2003 - Obod mahalla yili
Mahallaning fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi sifatidagi roli va ahamiyatini oshirish, milliy qadriyat va an’analarni, o‘zaro mehr-oqibat tuyg‘ularini mustahkamlashdagi nufuzini ko‘tarish, aholini moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasida 2003 yil «Obod mahalla yili» deb e’lon qilinishi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. «Obod mahalla yili» dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Mazkur dastur:
mahallaning davlat va jamiyat boshqaruvidagi, jamiyatning ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy hayotidagi roli va maqomini yanada mustahkamlashga;
mahalla faoliyatining amaldagi me’yoriy-huquqiy bazasini takomillashtirishga, uning vakolatlarini kengaytirishga va fuqarolik jamiyati instituti sifatidagi mas’uliyatini oshirishga;
mahalla faoliyatining moddiy bazasini mustahkamlashga, mahalla hududida tadbirkorlikni, xizmatlar ko‘rsatish va savdo sohalarini rivojlantirishga, shular hisobiga yangi ish o‘rinlari barpo etishga;
mahallaning ijtimoiy infratuzilmasini rivojlantirishga, uning hududlarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirishga, bolalar va sport maydonchalarini jihozlashga, kommunal tarmoqlarni rivojlantirishga;
mahalla tomonidan kam ta’minlangan oilalarga aniq yo‘nalishli moddiy yordamni va yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirishga;
keksa avlodga e’tibor va g‘amxo‘rlikni kuchaytirishga;
mahalla aholisiga tibbiy va sanatoriy-kurort xizmati ko‘rsatilishini yaxshilashga, bolalar sportini rivojlantirishga;
mahallaning aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi, ijtimoiy adolat, o‘zaro mehr-oqibat va ma’naviy-axloqiy tarbiya bilan bog‘liq milliy qadriyat va urf-odatlarimizni keng targ‘ib qilish, ularni asrab-avaylash sohasidagi faoliyatini takomillashtirishga qaratilsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini rivojlantirish jamg‘armalarini tashkil etish to‘g‘risida taklif kiritsinlar, fuqarolik holati aktlarini qayd etganlik uchun davlat bojining bir qismini hamda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik va jismoniy shaxslarni ro‘yxatdan o‘tkazganlik uchun yig‘im va boshqa tushumlarni mazkur jamg‘armalarni mablag‘ bilan ta’minlash manbalari etib belgilasinlar.
3. «Obod mahalla yili» dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari va boshqa tashkilotlar ushbu dasturda ko‘zda tutilgan tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlovchi aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining komplekslari, vazirliklar, idoralar, uyushmalar, kontsernlar, korporatsiyalar, kompaniyalar va agentliklar, xo‘jalik birlashmalari, jamoat tashkilotlari, jamg‘armalar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda viloyatlar, Toshkent shahar, shaharlar va tumanlar hokimliklari:
yilning har choragida o‘z majlislarida manfaatdor idoralar va tuzilmalarni jalb etgan holda, «Obod mahalla yili» dasturining qanday bajarilayotganini muhokama qilib, tegishli chora-tadbirlar ko‘rib borsin;
yilning har choragi yakunlari bo‘yicha dastur topshiriqlarining hisobot davrida bajarilishi natijalari to‘g‘risida chorakdan keyingi oyning 7-sanasigacha Respublika komissiyasiga tahliliy axborotni taqdim etsin.
5. «Mahalla» xayriya jamg‘armasi Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi, «Ma’naviyat va ma’rifat» markazi, O‘zbekiston musulmonlari idorasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Madaniyat ishlari vazirligi bilan birgalikda ikki hafta muddatda to‘y-ma’raka va boshqa marosimlarni an’analarimizga xos tejamkorlik bilan o‘tkazishga qaratilgan tadbirlarni ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Respublika komissiyasiga taqdim etsin.
6. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, «O‘zteleradio» kompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, respublika ommaviy axborot vositalariga «Obod mahalla yili» dasturida nazarda tutilgan chora-tadbirlarning ma’no-mohiyati va ahamiyatini keng tushuntirish, ularni amalga oshirish borasida qilinayotgan ishlarni xolis yoritish tavsiya etilsin.
7. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari K.To‘laganov zimmasiga yuklatilsin.

О программе «Год махалли»
В целях повышения роли и значения махалли в качестве органа самоуправления граждан, дальнейшего усиления ее влияния в деле укрепления национальных ценностей и традиций, оказания населению материальной и моральной поддержки и в связи с провозглашением 2003 года в Республике Узбекистан «Годом махалли» Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить согласно приложению Программу «Год махалли», направленную на:
дальнейшее укрепление роли и статуса махалли в государственном и общественном управлении, социально-политической и экономический жизни общества;
совершенствование действующей нормативно-правовой базы деятельности махалли, расширение ее полномочий и повышение ответственности как института гражданского общества;
укрепление материальной базы деятельности махалли, развитие предпринимательства, сферы услуг и торговли на территории махалли, создание за счет этого новых рабочих мест;
развитие социальной инфраструктуры махалли, благоустройство и озеленение территорий, оборудование детских и спортивных площадок, коммунальных сетей;
усиление адресной материальной помощи малообеспеченным семьям и поддержки молодых семей со стороны махалли;
усиление внимания и заботы о старшем поколении;
улучшение медицинского и санаторно-курортного обслуживания населения махалли, развитие детского спорта;
активизацию деятельности махалли по сохранению и широкой пропаганде среди населения национальных ценностей и обычаев, связанных с традициями здорового образа жизни, социальной справедливости и духовно-нравственным воспитанием.
2. Министерству финансов, Министерству труда и социальной защиты населения Республики Узбекистан в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения о создании фондов развития органов самоуправления граждан, определив источниками финансирования часть средств государственных пошлин за регистрацию актов гражданского состояния и сборов за регистрацию юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, и других источников.
3. Республиканской комиссии по разработке и реализации Программы «Год махалли», Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, городов и районов, министерствам, ведомствам, хозяйственным объединениям и другим организациям разработать и осуществить конкретные меры, обеспечивающие своевременное и качественное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
4. Комплексам Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерствам, ведомствам, ассоциациям, концернам, корпорациям, компаниям и агентствам, хозяйственным объединениям, общественным организациям, фондам, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей и города Ташкента, городов и районов:
ежеквартально рассматривать на своих заседаниях ход реализации Программы «Год махалли» с привлечением заинтересованных органов и структур, принимать соответствующие меры;
по итогам каждого квартала до 7 числа следующего за кварталом месяца представлять в Республиканскую комиссию аналитическую информацию об итогах осуществления заданий Программы в отчетном периоде.
5. Благотворительному фонду «Махалла» совместно с Республиканским комитетом женщин, центром «Маънавият ва маърифат», Духовным управлением мусульман Узбекистана, Комитетом по делам религий, Министерством по делам культуры в двухнедельный срок разработать и представить для утверждения Республиканской комиссии мероприятия по традиционно рачительному проведению свадеб и других ритуальных обрядов.
6. Рекомендовать Узбекскому агентству по печати и информации, Телерадиокомпании, Национальному информационному агентству Узбекистана, средствам массовой информации республики осуществить широкое разъяснение содержания и значимости мер, предусмотренных в Программе «Год махалли», объективное освещение хода их реализации.
7. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан К.Н. Туляганова.