2002 - Qariyalarni qadrlash yili
Mazkur Farmoyish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2004 yil 24 iyuldagi PF-3467-sonli «O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlari va farmoyishlarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida» gi Farmoniga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan.
Mamlakatimizning keksa fuqarolariga davlat va jamiyat tomonidan diqqat-e’tibor, g‘amxo‘rlik hamda ijtimoiy himoyani, ularni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish bo‘yicha Davlat dasturini ishlab chiqish maqsadida va 2002 yil «Qariyalarni qadrlash yili» deb e’lon qilinganligi munosabati bilan:
1. «Qariyalarni qadrlash yili» Davlat dasturini ishlab chiqish bo‘yicha Respublika komissiyasi ilovaga* muvofiq tarkibda tuzilsin.
* Ilova berilmaydi.
2. Respublika komissiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlari va Toshkent shahar hokimliklari, vazirliklar va idoralar, xo‘jalik boshqaruvi organlari va jamoat tashkilotlari bilan birgalikda bir oy muddatda «Qariyalarni qadrlash yili» Davlat dasturi loyihasini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etsin.
Dasturda, qariyalarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ilgari qabul qilingan hukumat qarorlarida ko‘zda tutilgan tadbirlar bajarilishini davom ettirish bilan bir qatorda quyidagi vazifalarni amalga oshirish ko‘zda tutilsin:
qariyalarni qadrlashdan iborat xalqimizga xos asriy an’analarni, oilada tinchlik va totuvlik, jamiyatda barqarorlik muhitini shakllantirishga qariyalarning qo‘shayotgan munosib hissasini yoritish va targ‘ib qilishda, ulardan tarbiyaviy maqsadlarda foydalanishda oila. mahalla, jamoat tashkilotlari, ijodiy uyushmalar hamda ommaviy axborot vositalarining rolini oshirish;
qariyalarni ijtimoiy himoya qilish, ularning pensiya ta’minotini takomillashtirish tibbiy, sanatoriy-kurort, kommunal-maishiy va transport xizmatlari ko‘rsatishni yaxshilash borasidagi chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish;
yolg‘iz keksalar, pensionerlar va nogironlar, urush qatnashchilari va nogironlari to‘g‘risida g‘amxo‘rlikni kuchaytirish, ularning dori-darmon bilan va ijtimoiy jihatdan ta’minlanish darajasini oshirish;
jamiyatni tubdan o‘zgartirishda, sog‘lom avlodni tarbiyalashda, boy kasbiy va hayotiy tajribaning, ezgu an’analar hamda madaniy qadriyatlarning davom ettirilishida va ularni yoshlarga etkazishda qariyalarning faol ishtirok etishlarini ta’minlash;
bolalar va yoshlarni ota-onalar hamda qariyalarni izzat-hurmat qilish, qadrlash va ular to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilish ruhida tarbiyalash va ta’lim berish tizimini takomillashtirish.
3. Ushbu Farmoyishning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri O‘.T. Sultonov zimmasiga yuklansin.

2002 - Год защиты интересов старшего поколения
Настоящее распоряжение утратило силу в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2004 года № УП-3467 «О признании утратившими силу некоторых указов и распоряжений Президента Республики Узбекистан»
В целях разработки Государственной программы по дальнейшему усилению внимания, заботы и социальной защиты со стороны государства и общества пожилым гражданам страны, их материальной и моральной поддержки и в связи с объявлением 2002 года — «Годом защиты интересов старшего поколения»:
1. Создать Республиканскую комиссию по разработке Государственной программы «Год защиты интересов старшего поколения» в составе согласно приложению*.
* Приложение не приводится.
2. Республиканской комиссии Совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, министерствами и ведомствами, органами хозяйственного управления и общественными организациями в месячный срок разработать и представить в Кабинет Министров проект Государственной программы «Год защиты интересов старшего поколения».
В Программе, наряду с продолжением выполнения мероприятий, предусмотренных ранее принятыми правительственными решениями по поддержке пожилых граждан, предусмотреть реализацию следующих задач:
повышение роли семьи, махалли, общественных организаций, творческих объединений и средств массовой информации в воспитании, освещении и пропаганде вековых традиций почитания старшего поколения, его достойного вклада в формирование атмосферы мира и согласия в семьях, стабильности в обществе;
дальнейшее усиление мер по социальной защите пожилых людей, совершенствованию их пенсионного обеспечения, улучшению медицинского, санаторно-курортного, коммунально-бытового и транспортного обслуживания;
усиление заботы об одиноких престарелых, пенсионерах и инвалидах, участниках и инвалидах войны, повышение уровня их медикаментозного и социального обеспечения;
обеспечение активного участия старшего поколения в преобразованиях общества, воспитании здорового поколения, преемственности и передачи молодежи богатого профессионального и жизненного опыта, добрых традиций и культурных ценностей;
совершенствование системы воспитания и обучения детей, молодежи в духе уважения, почитания и заботы о родителях и старшем поколении.
3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан У.Т. Султанова.