O‘zbekistonning inson huquqlarini ta’minlash borasidagi tashabbuslari Vashingtonda e’tirof etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 2018-yil 15-17 may kunlari rasmiy tashrif bilan AQSHda bo‘ladi.
Davlatimiz rahbarining AQSHga rasmiy tashrifi oldidan O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari qator muhim tadbirlarda ishtirok etmoqda. Vashington shahridagi Milliy press-klubda “O‘zbekistonning inson huquqlarini ta’minlash borasida erishgan yutuqlari va istiqboldagi vazifalar” mavzuida konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Xalqaro press-klub, O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi, O‘zbekistonning AQSHdagi elchixonasi va qator xalqaro tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan anjumanda taniqli olimlar, mutaxassislar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyev, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, fransiyalik tarixchi olim, sotsiolog M.Laryuel, Human Rights Watch tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha rahbari S.Sverdlov, O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi boshqaruvi raisi F.Abduxoliqov, Xalqaro press-klub rahbari Sh.Qudratxo‘jayev va boshqalar O‘zbekistonda demokratik huquqiy davlat, kuchli fuqarolik jamiyati barpo etish, inson huquqlarini ta’minlashda ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish, yurtimizning xalqaro maydonda munosib o‘rin egallashiga yo‘naltirilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Ta’kidlandiki, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va uning asosida qabul qilingan qonunlar jamiyat va davlat faoliyatining barcha sohalarini isloh qilish uchun mustahkam huquqiy asos yaratdi. O‘zbekiston Konstitutsiyasida mamlakatimiz mustaqillikka erishganidan so‘ng qo‘shilgan dastlabki xalqaro huquqiy hujjatlardan biri bo‘lgan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida nazarda tutilgan asosiy tamoyillar o‘z ifodasini topgan.
Bugungi kunda O‘zbekiston inson huquqlari bo‘yicha 70 ta asosiy hujjatga qo‘shilgan, BMT tomonidan ushbu sohada qabul qilingan 10 ta asosiy xalqaro shartnoma ishtirokchisidir.
Mamlakatimizda milliy qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotiga xalqaro standartlarni tizimli va bosqichma-bosqich implementatsiya qilishning o‘z modeli, insonning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklariga rioya etilishi monitoringi milliy tizimi shakllantirilgan.
O‘zbekistonda inson huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirish maqsadida qonun hujjatlari muttasil takomillashtirib borilmoqda.
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida mamlakatning xalqaro munosabatlarning to‘la huquqli subyekti sifatidagi o‘rni va rolini yanada mustahkamlash, rivojlangan demokratik davlatlar qatoridan o‘rin olish, O‘zbekiston atrofida xavfsizlik, barqarorlik va yaqin qo‘shnichilik muhitini yaratish bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Konferensiyada so‘nggi yillarda O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar dunyo jamoatchiligi tomonidan alohida e’tirofga sazovor bo‘layotgani qayd etildi.

Инициативы Узбекистана в сфере обеспечения прав человека получают широкое признание
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа 15-17 мая 2018 года посетит США с официальным визитом.
Накануне официального визита главы нашего государства в США члены делегации Узбекистана принимают участие в ряде важных мероприятий. Так, в Национальном пресс-клубе в Вашингтоне состоялась конференция на тему "Успехи Узбекистана в сфере обеспечения прав человека и задачи на перспективу".
В мероприятии, организованном совместно Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Международным пресс-клубом, Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана, посольством нашей страны в США и рядом международных организаций, приняли участие известные ученые, специалисты, представители средств массовой информации.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафаев, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, французский историк и социолог М.Ларюэль, руководитель центральноазиатского отделения организации Human Rights Watch С.Свердлов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов, руководитель Международного пресс-клуба Ш.Кудратходжаев и другие отметили, что в Узбекистане осуществляются комплексные меры, направленные на построение демократического правового государства и сильного гражданского общества, усиление роли средств массовой информации в обеспечении прав человека, занятие нашей страной достойного места в международном сообществе.
Отмечалось, что Конституция Республики Узбекистан и принятые на ее основе законы создали прочную правовую базу для реформирования всех сфер жизни государства и общества. В Конституции Узбекистана отражены основные принципы Всеобщей декларации прав человека, которая стала первым международным правовым документом, к которому присоединилась наша страна после достижения независимости.
Сегодня Узбекистан является участником 70 ключевых документов по правам человека. Наша страна присоединилась к 10 основным международным договорам, принятым ООН в этой сфере.
В нашей стране сформированы собственная модель системной и поэтапной имплементации международных стандартов в национальное законодательство и правоприменительную практику, национальная система мониторинга соблюдения конституционных прав и свобод человека.
В Узбекистане осуществляется постоянное совершенствование законодательства для укрепления гарантий прав и свобод человека.
В рамках реализации задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, принимаются последовательные меры по укреплению места и роли страны как полноправного субъекта международных отношений, вхождению в число развитых демократических государств, формированию пояса безопасности, стабильности и добрососедства вокруг Узбекистана.
На конференции подчеркивалось, что проводимая Узбекистаном в последние годы работа в области прав человека особо отмечается международным сообществом.
Состоялся обмен мнениями о роли судебной власти в защите прав и интересов граждан, достигнутых результатах в реформировании судебно-правовой системы нашей страны.