2004 - Mehr va muruvvat yili
Mamlakatimizda 2004 yilning «Mehr va muruvvat yili» deb e’lon qilinishi munosabati bilan, jamiyatimizda ahillik, bag‘rikenglik, mehr-oqibat, millatlararo do‘stlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, yurtdoshlarimiz, avvalo, yoshlarimiz ongi va tafakkurida yuksak insoniy fazilatlarni kamol toptirish, aholining ijtimoiy muhofazasini kuchaytirish, xususan, kam ta’minlangan toifa va oilalarni qo‘llab-quvvatlash hamda davlat va jamoat tashkilotlarining bu boradagi faoliyatini muvofiqlashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. «Mehr va muruvvat yili» dasturi ilovaga* muvofiq tasdiqlansin.
* Ilova berilmaydi.
Dasturda belgilangan chora-tadbirlar:
— davlat idoralari va jamoat tuzilmalarining mablag‘ va imkoniyatlarini, korxona va tashkilotlar, shirkat va fermer xo‘jaliklari, tadbirkor va ishbilarmonlarning homiylik yordamlarini kam ta’minlangan oilalar, nogironlar, boquvchisidan judo bo‘lgan fuqarolar va yolg‘iz keksalarni moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash uchun jalb etishga;
— jamiyat hayotining asosiy bo‘g‘ini bo‘lgan oila tizimini mustahkamlash, onalik va bolalikni, inson hayoti va manfaatlarini himoyalash, muhofaza qilish, mavjud ijtimoiy muammolarni hal etish, jumladan, yangi ish o‘rinlarini yaratish, aholiga tibbiy, savdo va kommunal-maishiy xizmat ko‘rsatishni yaxshilash bo‘yicha aniq rejalarni amalga oshirishga;
— yurtdoshlarimizni mehribonlik va ezgulik ruhida tarbiyalash, zamon talablariga javob beradigan qadimiy an’ana va qadriyatlarimizni hayotimizga yanada chuqurroq singdirish, bunday intilish va harakatlarni ommaviy axborot vositalari, joylardagi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar orqali keng targ‘ib qilishga yo‘naltirilgani ma’qullansin.
2. «Mehr va muruvvat yili» dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha respublika komissiyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari va boshqa tashkilotlar ushbu dasturda nazarda tutilgan tadbirlarning o‘z vaqtida va talab darajasida bajarilishini ta’minlash yuzasidan aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining komplekslari, vazirliklar, idoralar, uyushmalar, kontsernlar, korporatsiyalar, kompaniyalar va agentliklar, xo‘jalik birlashmalari, jamoat tashkilotlari, jamg‘armalar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda viloyatlar, Toshkent shahar, shaharlar va tumanlar hokimliklari:
yilning har choragida, tegishli idoralar va tuzilmalarni jalb etgan holda, «Mehr va muruvvat yili» dasturining bajarilishini muhokama qilib, zarur chora-tadbirlar ko‘rib borsin;
yilning har choragi yakunlari bo‘yicha dastur topshiriqlarining bajarilishi natijalari to‘g‘risidagi tahliliy ma’lumotni keyingi oyning 7-kunigacha respublika komissiyasiga taqdim etsin.
4. Matbuot va axborot agentligi, «O‘zteleradio» kompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga aholi o‘rtasida «Mehr va muruvvat yili» dasturida nazarda tutilgan chora-tadbirlarning mohiyati va ahamiyatini ochib berish, ularni amalga oshirish borasida qilinayotgan ishlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh.Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

2004 - Год доброты и милосердия
В связи с провозглашением 2004 года «Годом доброты и милосердия», в целях укрепления в обществе атмосферы дружбы, толерантности, взаимного уважения, межнационального согласия и взаимопонимания, дальнейшего развития благородных человеческих качеств в сознании сограждан, особенно у молодежи, поддержки социально уязвимых, малообеспеченных слоев населения, а также координации деятельности государственных и общественных организаций в этом направлении Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить Программу «Год доброты и милосердия» согласно приложению*.
* Приложение не приводится.
Одобрить мероприятия Программы, направленные на:
привлечение средств и возможностей государственных и общественных структур, благотворительную помощь предприятий и организаций, ширкатных и фермерских хозяйств, предпринимателей для материальной и духовной поддержки малообеспеченных семей, инвалидов, лиц, потерявших кормильцев, одиноких пожилых людей;
реализацию конкретных мер по укреплению семьи — основной ячейки общества, защите материнства и детства, жизни и интересов человека, решению социальных проблем, прежде всего, по созданию рабочих мест, улучшению медицинского, торгового и бытового обслуживания населения;
воспитание у наших соотечественников духа доброты и милосердия, дальнейшее углубление утверждения национальных традиций и ценностей, соответствующих современным требованиям, популяризацию их в средствах массовой информации, путем проведения духовно-просветительских мероприятий на местах.
2. Республиканской комиссии по разработке и реализации Программы «Год доброты и милосердия», Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, городов и районов, министерствам, ведомствам, хозяйственным объединениям и другим организациям разработать и осуществить конкретные меры, обеспечивающие своевременную и качественную реализацию мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Комплексам Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерствам, ведомствам, ассоциациям, концернам, корпорациям, компаниям и агентствам, хозяйственным объединениям, общественным организациям, фондам, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, городов и районов:
ежеквартально рассматривать на своих заседаниях ход реализации Программы «Год доброты и милосердия» с привлечением заинтересованных органов и структур, принимать соответствующие меры;
по итогам каждого квартала, до 7 числа следующего за кварталом месяца, представлять в Республиканскую комиссию аналитическую информацию о результатах осуществления заданий Программы в отчетном периоде.
4. Рекомендовать Узбекскому агентству по печати и информации, Телерадиокомпании, Национальному информационному агентству Узбекистана, средствам массовой информации республики осуществлять широкое разъяснение сущности и значения мер, предусмотренных Программой «Год доброты и милосердия», и проводимой работы по их реализации.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзиёева Ш.М.