«Yoshlar yili» davlat dasturi to‘g‘risida»
Yoshlarning manfaatlari va huquqlarini himoya qilish borasidagi etilgan muammolarni o‘z vaqtida hal etish, uzluksiz ta’lim tizimida islohotlarni yanada chuqurlashtirish, real iqtisodiyotda va mamlakat hayot faoliyati sohalarida ta’lim muassasalari tomonidan tayyorlanadigan mutaxassislarga bo‘lgan talabni ta’minlash maqsadida, shuningdek, 2008 yilning «Yoshlar yili» deb e’lon qilinganligi munosabati bilan:
1. Quyidagilarni nazarda tutuvchi «Yoshlar yili» Davlat dasturi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
yoshlarning manfaatlarini yanada to‘liq ta’minlash va huquqlarini himoya qilishga yo‘naltirilgan huquqiy bazani takomillashtirish hamda mustahkamlash, amaldagi qonun va normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish;
ta’lim jarayonini uning uzluksizligi va davomiyligi nuqtai nazaridan yanada takomillashtirish, 9-sinf bitiruvchilarining o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi bilan to‘liq qamrab olinishini ta’minlash, kasb-hunar kollejlari va oliy ta’lim muassasalarida yoshlardan munosib ravishda foydalanish va jamiyatda o‘z o‘rniga ega bo‘lishini kafolatlaydigan, real iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarida talab qilinayotgan yo‘nalishlar va ixtisosliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlashni tashkil qilish;
ishga tushiriladigan umumta’lim maktablari, kasb-hunar kollejlari va akademik litseylarni qurish va rekonstruktsiya qilish sifatini oshirish, ularni muhandislik kommunikatsiyalariga o‘z vaqtida hamda to‘liq ulash, mebelь, zamonaviy o‘quv-laboratoriya uskunalari va texnikaviy ta’lim vositalari bilan jihozlash, ta’lim sohasida qabul qilingan davlat umummilliy dasturlarining so‘zsiz va sifatli bajarilishi yuzasidan buyurtmachilar va pudratchilarning mas’uliyatini kuchaytirish;
ta’lim va kadrlar tayyorlash butun tizimi darajasi hamda sifatini tubdan oshirish, maktablar, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi va oliy o‘quv muassasalaridagi ta’lim standartlari va o‘quv dasturlarini zamonaviy talablarni hisobga olgan holda tanqidiy tahlil qilish hamda yangilash, pedagog kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlashni tashkil etishni takomillashtirish;
yosh avlodni hayotga qat’iy e’tiqod va qarashlar ruhida, mentalitetimizga yot bo‘lgan zararli ta’sirlar va oqimlarga qarshi tura oladigan milliy hamda umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash;
oliy o‘quv yurtlari, kasb-hunar kollejlari va akademik litseylar bitiruvchilarining, shuningdek, muddatli harbiy xizmatni tugatgan yoshlarning, ayniqsa, kichik shaharlar va qishloqlarda ishga joylashishi bilan bog‘liq masalalar butun kompleksini hal etish;
musiqa, rassomlik, san’at va madaniyat sohalarida bolalarning ijodiy talanti va qobiliyatlarini barvaqt aniqlash hamda rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish, mazkur masalalar bilan shug‘ullanuvchi jamoat va nodavlat tashkilotlari hamda shaxslarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish chora-tadbirlarini amalga oshirish;
yoshlarda sog‘lom turmush tarziga intilishni shakllantirish, OITS, giyohvandlik, kashandalik va boshqa zararli odatlarga qarshi kurash bo‘yicha profilaktika chora-tadbirlarini amalga oshirish, yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, yoshlar sportini ommaviy rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
yosh oilalarni ma’naviy va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ularga munosib uy-joy va ijtimoiy-maishiy turmush sharoitlarini yaratish, uy-joyini obodonlashtirish uchun zarur mablag‘lar va kreditlar berish, ma’naviy boy va jismonan sog‘lom bolalarni tarbiyalash chora-tadbirlarining samarali tizimini amalga oshirish.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 14 dekabrdagi F-2892-son farmoyishiga muvofiq tashkil etilgan Respublika komissiyasi zimmasiga «Yoshlar yili» Davlat dasturi bajarilishini tashkil etish va monitoringini olib borish vazifasi yuklansin.
Respublika komissiyasi a’zolaridan 2-ilovaga* muvofiq tarkibda «Yoshlar yili» Davlat dasturining asosiy bo‘limlarini amalga oshirish Kengashi tuzilsin.
* 2-ilova berilmaydi.
3. «Yoshlar yili» Davlat dasturini amalga oshirish Respublika komissiyasi va Kengashi (Sh.M.Mirziyoev):
vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, jamoat tashkilotlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan har bir vazirlik va idora, mintaqa, shahar, tuman va aholi punkti bo‘yicha ikki hafta muddatda «Yoshlar yili» hududiy va tarmoq dasturlari ishlab chiqilishi va qabul qilinishini ta’minlasin;
ushbu Dasturning bo‘limlari va bandlarini to‘liq bajarish bo‘yicha ishlarning davlat boshqaruvi respublika hamda hududiy organlari, jamoat va nohukumat tashkilotlari darajasida muvofiqlashtirilishini tashkil etsin, Dasturga kiritilgan tadbirlarning bajarilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatsin;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Devoniga yilning har choragi yakunlari bo‘yicha «Yoshlar yili» Davlat dasturida tasdiqlangan tadbirlarning bajarilishi to‘g‘risida axborot taqdim etib tursin.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri va tumanlar (shaharlar)da Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Raisi va tegishli hududlar hokimlari boshchiligida, ularning zimmasiga Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarning so‘zsiz va to‘liq amalga oshirilishi yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklangan holda, Dasturni amalga oshirish bo‘yicha tegishli komissiyalar tashkil etish maqsadga muvofiq deb hisoblansin.
