Davlatimiz rahbarining joriy yil 4 maydagi “Mamlakatni demokratik yangilash jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining rolini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha maslahat kengashi tashkil etildi.
Ushbu kengashga fuqarolik jamiyatini va keng jamoatchilikni tashvishlantirayotgan dolzarb masalalarni muhokama qilish, shuningdek, mazkur sektorning holati va rivojlanish tendensiyasi haqida bevosita O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini muntazam ravishda xabardor qilish va Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha qulay sharoitlar yaratish yuzasidan Prezidentga takliflar kiritish vazifasi yuklatildi.
Farmon bilan NNT faoliyatiga doir kamchilik va to‘siqlarni bartaraf qilish maqsadida joriy yilning 1 iyunidan boshlab yangicha tartib o‘rnatiladi. Xususan, NNTlarga ma’lum darajada qiyinchiliklar keltirib chiqarishga sabab bo‘lib kelayotgan tadbirlarni kelishish tartibi bu haqida xabardor qilish tartibi bilan almashtirildi.
Sohadagi ortiqcha qog‘ozbozlikka barham berish maqsadida 2019 yil 1 yanvargacha bo‘lgan muddatda NNTlar va ularning ramzlari davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi.
Qayta ro‘yxatdan o‘tkazish, NNTlarning o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan tadbirlari haqida xabardor qilish, NNTlarining o‘z faoliyati to‘g‘risidagi yillik hisobotlari, NNTlar tomonidan chet davlatlardan, xalqaro va xorijiy tashkilotlardan, chet davlatlarning fuqarolaridan yoki ularning topshirig‘iga binoan boshqa shaxslardan pul mablag‘lari va mol-mulk olishni kelishish elektron tarzda amalga oshiriladi.
NNT tomonidan pul mablag‘lari va o‘z mol-mulkidan erkin foydalanishini ta’minlash maqsadida NNTlarga xorijiy subyektlardan kelib tushgan pul mablag‘lari va mol-mulkdan foydalanish bo‘yicha (ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organ bilan belgilangan tartibda kelishilgandan so‘ng) barcha to‘siqlar olib tashlanadi.
Shuningdek, NNTlar endilikda o‘zlariga ma’qul va qulay bo‘lgan bank xizmatidan foydalanishi mumkin. Chunki NNTlarga ajratilgan xorijiy grant mablag‘lari mazkur tashkilotlarning istalgan bank muassasasida ochilgan maxsus hisobvaraqlariga kelib tushishiga ruxsat berildi.
NNTlar tomonidan ishchi-xodimlarga yagona ijtimoiy to‘lov stavkasi 25 foiz miqdorida qo‘llanilishi NNTlarga homiylik va a’zolik badallaridan kelib tushadigan pul mablag‘larini manzilli yetkazilishida uzilishlarga sabab bo‘layotgan edi. Shunga ko‘ra, farmon tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan mablag‘lar uchun NNT yagona ijtimoiy to‘lov stavkasini 15 foizdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda to‘laydi.
Amaldagi “Jamoat fondlari to‘g‘risida”gi qonun talablariga ko‘ra, jamoat fondi ma’muriy xarajatlarining, shuningdek, vasiylik kengashi va taftish komissiyasi a’zolariga beriladigan mukofot puli to‘lovlarining va ular o‘z vazifalarini bajarishi bilan bog‘liq xarajatlar kompensatsiyasining yillik umumiy summasi fondning barcha xarajatlari summasining 20 foizidan oshmasligi lozim edi. Bu esa, fond tomonidan o‘z xodimlarini fond ustavida ko‘rsatilgan maqsad va vazifalarni amalga oshirishdagi mehnatlarini rag‘batlantirishda ma’lum qiyinchiliklar keltirib chiqarar edi.
Shu munosabat bilan farmonda jamoat fondi ma’muriy xarajatlarining, shuningdek, vasiylik kengashi va taftish komissiyasi a’zolariga beriladigan mukofot puli to‘lovlarining va ular o‘z vazifalarini bajarishi bilan bog‘liq xarajatlar kompensatsiyasining yillik umumiy summasi fondning barcha xarajatlari summasining 20 foizidan 30 foiziga oshiriladigan bo‘ldi.
