2009 - Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili
Qishloqning ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmasini yanada rivojlantirish, iqtisodiyotning agrar sektori samaradorligini oshirish, qishloq xo‘jaligida iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish ishiga yangi qudratli turtki berish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlaydigan zamonaviy korxonalarni jadal barpo etish, qishloqda, avvalo yoshlar o‘rtasida bandlik o‘sishini ta’minlash, qishloq aholisining daromadlari va turmush sifatini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarning keng kompleksini amalga oshirish maqsadida, shuningdek 2009 yil O‘zbekiston Respublikasida Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili deb e’lon qilinganligi munosabati bilan:
1. «Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili» Davlat dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin. Davlat dasturi quyidagilarga yo‘naltirilgan:
qishloq aholisining manfaatlarini yana ham to‘liqroq ta’minlash maqsadida qonunchilik bazasi va normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish va mustahkamlash;
qishloq qiyofasini sifat jihatdan yaxshilash, rivojlanish va arxitektura — reja asosida qurilish bosh sxemalariga muvofiq qishloq aholi punktlari qurilishi, qishloqdagi turar-joy va ijtimoiy soha ob’ektlari namunaviy loyihalar bo‘yicha barpo etilishini nazarda tutuvchi qishloq aholi punktlarining arxitekturaviy rejalashtirilishini tashkil etish va qishloq qurilishini loyihalashtirish tizimini tubdan takomillashtirish;
ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmasini yanada rivojlantirish asosida qishloqdagi turmush sifatini oshirish, qishloq aholi punktlarini transport kommunikatsiyalari, toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, ayniqsa borish qiyin bo‘lgan va olis qishloq aholi punktlari telekommunikatsiya tarmoqlari va pochta aloqasi bilan qamrab olinishini oshirish;
mamlakatning o‘zida qurilish materiallari ishlab chiqarishni kengaytirish, yig‘ma konstruktsiyalar va mahalliy materiallardan foydalangan holda qishloqda ob’ektlar qurishning industrial va yig‘ma texnologiyalarini joriy etish;
qishloqni mavjud energiya va gaz ta’minoti ob’ektlarini rekonstruktsiya qilish va shunday yangi ob’ektlar qurish hisobiga zarur energetika resurslari bilan uzluksiz va kafolatli ta’minlash bo‘yicha shart-sharoitlar yaratish;
qishloq xo‘jaligida iqtisodiy islohotlarni izchil chuqurlashtirib borish, fermerlik harakatini yanada qo‘llab-quvvatlash, uning moddiy va moliyaviy bazasini mustahkamlash, qishloqda shakllanayotgan yangi mulkiy munosabatlar, o‘rta sinf — mulkdorlar, tadbirkorlar, ishbilarmonlar manfaatlari ishonchli himoya qilinishini ta’minlash;
2008 — 2012 yillarda sug‘oriladigan erlarning meliorativ holatini yaxshilash yuzasidan tasdiqlangan Davlat dasturiga muvofiq, eng avvalo, erlarning meliorativ holatini yaxshilash bo‘yicha aniq maqsadga yo‘naltirilgan kompleks chora-tadbirlarni bajarish asosida tuproq unumdorligini tubdan oshirish;
qishloqda sanoat ishlab chiqarishi va qurilishni yanada jadal rivojlantirish, meva-sabzavot va chorvachilik mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha zamonaviy texnika va texnologiyalar bilan jihozlangan ixcham korxonalarning keng tarmog‘ini tashkil etish, xizmat ko‘rsatish va servis sohasini sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarish, shu asosda qishloq aholisi, eng avvalo yoshlar ishga joylashtirilishini, insonlarning daromadlari va farovonligi oshirilishini ta’minlash;
insonlar salomatligi muhofaza qilinishini yaxshilash, qishloq aholisining tibbiy madaniyatini yuksaltirish, qishloqda umumiy va kasb-hunar ta’limi tizimini yanada rivojlantirish va uning darajasi hamda sifatini oshirish, qishloq maktablari va kasb-hunar kollejlarining moddiy bazasini mustahkamlash.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2008 yil 11 dekabrdagi R-4023-son farmoyishiga muvofiq tashkil etilgan Respublika komissiyasi zimmasiga «Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili» Davlat dasturi bajarilishini tashkil etish va uning monitoringini olib borish vazifasi yuklansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari boshchilik qiladigan tegishli hududiy komissiyalar tashkil etilsin hamda ular zimmasiga respublika mintaqalarida Dasturda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning belgilangan muddatlarda so‘zsiz va sifatli amalga oshirilishi uchun shaxsan javobgarlik yuklansin.
3. «Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili» Davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi (Sh.M. Mirziyoev):
ikki hafta muddatda vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, jamoat tashkilotlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari tomonidan «Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili» hududiy va tarmoq dasturlari ishlab chiqilishi hamda qabul qilinishini ta’minlasin;
Dasturga kiritilgan chora-tadbirlar amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatsin hamda davlat boshqaruvining tegishli respublika va hududiy organlari, shuningdek jamoat va nohukumat tashkilotlarining faoliyatini muvofiqlashtirsin;
har chorakda Dasturning amalga oshirilishiga doir materiallar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining majlislarida ko‘rib chiqilishi uchun kiritilsin;
yilning har choragi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Devoniga ushbu qaror bilan tasdiqlangan Dasturning bajarilishi to‘g‘risida axborot berib borsin.
