2011 - Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili
Mulkdorlarning o‘rta sinfini shakllantirish, ichki bozorni raqobatbardosh va sifatli mahsulotlar bilan to‘ldirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va shu asosda aholi daromadlarini ko‘paytirish va farovonligini oshirishning muhim omili, mamlakat taraqqiyoti yo‘lidagi faol harakatlantiruvchi kuch sifatida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha aniq maqsadga yo‘naltirilgan keng chora-tadbirlar kompleksini amalga oshirish maqsadida, shuningdek, 2011 yil O‘zbekiston Respublikasida «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» deb e’lon qilinganligi munosabati bilan:
1. Quyidagi yo‘nalishlarga asoslangan «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturi ilovaga* muvofiq tasdiqlansin:
*Ilova berilmaydi.
mamlakatimiz va uning hududlarida yanada qulay biznes-muhit yaratish, xususiy mulkchilikning ustuvorligini mustahkamlashga yo‘naltirilgan qonun hujjatlarini takomillashtirish va bu borada ishonchli kafolatlarni ta’minlash, tadbirkorlikka ko‘proq erkinlik berish, davlatning boshqaruv funktsiyalari va ruxsat beruvchi normalarni qisqartirish, byurokratik to‘siq va g‘ovlarni olib tashlash, kichik biznes sub’ektlarining moliya-kredit va xom ashyo resurslaridan, ular ishlab chiqaradigan mahsulotlarga davlat buyurtmalari berilishidan keng foydalanishini ta’minlaydigan bozor vositalari va mexanizmlarini tatbiq etish;
davlat va nazorat organlarining tadbirkorlik sub’ektlari moliya-xo‘jalik faoliyatiga aralashuvini keskin qisqartirish;
kichik korxonalar tashkil qilish hamda kichik korxonalar va tadbirkorlarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartib-qoidalarini yanada soddalashtirish, kichik biznes sub’ektlarini qurish va ularni muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulash, noturarjoy xonalari va zarur er uchastkalarini ajratib berish borasidagi masalalarni hal etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni qabul qilish;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi uchun soliq va boshqa to‘lovlar bo‘yicha yanada qulay shart-sharoitlar yaratish, imtiyoz va preferentsiyalar berish, hisobotlar tizimi hamda moliya, soliq va statistika organlariga hisobotlar topshirish mexanizmini takomillashtirish va unifikatsiyalash;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlariga kreditlar berish mexanizmini yanada takomillashtirish va ularning hajmini oshirish, birinchi navbatda, investitsiya maqsadlariga, boshlang‘ich sarmoyani shakllantirishga kreditlar ajratish, ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish hamda texnologik yangilash uchun o‘rta va uzoq muddatli kreditlar berish;
kichik biznesni rivojlantirishga xorijiy investitsiyalarni, avvalambor, xalqaro moliya institutlarining kreditlarini hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni keng jalb etish va yo‘naltirish;
sanoat tarmoqlarida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish hamda yuqori texnologiyaga asoslangan zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish uchun keng imkoniyatlar yaratish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqarishga innovatsion texnologiyalar joriy etilishini rag‘batlantirish;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining tashqi iqtisodiy faoliyatdagi ishtirokini kengaytirish masalalarini tubdan hal etish, ularning eksport salohiyatini oshirishga, eksportga mo‘ljallangan mahsulotini jahon va mintaqaviy bozorlarga olib chiqishga ko‘maklashish;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarini axborot bilan ta’minlash, shuningdek, kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish masalalarida ularga konsulьtativ ko‘mak berish tizimini yanada rivojlantirish.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2010 yil 14 dekabrdagi F-3539-son farmoyishiga muvofiq tuzilgan Respublika komissiyasi zimmasiga «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturining bajarilishini tashkil etish va uning monitoringini olib borish vazifasi yuklansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari boshchiligida tegishli hududiy komissiyalar tashkil etilsin, ularning zimmasiga Dasturda ko‘zda tutilgan tadbirlar respublika hududlarida belgilangan muddatlarda so‘zsiz va sifatli amalga oshirilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklansin.