5. O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi, Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi, ommaviy axborot vositalari «Yoshlar yili» Davlat dasturining maqsad va vazifalari keng ko‘lamda tushuntirilishini, uning amalga oshirilishini, yoshlar huquqlari manfaatlarini himoya qilish, ularning ijodiy salohiyatini rivojlantirish hamda real iqtisodiyot tarmoqlarida talab etilayotgan aniq kasb-hunarni egallash, sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, ularning jamiyatda munosib o‘rinni egallab, respublikani rivojlantirishda hal qiluvchi kuch bo‘lib qoladigan, o‘z mamlakatining to‘la huquqli fuqarolari sifatida kamol toptirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishda respublika va mahalliy boshqaruv organlari, jamoat hamda nohukumat tuzilmalarining aniq hissasi muntazam yoritib borilishini ta’minlasin.
6. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh.M.Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

«О государственной программе «Год молодежи»
В целях осуществления широкого комплекса мер по своевременному решению назревших проблем по защите интересов и прав молодежи, дальнейшему углублению реформ в системе непрерывного образования, обеспечению востребованности специалистов, подготавливаемых образовательными учреждениями, в реальной экономике и сферах жизнедеятельности страны, а также в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2008 года — Годом молодежи:
1. Утвердить Государственную программу «Год молодежи», согласно приложению № 1, направленную на:
совершенствование и укрепление правовой базы, внесение изменений и дополнений в действующие законодательные и нормативно-правовые акты, направленных на более полное обеспечение интересов и защиту прав молодежи;
дальнейшее совершенствование образовательного процесса с позиций его непрерывности и преемственности, обеспечение полного охвата выпускников 9-х классов средним специальным, профессиональным образованием, организацию подготовки кадров в профессиональных колледжах и вузах по направлениям и специальностям, востребованным в отраслях и сферах реальной экономики, гарантирующим молодежи достойное их применение и место в обществе;
повышение качества строительства и реконструкции вводимых общеобразовательных школ, профессиональных колледжей и академических лицеев, своевременное и полное их подключение к инженерным коммуникациям, оснащение мебелью, современным учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения, усиление ответственности заказчиков и подрядчиков за безусловное и качественное выполнение принятых общенациональных государственных программ в сфере образования;
кардинальное повышение уровня и качества всей системы образования и подготовки кадров, проведение критического анализа и модернизации образовательных стандартов и учебных программ в школах, средних специальных, профессиональных и высших учебных заведениях с учетом современных требований, совершенствование организации подготовки и переподготовки педагогических кадров;
воспитание молодого поколения с твердыми убеждениями и взглядами на жизнь, в духе уважительного отношения к национальным и общечеловеческим ценностям, способного противостоять чуждым нашему менталитету вредным влияниям и течениям;
решение всего комплекса вопросов, связанных с трудоустройством выпускников высших учебных заведений, профессиональных колледжей и академических лицеев, а также молодежи, завершившей срочную военную службу, особенно в малых городах и сельской местности;
создание условий для раннего выявления и развития творческих талантов и способностей у детей в области музыки, живописи, искусства и культуры, реализацию мер по поощрению и стимулированию общественных, неправительственных организаций и лиц, занимающихся этими вопросами;
формирование у молодежи стремления к здоровому образу жизни, реализацию профилактических мер по борьбе со СПИДом, наркоманией, курением и другими вредными привычками, созданию условий для организации содержательного досуга молодежи, массового развития молодежного спорта;
реализацию эффективной системы мер по моральной и материальной поддержке молодых семей, созданию для них достойных жилищных и социально-бытовых условий, предоставлению необходимых средств и кредитов для обустройства жилья, воспитания духовно богатых и физически здоровых детей.
2. Возложить на Республиканскую комиссию, образованную в соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 14 декабря 2007 года № Р-2892, организацию и мониторинг выполнения Государственной программы «Год молодежи».
Образовать из числа членов Республиканской комиссии Совет по реализации основных разделов Государственнойпрограммы «Год молодежи» в составе согласно приложению № 2*.
* Приложение № 2 не приводится.
3. Республиканской комиссии и Совету по реализации Государственной программы «Год молодежи» (Мирзияев Ш.М.):
в двухнедельный срок обеспечить разработку и принятие министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями, общественными организациями, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента территориальных и отраслевых программ «Год молодежи» по каждому министерству и ведомству, региону, городу, району и населенному пункту;
организовать координацию работы на уровне республиканских и территориальных органов государственного управления и общественных, неправительственных организаций по полному выполнению разделов и пунктов настоящей Программы, установить системный контроль за ходом реализации включенных в Программу мероприятий;
по итогам каждого квартала представлять в Аппарат Президента Республики Узбекистан информацию о выполнении мероприятий, утвержденных в Государственной программе «Год молодежи».
4. Признать целесообразным создание в Республике Каракалпакстан, областях, г.Ташкенте и районах (городах) соответствующих комиссий по реализации программы во главе с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами соответствующих территорий, возложив на них персональную ответственность за неукоснительную и полномасштабную реализацию предусмотренных в программе мероприятий.
5. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, средствам массовой информации обеспечить широкое разъяснение целей и задач Государственнойпрограммы «Год молодежи», регулярное освещение хода ее реализации, конкретного вклада республиканских и местных органов управления, общественных и неправительственных структур в осуществление мер по защите прав и интересов молодежи, развитию их творческого потенциала и овладению конкретной профессией, востребованной в отраслях реальной экономики, формированию здорового образа жизни, становлению их как полноправных граждан своей страны, способных занять достойное место в обществе, стать решающей силой развития республики.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзияева Ш.М.