4. O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, Milliy teleradiokompaniyasi, ommaviy axborot vositalari Dasturning maqsad va vazifalari keng tushuntirilishini, uni amalga oshirish, qishloqni rivojlantirish, obodonlashtirish va uning qiyofasini sifatli o‘zgartish bo‘yicha Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarni bajarishga tarmoq va mahalliy boshqaruv organlari, jamoat va nohukumat tuzilmalarining aniq hissasi muntazam yoritib borilishini ta’minlasinlar.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Sh.M. Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

2009 - год развития и благоустройства села
В целях осуществления широкого комплекса мер по дальнейшему развитию производственной и социальной инфраструктуры села, повышению эффективности аграрного сектора экономики, придания нового мощного импульса работе по углублению экономических реформ в сельском хозяйстве, ускоренному созданию современных предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, обеспечению роста занятости на селе, прежде всего, молодежи, повышению доходов и качества жизни сельских жителей, а также в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2009 г. — Годом развития и благоустройства села:
1. Утвердить Государственную программу «Год развития и благоустройства села», согласно приложению, направленную на:
дальнейшее совершенствование и укрепление законодательной и нормативно-правовой базы для еще более полного обеспечения интересов сельских жителей;
коренное совершенствование системы организации архитектурной планировки сельских населенных пунктов и проектирования сельского строительства, предусматривающее качественное улучшение облика села, осуществление застройки сельских населенных пунктов в соответствии с генеральными схемами развития и архитектурно-планировочной застройки, строительство жилья и объектов социальной сферы на селе по типовым проектам;
повышение качества жизни на селе на основе дальнейшего развития производственной и социальной инфраструктуры, обеспечение сельских населенных пунктов транспортными коммуникациями, чистым питьевым водоснабжением, увеличение охвата сетями телекоммуникаций и почтовой связью, особенно труднодоступных и отдаленных сельских населенных пунктов;
расширение производства отечественных строительных материалов, внедрение индустриальных и сборных технологий строительства объектов на селе с использованием сборных конструкций и местных материалов;
создание благоприятных условий для бесперебойного и гарантированного обеспечения села необходимыми энергетическими ресурсами за счет реконструкции существующих и строительства новых объектов энерго- и газоснабжения;
последовательное углубление экономических реформ в сельском хозяйстве, дальнейшую поддержку фермерского движения, укрепление его материальной и финансовой базы, обеспечение надежной защиты формирующихся на селе новых имущественных отношений, интересов среднего класса — собственников, предпринимателей, деловых людей;
кардинальное повышение плодородия почвы, прежде всего, на основе осуществления целенаправленных комплексных мер по улучшению мелиоративного состояния земель, в соответствии с утвержденной Государственной программой мелиоративного улучшения орошаемых земель на период 2008 — 2012 годы;
дальнейшее ускоренное развитие на селе промышленного производства и строительства, создание широкой сети компактных предприятий по переработке плодоовощной и животноводческой продукции, оснащенных современной техникой и технологиями, подъем на качественно новый уровень сферы услуг и сервиса, обеспечение на этой основе трудоустройства сельского населения, прежде всего, молодежи, повышения доходов и благосостояния людей;
улучшение охраны здоровья людей, повышение медицинской культуры сельского населения, дальнейшее развитие и повышение уровня и качества системы общего и профессионального образования на селе, укрепление материальной базы сельских школ и профессиональных колледжей.
2. Возложить на Республиканскую комиссию, образованную в соответствии с распоряжением Президента Республики Узбекистан от 11 декабря 2008 года № Р-4023, организацию и мониторинг выполнения Государственной программы «Год развития и благоустройства села».
Создать в Республике Каракалпакстан и областях соответствующие территориальные комиссии, возглавляемые Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей, возложив на них персональную ответственность за безусловную и качественную реализацию в установленные сроки в регионах республики мероприятий, предусмотренных в Программе.
3. Республиканской комиссии по реализации Государственной программы «Год развития и благоустройства села» (Ш.М. Мирзияев):
в двухнедельный срок обеспечить разработку и принятие министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями, общественными организациями, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей территориальных и отраслевых программ «Год развития и благоустройства села»;
установить системный контроль за ходом реализации включенных в Программу мероприятий, и координацию деятельности соответствующих республиканских и территориальных органов государственного управления, а также общественных и неправительственных организаций;
материалы о ходе реализации Программы ежеквартально вносить на рассмотрение на заседаниях Кабинета Министров Республики Узбекистан;
по итогам каждого квартала представлять в Аппарат Президента Республики Узбекистан информацию о ходе выполнения Программы, утвержденной настоящим постановлением.
4. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, средствам массовой информации обеспечить широкое разъяснение целей и задач Программы, регулярное освещение хода ее реализации, конкретного вклада отраслевых и местных органов управления, общественных и неправительственных структур в осуществление мероприятий по развитию, благоустройству и качественному изменению облика села, предусмотренных Программой.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Ш.М. Мирзияева.