Deputatlarning fikricha, hisobot davrida muhim masala – xarajatlarning ijtimoiy yo‘naltirilganligi saqlab qolingan, barcha darajadagi byudjetlar mutanosibligi ta’minlangan. Sanoat va xizmatlar ko‘rsatish sohasining jadal rivojlantirilishi hisobiga 2017-yil yakuni bilan 15 tuman subvension hududlar safidan chiqishi hamda qolgan subvension tumanlarda subvensiya ulushi mamlakatimiz bo‘yicha 11 foizga kamayishiga erishish kutilmoqda.
– Keyingi yillarda valyuta siyosati va tashqi savdo faoliyati sohasini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar mamlakatimiz iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, eksport salohiyatini oshirish, zamonaviy, eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishlarni hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini barqaror rivojlantirishga xizmat qilmoqda, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi raisi Adham Shodmonov. – Bugungi kunda yurtimizda milliy valyuta barqarorligini mustahkamlashning yangi mexanizmlarini joriy etish dolzarb vazifadir. Prezidentimizning 2017-yil 2-sentabrdagi “Valyuta siyosatini liberallashtirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni amaldagi valyutani tartibga solish tizimini tubdan isloh qilishni, valyuta siyosatini liberallashtirishni, shuningdek, barcha tadbirkorlik subyektlariga tashqi savdo faoliyatini amalga oshirishda teng sharoitlar yaratilishini ta’minlamoqda.
Yig‘ilishda deputatlar O‘zbekiston Respublikasining 2017-yilgi davlat byudjetining ayrim muhim parametrlari ijrosiga alohida to‘xtalib, soliqlar va yig‘imlarni to‘liq ta’minlash, hududlarda yangi ishlab chiqarish korxonalarini barpo etish, ishlamayotgan, iqtisodiy nochor korxonalar faoliyatini tiklash evaziga soliqqa tortiladigan bazani kengaytirish, shuning hisobidan mahalliy byudjetlar daromadlari bazasini mustahkamlash hamda mahalliy byudjetlar xarajatlarining samaradorligini oshirish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasi tomonidan amalga oshirilgan ishlarni konstruktiv tahlil qildi.
Qayd etilganidek, 9 oyda 20 mingdan ortiq yangi loyiha amalga oshirilgan. 1 ming 863 korxona moliyaviy sog‘lomlashtirilgan, 566 davlat mulki xususiylashtirilib, o‘z egalariga topshirilgan, soliq to‘lovchilar to‘liq qamrab olinishi va boqimanda qarzdorlikning undirilishi hisobiga 579,8 milliard so‘m byudjetga qo‘shimcha daromad tushumi ta’minlangan.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid Davlat dasturi doirasida qariyalar, nogironlar va kichik yoshdagi bolalarni sog‘lomlashtirishga, ijtimoiy yordam ko‘rsatish bo‘linmalari va reabilitatsiya markazlariga 125,7 milliard so‘m sarflangan.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar vakillarining axborotlari tinglandi.

По мнению депутатов, за отчетный период достигнуто сохранение социальной направленности бюджетных затрат, обеспечена пропорциональность бюджетов всех уровней. За счет динамичного развития сферы промышленности и обслуживания с завершением 2017 года ожидается выведение 15 районов из числа субвенционных территорий, снижение субвенционной доли в других субвенционных районах на 11 процентов.
– Меры, предпринятые в последние годы по совершенствованию валютной политики и внешнеторговой деятельности, способствуют привлечению иностранных инвестиций в экономику нашей страны, повышению экспортного потенциала, устойчивому развитию современных, экспортоориентированных производств, а также субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, – сказал председатель Комитета по бюджету и экономическим реформам Законодательной палаты Олий Мажлиса Адхам Шодмонов. – На сегодняшний день актуальной задачей является внедрение новых механизмов укрепления стабильности национальной валюты. Указ Президента нашей страны «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики» от 2 сентября 2017 года обеспечивает коренное реформирование действующей системы валютного регулирования, либерализацию валютной политики, а также создание равных условий для всех субъектов предпринимательства в их внешнеторговой деятельности.
На заседании депутаты особо остановились на исполнении некоторых важных параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год, конструктивно проанализировали работу, проведенную Кабинетом Министров по полному обеспечению поступлений налогов и сборов, строительству новых производственных предприятий, возобновлению деятельности экономически несостоятельных предприятий и за счет этого укреплению доходной базы местных бюджетов, повышению эффективности затрат местных бюджетов.
Как отмечалось, за 9 месяцев реализовано более 20 тысяч новых проектов. Финансово оздоровлены 1 тысяча 863 предприятия, приватизированы и переданы хозяевам 566 объектов государственного имущества, за счет полного охвата налогоплательщиков и взимания недоимок обеспечено поступление дополнительного дохода в бюджет в размере 579,8 миллиарда сумов.
В рамках Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в "Год диалога с народом и интересов человека" на оздоровление пожилых, инвалидов и детей младшего возраста в отделы социальной помощи и реабилитационные центры направлено 125,7 миллиарда сумов.
По обсужденным на заседании вопросам заслушана информация представителей ответственных министерств и ведомств.