Bunda quyidagilarga:
tadbirkorlarning o‘z ishini ochishi bilan bog‘liq masalalarda sodir bo‘layotgan aniq o‘zgarishlarga;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari — energiya va gaz ta’minoti, suv va issiqlik ta’minoti hamda boshqa tarmoqlarga ulanishi bo‘yicha shart-sharoitlarning yaxshilanishi va muddatlari qisqartirilishiga;
tadbirkorlik sub’ektlariga er uchastkalari, shuningdek, noturarjoy xonalar ajratib berish bilan bog‘liq holat qanchalik yaxshilanganiga;
kichik biznes sub’ektlari faoliyatini tekshirish va boshqa ortiqcha cheklashlarni, davlat va nazorat organlarining tadbirkorlar moliya-xo‘jalik faoliyatiga aralashuvini qisqartirish borasidagi ishlarning ahvoli qay tarzda o‘zgarayotganiga;
kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlariga tijorat banklari tomonidan kreditlar ajratilishi bilan bog‘liq ishlarning ahvoli qanchalik o‘zgarganiga alohida e’tibor qaratilsin.
3. «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi (Sh. M. Mirziyoev):
ikki hafta muddatda respublika davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, boshqa tashkilotlar tomonidan har bir vazirlik va idora, mintaqa, shahar, tuman va aholi punkti bo‘yicha «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili»ning hududiy va tarmoq dasturlari ishlab chiqilishi hamda qabul qilinishini ta’minlasin;
«Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturi bo‘limlari va bandlarini to‘liq, sifatli va o‘z vaqtida bajarish bo‘yicha respublika davlat va xo‘jalik boshqaruv organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlar darajasida ishlar muvofiqlashtirilishini tashkil etsin, Dasturga kiritilgan tadbirlar amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatsin;
Dasturning amalga oshirilishi to‘g‘risidagi materiallarni yilning har choragida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining majlislarida ko‘rib chiqsin;
har chorak yakunlari bo‘yicha «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturida nazarda tutilgan tadbirlar bajarilishi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Devoniga axborot berib borsin.
4. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar eksporti hajmi o‘sishiga muhim ahamiyat berilgani holda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi Iqtisodiyot vazirligi, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda:
tovarlar va xizmatlar eksporti hamda importi bo‘yicha statistik hisobot shakllariga kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqarilgan tovarlar hamda ko‘rsatilgan xizmatlar eksporti ko‘rsatkichlari bo‘yicha alohida bo‘lim kiritsin;
har chorakda Vazirlar Mahkamasiga kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqarilgan tovarlar va ko‘rsatilgan xizmatlar eksporti hajmlari hamda tarkibi to‘g‘risidagi hisobotni taqdim etib borsin.
5. O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, ommaviy axborot vositalari:
aholi, ayniqsa, tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili» Davlat dasturining maqsad va vazifalari keng ko‘lamda tushuntirilishini;
respublika davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlarning Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirishga qo‘shgan aniq hissasini aks ettirgan holda, Dasturning amalga oshirilishi muntazam yoritib borilishini ta’minlasinlar.
6. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh. M. Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

2011 - Год малого бизнеса и частного предпринимательства
В целях реализации широкого комплекса целенаправленных мер по созданию максимально благоприятных условий для дальнейшего развития малого бизнеса и частного предпринимательства как важнейшего фактора формирования среднего класса собственников, активной движущей силы на пути прогресса страны, наполнения внутреннего рынка конкурентоспособной и качественной продукцией, создания новых рабочих мест и обеспечения на этой основе увеличения доходов, повышения благосостояния населения, а также в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2011 года «Годом малого бизнеса и частного предпринимательства»:
1. Утвердить Государственную программу «Год малого бизнеса и частного предпринимательства», согласно приложению*, направленную на:
*Приложение не приводится.