NNT pensioner xodimlariga pensiya ularning mazkur tashkilotlardagi faoliyati yagona ish joyi bo‘lgan taqdirda, to‘liq to‘lanishi kabi imkoniyatlar amaliyotga joriy qilinmoqda.
Farmon bilan NNTlarning eng asosiy muammolaridan biri bo‘lgan bino masalasi “Nodavlat notijorat tashkilotlari uylari”ni tashkil etish orqali yangicha usul bilan hal qilinadi. Mazkur uylardagi xonalar NNTlarga ijara to‘lovining “nol” stavkasini qo‘llagan holda beriladi.
Fuqarolik jamiyati institutlari vakillari tomonidan olib borilayotgan o‘ziga xos mehnatni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni ta’sis etildi.
Xulosa qilib aytganda, qabul qilingan farmon NNTlarning huquqiy maqomi, roli va ahamiyatini kuchaytirishga xizmat qiladi. Bu esa ularning yanada samarali faoliyat olib borishiga zamin yaratadi.

Будет внедрена практика представления Президенту предложений по волнующим общественность вопросам
Указом главы нашего государства “О мерах по коренному повышению роли институтов гражданского общества в процессе демократического обновления страны” от 4 мая нынешнего года создан Консультативный совет по развитию гражданского общества при Президенте Республики Узбекистан.
На этот совет возложены задачи обсуждения актуальных вопросов, беспокоящих гражданское общество и широкую общественность, систематического информирования Президента Республики Узбекистан о тенденциях развития и состоянии этой сферы, внесения Президенту предложений по созданию благоприятных условий для развития гражданского общества.
Указом в целях устранения недостатков и препятствий в деятельности ННО с 1 июня нынешнего года установлен новый порядок. В частности, порядок согласования мероприятий, который в нынешней форме доставляет неудобства для ННО, заменяется уведомительным порядком.
В целях устранения бумажной волокиты до 1 января 2019 года будет внедрена электронная система, обеспечивающая возможность подачи в электронном виде документов по государственной регистрации, перерегистрации негосударственных некоммерческих организаций и их символики, уведомления о проведении планируемых мероприятий ННО, ежегодных отчетов ННО о своей деятельности, согласования получения денежных средств и имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, граждан иностранных государств либо по их поручению от других лиц.
В целях обеспечения свободного распоряжения ННО денежными средствами или своего имущества будут устранены все препятствия для использования денежных средств и имущества, поступивших ННО от зарубежных субъектов (после согласования в соответствующем порядке с регистрирующими органами).
Также ННО теперь могут пользоваться удобными для них банковскими услугами. Средства зарубежного гранта, выделенного ННО, будут поступать на специальные расчетные счета этих организаций, открытые в банках.
Ставка единого социального платежа для негосударственных некоммерческих организаций, формирующих фонд оплаты труда за счет поступивших средств, не связанных с предпринимательской деятельностью, устанавливается в размере не более 15 процентов.
Согласно требованиям действующего Закона “Об общественных фондах” ежегодная совокупная сумма административных расходов, а также выплат членам попечительского совета и ревизионной комиссии вознаграждения и компенсации расходов, связанных с исполнением ими своих функций, не должна превышать 20 процентов от суммы всех расходов фонда. Это приводило к определенным трудностям в стимулировании фондом труда своих работников по реализации целей и задач, указанных в уставе фонда.
В этой связи в указе ежегодная совокупная сумма административных расходов, а также выплат членам попечительского совета и ревизионной комиссии общественного фонда вознаграждения и компенсации расходов, связанных с исполнением ими своих функций, установлена в размере 30 процентов от суммы всех расходов фонда.
Вместе с тем пенсионерам — работникам негосударственных некоммерческих организаций при условии, что их деятельность в данных организациях является единственным местом работы, пенсия выплачивается в полном размере.
Указ создает возможности и для решения одной из основных проблем ННО - вопроса обеспечения зданием. Будут организованы “Дома негосударственных некоммерческих организаций”, помещения которые будут предоставляться ННО в аренду с применением «нулевой» ставки арендной платы.
В целях поддержки представителей институтов гражданского общества учрежден нагрудный знак “За вклад в развитие гражданского общества”.
В целом, данный указ будет способствовать усилению правового статуса, роли и значимости ННО, что создаст основу для их дальнейшей эффективной деятельности.