2000 - Sog'lom avlod yili
Sog‘lom avlodni tarbiyalashga, yuksak umuminsoniy qadriyatlari asoslangan hayotiy o‘rniga ega bo‘lgan ma’naviy boy, axloqan etuk, intellektual rivojlangan, yuqori bilimli, jismonan baquvvat, har tomonlama kamol topgan shaxsni shakllantirishga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasida 2000 yilning «Sog‘lom avlod yili» deb e’lon qilinishi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. Quyidagilarga:
sog‘lom oilani shakllantirish va oilada yuksak ma’naviy-axloqiy muhitni rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni takomillashtirishga;
davlat, jamiyat va oila tomonidan sog‘lom farzand tug‘ilishiga e’tibor va g‘amxo‘rlikni kuchaytirishga;
bolalarning salomatligini mustahkamlash, ta’lim olishi va har tomonlama kamol topishi uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga;
«Mehribonlik» uylarida, maktab-internatlarda va ixtisoslashtirilgan maktablarda tarbiyalanayotgan bolalarga davlat tomonidan yordamni kuchaytirishga;
ijtimoiy tafakkurda etuk, har tomonlama kamol topgan va sog‘lom avlodning tug‘ilishi va tarbiyalanishi uchun yuksak mas’uliyat psixologiyasini shakllantirishga, sog‘lom avlodning tug‘ilishi va tarbiyalanishi masalalari bo‘yicha aholiga yalpi bilim berish tizimini yaratishga yo‘naltirilgan «Sog‘lom avlod» davlat dasturi 1-ilovaga* muvofiq tasdiqlansin.
* 1-ilova berilmaydi.
2. Belgilansinki, «Sog‘lom avlod» davlat dasturida nazarda tutilgan chora-tadbirlarni, ularning ahamiyati va ko‘lamlarini, sarf-xarajatlar hajmlarini va ijtimoiy oqibatlarini hisobga olgan holda, amalga oshirish 2000 yilda va keyingi yillarda tegishli resurslar bilan ta’minlanishi kerak.
Davlat dasturi topshiriqlarining unda belgilangan muddatlarga muvofiq so‘zsiz bajarilishi uchun o‘zlariga bog‘liq bo‘lgan barcha chora-tadbirlarni ko‘rish, barcha mavjud imkoniyatlarni safarbar etish vazirliklar, idoralar, hududiy hokimiyat va boshqaruv organlari har bir rahbarining muhim insoniy burchi deb hisoblansin.
3. «Sog‘lom avlod» davlat dasturini bajarishga doir ishlarni muvofiqlashtirish va nazorat qilish uchun 2-ilovaga* muvofiq tarkibda Respublika komissiyasi tuzilsin.
* 2-ilova berilmaydi.
LexUZ sharhi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2004 yil 26 iyuldagi 358-sonli «Respublika komissiyalari va kengashlari tarkibini tasdiqlash to‘g‘risida»gi qaroriga asosan 3-bandga o‘zgartirish kirgan. Mazkur bandning rus tilidagi matniga qarang.
Respublika komissiyasi, zaruriyat bo‘lganda, Davlat dasturining tegishli yo‘nalishlari bo‘yicha olimlar, mutaxassislar va jamoatchilik vakillaridan iborat ishchi guruhlari tuzsin va joylarda dasturiy chora-tadbirlarning amalga oshirilishi bo‘yicha ishlarning haqiqiy ahvoli o‘rganilishini ta’minlasin.
(4-band O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2004 yil 26 iyulь 358-son qaroriga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan — 2004 y., 30-son, 344-modda)
5. Vazirlar Mahkamasining Ijtimoiy kompleksi, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi «Sog‘lom avlod uchun» jamg‘armasi hamda boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda «Sog‘lom avlod uchun» jamg‘armasida jamlanayotgan moliyaviy mablag‘larning miqdorlari va manbalarini tanqidiy baholab chiqsinlar va bir hafta muddatda Vazirlar Mahkamasiga:
Jamg‘armani «Sog‘lom avlod» davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha Jamg‘armaga yuklangan vazifalarning bajarilishini ta’minlaydigan miqdorlarda zarur moliyaviy manbalar bilan tubdan mustahkamlash;
viloyatlarda Jamg‘arma filiallarini tashkil etish, ularning tegishli moddiy-moliyaviy bazasini yaratish;
Jamg‘armani va uning hududiy filiallarini, birinchi navbatda, byudjetdan tashqari jamg‘armalar hamda yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik mablag‘lari hisobidan mablag‘ bilan ta’minlash bo‘yicha takliflar kiritsinlar.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi «Sog‘lom avlod uchun» jamg‘armasi hamda manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish va ulardan maqsadli foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqsin va belgilangan muddatlarda tasdiqlashga kiritsin.
Qo‘shimcha ma’lumot uchun qarang: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2000 yil 4 martdagi 74-son «Sog‘lom avlod uchun» Hukumatga qarashli bo‘lmagan xalqaro xayriya jamg‘armasi faoliyatini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirliklar, idoralar, uyushmalar, kontsernlar, korporatsiyalar va kompaniyalar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari yilning har choragida o‘z majlislarida, manfaatdor organlar va tuzilmalarni jalb etgan holda, «Sog‘lom avlod» davlat dasturining bajarilishini ko‘rib borsinlar. Yilning har choragi yakunlari bo‘yicha yil choragidan keyingi oyning 5-kunigacha Vazirlar Mahkamasiga hisobot davrida Davlat dasturi topshiriqlarining amalga oshirilishi yakunlari to‘g‘risida tahliliy axborot taqdim etsinlar.