создание в целом в стране и регионах республики максимально благоприятной бизнес-среды, дальнейшее совершенствование законодательства, направленных на укрепление приоритета частной собственности, обеспечение ей надежных гарантий, предоставление большей свободы предпринимательству, сокращение государственных управленческих функций и разрешительных норм, ликвидацию бюрократических барьеров и препон, внедрение рыночных инструментов и механизмов, обеспечивающих широкий доступ субъектов малого бизнеса к кредитно-финансовым и сырьевым ресурсам, государственным заказам на производимую ими продукцию;
масштабное сокращение вмешательства государственных и контролирующих органов в финансово-хозяйственную деятельность субъектов предпринимательства;
дальнейшее упрощение процедур создания и регистрации малых предприятий и предпринимателей, принятие конкретных мер по решению вопросов по строительству и подключению субъектов малого бизнеса к инженерно-коммуникационным сетям, выделению нежилых помещений и необходимых земельных участков;
создание максимума благоприятных условий, льгот и преференций по налоговым и другим платежам для сферы малого бизнеса и частного предпринимательства, совершенствование и унификацию системы отчетности и механизма сдачи отчетов в финансовые, налоговые и статистические органы;
дальнейшее совершенствование механизма и увеличение объемов кредитования субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, в первую очередь кредитов на инвестиционные цели, формирование стартового капитала, среднесрочных и долгосрочных кредитов для модернизации и технологического обновления производства;
широкое привлечение и направление на развитие малого бизнеса иностранных инвестиций, прежде всего льготных кредитов международных финансовых институтов и прямых инвестиций;
создание широких возможностей для развития малого бизнеса и частного предпринимательства в отраслях промышленности и организации современных высокотехнологичных производств, стимулирование внедрения в производство субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства инновационных технологий;
кардинальное решение вопросов по расширению участия субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства во внешнеэкономической деятельности, оказание содействия в повышении их экспортного потенциала, продвижении экспортной продукции на региональные и мировые рынки;
дальнейшее развитие системы информационного обеспечения и консультативной помощи субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства, а также в вопросах подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров.
2. Возложить на Республиканскую комиссию, образованную в соответствии с распоряжением Президента Республики Узбекистан от 14 декабря 2010 года № Р-3539, организацию и мониторинг выполнения Государственной программы «Год малого бизнеса и частного предпринимательства».
Создать в Республике Каракалпакстан и областях соответствующие территориальные комиссии, возглавляемые Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей, возложив на них персональную ответственность за безусловную и качественную реализацию в установленные сроки в регионах республики мероприятий, предусмотренных в Программе.
При этом особое внимание обратить на:
конкретные изменения, происходящие в вопросах, связанных с открытием предпринимателями собственного дела;
улучшение условий и сокращение сроков по подключению субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства к инженерно-коммуникационным сетям — энерго- и газоснабжению, водопроводу, теплоснабжению и другие;
насколько улучшилось положение с выделением субъектам предпринимательства земельных участков, а также нежилых помещений;
каким образом меняется положение дел с сокращением проверок и других излишних ограничений деятельности субъектов малого бизнеса, вмешательства государственных и контролирующих органов в финансово-хозяйственную деятельность предпринимателей;
насколько изменилось положение дел с выделением коммерческими банками кредитов субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства.
3. Республиканской комиссии по реализации Государственной программы «Год малого бизнеса и частного предпринимательства» (Ш.М. Мирзиёев):
в двухнедельный срок обеспечить разработку и принятие республиканскими органами государственного и хозяйственного управления, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, другими организациями территориальных и отраслевых программ «Год малого бизнеса и частного предпринимательства» по каждому министерству и ведомству, региону, городу, району и населенному пункту;
организовать координацию работы на уровне республиканских органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах и других организаций по полному, качественному и своевременному выполнению разделов и пунктов Государственной программы «Год малого бизнеса и частного предпринимательства», установить системный контроль за ходом реализации включенных в Программу мероприятий;
материалы о ходе реализации Программы ежеквартально рассматривать на заседаниях Кабинета Министров Республики Узбекистан;
по итогам каждого квартала представлять в Аппарат Президента Республики Узбекистан информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных в Государственной программе «Год малого бизнеса и частного предпринимательства».
4. Придавая важное значение росту экспорта продукции, производимой субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, Государственному комитету Республики Узбекистан по статистике совместно с Министерством экономики, Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Государственным таможенным комитетом:
ввести в формы статистической отчетности по экспорту и импорту товаров и услуг отдельным разделом показатели экспорта товаров и услуг, производимых субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства;
ежеквартально представлять в Кабинет Министров отчет об объемах и структуре экспорта товаров и услуг, производимых субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства.
5. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, средствам массовой информации обеспечить:
широкое разъяснение среди населения, особенно субъектов предпринимательства, целей и задач Государственной программы «Год малого бизнеса и частного предпринимательства»;
регулярное освещение хода реализации Программы с отражением конкретного вклада республиканских органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах и других организаций в осуществление предусмотренных в ней мероприятий.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева.