni ta’mirlash, modernizatsiya qilish, qayta tiklash bo‘yicha 24 loyiha amalga oshirildi. Toshkent quyuv mexanika zavodida 50 dona yopiq, 278 dona yarim ochiq vagon, Andijon mexanika zavodida 50 dona vagon-sisterna, 272 dona yarim ochiq vagon ishlab chiqarildi.
2016-yilda investitsiya dasturiga asosan 28 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Xususan, Angren – Pop elektrlashtirilgan yangi temir yo‘li qurilishini yakunlash, yuqori tezlikda harakatlanuvchi elektrovozlar xarid qilish va Samarqand – Buxoro yo‘nalishida ularning qatnovini yo‘lga qo‘yish, Pop – Qo‘qon – Andijon va Qarshi – Termiz temir yo‘l liniyalarini elektrlashtirish ishlarini davom ettirish rejalashtirilgan.

Новые дороги - новые возможности
В Национальном пресс-центре прошла пресс-конференция, посвященная итогам деятельности акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" в 2015 году и планам на 2016 год.
Заместитель председателя правления акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" Р.Икрамов и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны последовательно развивается отечественная железнодорожная система.
В 2015 году объем железнодорожных перевозок вырос на 2,5 процента по сравнению с 2014 годом. Перевезено более 20,7 миллиона пассажиров. Оказано экспортных услуг на сумму 347,7 миллиона долларов, на действующих в системе предприятиях выпущено товаров на сумму 323,8 миллиарда сумов.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2015 год при реализации 17 проектов освоено капиталовложений на 755,16 миллиона долларов, рост по сравнению с прогнозным показателем составил 2,8 процента.
Завершены работы по строительству и электрификации 104 километров новой железнодорожной линии Ангрен-Пап общей протяженностью более 123 километров, которая включает в себя 19-километровый тоннель. Сегодня в тоннеле выполнены буровые работы объемом 18,4 километра. Продолжается электрификация железнодорожной линии Пап-Коканд-Андижан протяженностью 183 километра.
В 2015 году завершена электрификация железной дороги Мараканд-Карши, налажено движение высокоскоростных поездов. Начаты работы по строительству и электрификации железных дорог для курсирования высокоскоростных поездов по маршруту Самарканд-Бухара, строительству новой железнодорожной линии Навоий-Канимех-Мискен.
В соответствии с постановлением главы нашего государства о мерах по реализации проекта "Обновление парка локомотивов. Приобретение 11 грузовых электровозов. 2-й этап" от 4 марта 2015 года в нашу страну доставлено 11 электровозов "O'z-ELR", произведенных в Китае.
В рамках состоявшегося 5-6 ноября 2015 года Международного инвестиционного форума с испанскими производителями заключены договора о закупке еще двух высокоскоростных поездов "Тальго".
- Количество пассажирских вагонов увеличится вдвое, - говорит начальник управления по организации движения и эксплуатации высокоскоростных пассажирских поездов Олим Курбанов. - В результате в новом поезде, состоящем из двух локомотивов, десяти пассажирских вагонов и вагона-ресторана, количество пассажирских мест увеличится на 72. Таким образом, поезд будет перевозить 287 пассажиров.
В соответствии с Программой локализации в 2015 году на предприятиях АО "Узбекистон темир йуллари" реализовано 24 проекта по строительству новых грузовых и пассажирских вагонов, ремонту и модернизации, восстановлению подвижного состава. На Ташкентском литейно-механическом заводе произведено 50 закрытых, 278 полуоткрытых вагонов, на Андижанском механическом заводе - 50 вагонов-цистерн и 272 полуоткрытых вагона.
В 2016 году согласно Инвестиционной программе намечено реализовать 28 проектов. В частности, запланировано завершение строительства новой электрифицированной железнодорожной линии Ангрен-Пап, закупка высокоскоростных электропоездов, организовать их движение по маршруту Самарканд-Бухара, электрификация линий Пап-Коканд-Андижан и Карши-Термез.