2005 - Sihat-salomatlik yili
Jamiyatda sog‘lom turmush tarzini yanada shakllantirishga, aholi salomatligini mustahkamlashga, jismoniy sog‘lom va ma’naviy boy yosh avlodni tarbiyalashga, fuqarolarning jismoniy tarbiya va sport bilan faol shug‘ullanishga keng jalb etilishini ta’minlashga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida, shuningdek 2005 yil O‘zbekiston Respublikasida «Sihat-salomatlik yili» deb e’lon qilinganligi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2004 yil 15 dekabrdagi F–2095-son farmoyishi bilan tashkil etilgan Respublika komissiyasi tomonidan vazirliklar va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, jamoat tashkilotlari va jamg‘armalar bilan birgalikda ishlab chiqilgan «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
«Sihat-salomatlik yili» davlat dasturining ilovada nazarda tutilgan tadbirlari tasdiqlangan respublika byudjetida va mahalliy byudjetlarda moliyalashtirishning aniq manbalari, bajaruvchilar mablag‘lari bilan 2-ilovaga muvofiq ta’minlanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Quyidagilar «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturining asosiy maqsadli vazifalari va yo‘nalishlari hisoblansin:
odamlarda bebaho boylik bo‘lgan o‘z sog‘lig‘ini saqlashga to‘g‘ri va mas’uliyatli munosabatda bo‘lish, sog‘lom turmush tarzini olib borish, o‘z hayot faoliyatini oqilona tashkil qilish, zararli odatlardan voz kechish, sog‘lom bo‘lishga, jismoniy va ruhiy jihatdan uyg‘un kamol topishga intilishga yo‘naltirilgan hayotiy falsafani shakllantirish;
onalik va bolalikni muhofaza qilish, ona va bola sog‘lig‘ini mustahkamlash, reproduktiv salomatlikni yaxshilash, tibbiy madaniyatni oshirish va oilada turmush tarzini sog‘lomlashtirish, jismonan baquvvat farzandlar tug‘ilishini va ularni barkamol qilib tarbiyalashni ta’minlash loyihalari va tadbirlarini amalga oshirish;
aholining, ayniqsa qishloq joylarda yashaydigan aholining gigiena sohasidagi bilimlari va madaniyatini oshirish, sanitariya va shaxsiy gigiena qoidalarining ahamiyati hamda ularga rioya etish zarurligini yosh avlod chuqur anglab etishida ota-onalar va pedagoglar rolini kuchaytirish;
giyohvandlikka, chekishga, yuqumli kasalliklar, shu jumladan sil kasalligi va VICh/OITS tarqalishiga qarshi kurash bo‘yicha aniq maqsadga qaratilgan faoliyatni tashkil etish;
pensionerlar va nogironlar salomatligini mustahkamlash, ularga tibbiy, sanatoriya-kurort va kommunal-maishiy xizmat ko‘rsatishni yaxshilash, keksalarning sog‘lom va munosib hayot kechirishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlarini yanada kuchaytirish;
aholining keng qatlamlari foydalana oladigan va sifatli sog‘liqni saqlash tizimini yaratish, tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish va mustahkamlash, ularni zamonaviy tashxis va tibbiyot asbob-uskunalari bilan jihozlash chora-tadbirlarini amalga oshirish;
tibbiyot kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishni tashkil etish tizimini takomillashtirish;
atrof muhitni muhofaza qilishga, ekologiya normalarini tatbiq etishga, aholini sifatli ichimlik suv bilan ta’minlashga yo‘naltirilgan dasturlarni amalga oshirish;
aholi keng qatlamlarining jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishini, ayniqsa bolalarni sportga jalb etishni faollashtirish, musobaqalar, ommaviy sport va sog‘lomlashtirish tadbirlarini o‘tkazishni tashkil etish ishlarini amalga oshirish;
sog‘liqni saqlash xodimlarining murakkab va mas’uliyatli mehnatini moddiy hamda ma’naviy jihatdan rag‘batlantirish, ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlarning murakkabligi darajasi va sifatiga qarab mehnatga tabaqalashtirilgan holda haq to‘lashni joriy etish yuzasidan aniq yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturining asosiy qoidalariga muvofiq 10 kun muddatda hududiy dasturlar ishlab chiqsinlar va ularning bajarilishini ta’minlasinlar.
4. «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturining bajarilishini tashkil etish va monitoringini olib borish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2004 yil 15 dekabrdagi F-2095-son farmoyishiga muvofiq tashkil etilgan Respublika komissiyasiga yuklansin.
Respublika komissiyasi doirasida «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturining asosiy bo‘limlari amalga oshirilishi uchun mas’ullardan iborat bo‘lgan 3-ilovaga muvofiq tarkibda Kengash tuzilsin.
5. «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturida tasdiqlangan tadbirlarning bajarilishini nazorat qilishning quyidagi tizimi belgilansin:
Kengash har oyda to‘planadi va «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturiga kiritilgan aniq tadbirlar bo‘yicha bajarish uchun mas’ullarning hisobotini eshitadi;
Davlat dasturi asosiy bo‘limlarining bajarilishi uchun 1 va 3-ilovalarga muvofiq mas’ullar har chorakda Respublika komissiyasi majlislarida dastur bo‘limlarining bajarilishi to‘g‘risida hisobot beradilar;
Respublika komissiyasi (Sh.M. Mirziyoev) har chorak yakunlari bo‘yicha hisobot davridan keyingi oyning 5-kunigacha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Devoniga «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturida tasdiqlangan topshiriqlarning bajarilishi to‘g‘risida axborot taqdim etadi.
Davlat dasturi asosiy bo‘limlarining bajarilishi uchun mas’ullarning hisobotlarini tayyorlashda Vazirlar Mahkamasining Ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy muhofaza masalalari axborot-tahlil departamenti tegishli qo‘shimcha axborot tayyorlaydi va uni ko‘rib chiqish uchun Respublika komissiyasiga kiritadi.
6. O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, «O‘zteleradio» kompaniyasi, ommaviy axborot vositalari «Sihat-salomatlik yili» davlat dasturida nazarda tutilgan tadbirlarning roli va ahamiyatini keng tushuntirishni, turli darajalarda dasturning amalga oshirilishi va uning natijalari muntazam yoritib borilishini ta’minlasinlar.
7. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh.M. Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

О государственной программе «Год здоровья»
В целях осуществления комплексных мер, направленных на дальнейшее формирование здорового образа жизни в обществе, укрепление здоровья населения, воспитание физически здорового и духовно богатого молодого поколения, обеспечение широкого вовлечения граждан в активные занятия физической культурой и спортом, а также в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2005 года «Годом здоровья» Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить разработанную Республиканской комиссией, образованной в соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 15 декабря 2004 г. № Р-2095, совместно с министерствами и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, общественными организациями и фондами Государственную программу «Год здоровья» согласно приложению № 1.
Принять к сведению, что предусмотренные в приложении мероприятия Государственной программы «Год здоровья» подкреплены конкретными источниками финансирования, утвержденными республиканским и местными бюджетами, средствами исполнителей, согласно приложению № 2.
2. Считать основными целевыми задачами и направлениями Государственной программы «Год здоровья»:
формирование у людей жизненной философии, ориентированной на правильное и ответственное отношение к сохранению своего здоровья как бесценного богатства, ведение здорового образа жизни, разумную организацию своей жизнедеятельности, отказ от вредных привычек, стремление к оздоровлению, гармоничному физическому и духовному развитию;
реализацию проектов и мероприятий по защите материнства и детства, укреплению здоровья матери и ребенка, улучшению репродуктивного здоровья, повышению медицинской культуры и оздоровлению образа жизни в семье, обеспечению рождения и воспитания физически крепких и гармонично развитых детей;
повышение гигиенического образования и культуры населения, особенно проживающих в сельской местности, усиление роли родителей и педагогов в осознании подрастающим поколением значимости и необходимости соблюдения правил санитарии и личной гигиены;
организацию целенаправленной деятельности по борьбе с наркоманией, курением, распространением инфекционных заболеваний, в том числе туберкулеза и ВИЧ/СПИДа;
дальнейшее усиление мер по укреплению здоровья пенсионеров и инвалидов, улучшению их медицинского, санаторно-курортного и коммунально-бытового обслуживания, созданию необходимых условий для здоровой и достойной жизни пожилых людей;
реализацию мер по созданию доступной и качественной системы здравоохранения, развитие и укрепление материально-технической базы медицинских учреждений, оснащение их современным диагностическим и медицинским оборудованием;
совершенствование системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации медицинских кадров;
осуществление программ, направленных на охрану окружающей среды, внедрение экологических норм, обеспечение каждого населенного пункта качественной питьевой водой;
осуществление работы по активизации занятия физической культурой и спортом широких слоев населения, особенно по привлечению к спорту детей, организации и проведению соревнований, спортивных массовых и оздоровительных мероприятий;
осуществление адресных мер по материальному и моральному стимулированию сложного и ответственного труда работников здравоохранения, внедрению дифференцированной оплаты труда в зависимости от степени сложности и качества оказываемых медицинских услуг.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и г. Ташкента, в соответствии с основными положениями Государственной программы «Год здоровья», в 10-дневный срок разработать и утвердить территориальные программы и обеспечить их выполнение.
4. Возложить на Республиканскую комиссию, образованную в соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 15 декабря 2004 года № Р-2095, организацию и мониторинг выполнения Государственной программы «Год здоровья».
В рамках Республиканской комиссии образовать из числа ответственных Совет по реализации основных разделов Государственной программы «Год здоровья» в составе согласно приложению № 3.
5. Установить следующую систему контроля за ходом реализации мероприятий, утвержденных в рамках Государственной программы «Год здоровья»:
Совет ежемесячно собирается и заслушивает отчет ответственных исполнителей по конкретным мероприятиям, включенным в Государственную программу «Год здоровья»;
ответственные за реализацию основных разделов Государственной программы, согласно приложениям №№ 1 и 3, ежеквартально отчитываются о ходе реализации разделов программы на заседаниях Республиканской комиссии;
Республиканская комиссия (Ш.М. Мирзияев) по итогам каждого квартала до 5 числа, следующего за отчетным периодом месяца, представляет в Аппарат Президента Республики Узбекистан информацию о выполнении заданий, утвержденных Государственной программой «Год здоровья».
При подготовке отчетов ответственных за реализацию основных разделов Государственной программы Информационно-аналитический департамент Кабинета Министров по вопросам образования, здравоохранения и социальной защиты подготавливает соответствующий содоклад и вносит его на рассмотрение Республиканской комиссии.
6. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству, Телерадиокомпании Узбекистана, средствам массовой информации обеспечить широкое разъяснение роли и значимости мероприятий, предусматриваемых в Государственной программе «Год здоровья», регулярное освещение хода реализации программы и ее результатов на различных уровнях.
7. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Ш.М. Мирзияева.