7. Davlat matbuot qo‘mitasi, «O‘zteleradio» kompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, respublika ommaviy axborot vositalari qabul qilingan «Sog‘lom avlod» davlat dasturida nazarda tutilgan chora-tadbirlarning roli va ahamiyati keng tushuntirib berilishini ta’minlasinlar.
Markaziy televidenieda va viloyatlar televidenielarida hamda Toshkent shahar televideniyasida «Sog‘lom avlod — bu bizning kelajagimiz» maxsus muntazam ko‘rsatuvini tashkil etish maqsadga muvofiq deb hisoblansin. Uni tayyorlashga yuqori malakali mutaxassislar, shifokorlar, psixologlar, ota-onalar, tarbiyachilar, yozuvchilar, jurnalistlar, sog‘lom avlod muhofazasiga daxldor barcha kishilar jalb etilsin.
8. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri O‘.T. Sultonov zimmasiga yuklansin.

2000 - Год здорового поколения
В целях осуществления комплекса мер, направленных на воспитание здорового поколения, формирование духовно богатой, нравственно зрелой, интеллектуально развитой, высокообразованной, физически крепкой, гармонично развитой личности с жизненной позицией, основанной на высоких общечеловеческих ценностях, и в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2000 года «Годом здорового поколения» Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить Государственную программу «Здоровое поколение» согласно приложению № 1*, направленную на:
* Приложение № 1 не приводится.
совершенствование условий для формирования здоровой семьи и развития высокой духовно-нравственной атмосферы в семье;
усиление внимания и заботы государства, общества и семьи к рождению здорового ребенка;
улучшение условий для укрепления здоровья, образования и гармоничного воспитания детей;
усиление государственной помощи детям, воспитывающимся в домах «Мехрибонлик», школах-интернатах и специализированных школах;
формирование в общественном сознании психологии высокой ответственности за рождение и воспитание полноценного, гармонично развитого и здорового поколения, создание системы всеобщего обучения населения по вопросам рождения и воспитания здорового поколения.
2. Определить, что реализация мер, предусмотренных в Государственной программе «Здоровое поколение», с учетом их значимости и масштабов, объемов затрат и социальных последствий должна обеспечиваться и быть подкреплена соответствующими ресурсами как в 2000 году, так и в последующие годы.
Считать важнейшим человеческим долгом каждого руководителя министерства, ведомства, территориальных органов власти и управления, неправительственных организаций и общественных объединений принятие всех зависящих от них мер, мобилизацию всех имеющихся возможностей для безусловного выполнения заданий Государственной программы в соответствии с установленными в ней сроками.
3. Координацию работ и контроль за выполнением Государственной программы «Здоровое поколение» возложить на Правительственную комиссию по вопросам здорового поколения, укрепления здоровья женщин и повышения уровня медицинской культуры семьи.
(пункт 3 в редакции постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июля 2004 г. № 358 — СЗ РУ, 2004 г., № 30, ст. 344)
(пункт 4 утратил силу в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июля 2004 г. № 358 — СЗ РУ, 2004 г., № 30, ст. 344)
5. Социальному комплексу Кабинета Министров, Министерству финансов, Министерству здравоохранения Республики Узбекистан совместно с Фондом «Соглом авлод учун» и другими заинтересованными министерствами и ведомствами критически оценить размеры и источники финансовых средств, аккумулируемых в Фонде «Соглом авлод учун», и в недельный срок внести в Кабинет Министров предложения по:
кардинальному укреплению Фонда необходимыми финансовыми источниками в объемах, обеспечивающих выполнение возложенных на Фонд задач по реализации Государственной программы «Здоровое поколение»;
созданию в областях филиалов Фонда с соответствующим обеспечением их материально-финансовой базы;
финансированию содержания Фонда и его территориальных филиалов за счет, в первую очередь, внебюджетных фондов и спонсорских средств юридических и физических лиц;
Министерству финансов Республики Узбекистан совместно с Фондом «Соглом авлод учун» и заинтересованными министерствами и ведомствами разработать и внести на утверждение в установленные сроки положение о порядке формирования средств Фонда и их целевого использования.
См. также постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 марта 2000 года № 74 «О мерах по обеспечению деятельности международного неправительственного благотворительного фонда «Соглом авлод учун».
6. Комплексам Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерствам, ведомствам, ассоциациям, концернам, корпорациям и компаниям, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей, городов и районов ежеквартально рассматривать на своих заседаниях ход реализации Государственной программы «Здоровое поколение» с привлечением заинтересованных органов и структур. По итогам каждого квартала до 5 числа следующего за кварталом месяца представлять в Кабинет Министров аналитическую информацию об итогах осуществления заданий Государственной программы в отчетном периоде.
7. Госкомпечати, Узтелерадио, Национальному информационному агентству Узбекистана, средствам массовой информации республики обеспечить широкое разъяснение роли и значимости мер, предусматриваемых в принятой Государственной программе «Здоровое поколение».
Считать целесообразным организовать по центральному и областному телевидению и телевидению г. Ташкента специальную постоянно действующую передачу «Здоровое поколение — это наше будущее». Привлекать для ее проведения высококвалифицированных специалистов, врачей, психологов, родителей, воспитателей, писателей, журналистов, всех, кто стоит на страже здорового поколения.
8. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан У.Т. Султанова.