Inson huquqlari bo‘yicha ochiq muloqot
«Taraqqiyot strategiyasi» markazida 3-oktabr kuni BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi A.Shahid boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda nodavlat notijorat tashkilotlar va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan milliy madaniy markazlar, diniy konfessiyalar vakillari ishtirok etdi.
«Taraqqiyot strategiyasi» markazi ijrochi direktori A.Burhonov, O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi kengashi raisi A.Karimov, O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi boshqaruvi raisi F.Abduxoliqov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni ta’minlash sohasidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilangani mamlakatimizda millatlararo va diniy konfessiyalararo bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
O‘zbekistonda ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy sohalar bilan bir qatorda etnik-madaniy qadriyatlarni tiklash va rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayni paytda yurtimizda 16 konfessiyaga mansub diniy tashkilotlar, 140 ga yaqin milliy-madaniy markaz, oliy va o‘rta maxsus diniy ta’lim muassasalari faoliyat yuritmoqda. Milliy qonunchiligimizda fuqarolarning e’tiqod erkinligi kafolatlangan, diniy e’tiqodni fuqarolar yoki ularning qonuniy birlashmalarining shaxsiy ishi deb bilish, barcha uchun teng huquq va erkinliklarni ta’minlash kabi normalar mustahkamlangan. Fuqarolar diniy bayramlar va boshqa marosimlarni emin-erkin nishonlamoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi yurtimizda yashayotgan barcha millat va elat vakillarining milliy qadriyatlarini rivojlantirish, millatlararo ahillik va hamjihatlikni mustahkamlashda muhim o‘rin tutmoqda.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi A.Shahid boshchiligidagi delegatsiyaning ushbu tashrifi joriy yil iyun oyida mamlakatimiz va Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi o‘rtasida ishlab chiqilgan harakatlar rejasi asosida amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda A.Shahid O‘zbekistonda din va e’tiqod erkinligini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishuvidan ko‘zlangan maqsad, mamlakatimizning bu boradagi tajribasi hamda tashrif yakunida ishlab chiqiladigan xulosalar haqida so‘z yuritdi. BMT faoliyatida markaziy o‘rin egallaydigan Maxsus ma’ruzachilar tizimi barcha fuqarolik, madaniy, iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy huquqlarni qamrab olishini, mazkur tanishuv O‘zbekiston bilan Boshqarma o‘rtasidagi ochiq va amaliy muloqotni yanada kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Tadbirda nodavlat tashkilotlar va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari delegatsiya a’zolariga O‘zbekistonda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish, turli millat va elat, din va konfessiya vakillari o‘rtasida do‘stlik, hamjihatlik va o‘zaro hurmat muhitini mustahkamlash borasida olib borilayotgan islohotlar va ularning samaralari haqida batafsil ma’lumot berdi. Fuqarolarning erkin e’tiqod qilishi uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgani O‘zbekistonda tinchlik-osoyishtalik va o‘zaro bag‘rikenglik muhitini ta’minlashga xizmat qilayotgani qayd etildi.
Delegatsiya a’zolari shu kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) bilan uchrashdi, Oliy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligida ham muzokaralar o‘tkazdi.

Открытый диалог по правам человека
В Центре «Стратегия развития» 3 октября состоялась встреча с членами делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений А.Шахидом.
В мероприятии приняли участие представители негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, национальных культурных центров, религиозных конфессий в нашей стране.
Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» А.Бурхонов, председатель Совета Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана А.Каримов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухоликов и другие отметили, что в разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах предусмотрены актуальные задачи в сфере обеспечения религиозной толерантности и межнационального единства, что служит важным фактором укрепления в нашей стране атмосферы межнационального и межконфессионального согласия.
Наряду с общественно-политическими и социально-экономическими сферами в Узбекистане особое внимание уделяется вопросам возрождения и развития этно-культурных ценностей. В настоящее время в нашей стране функционируют религиозные организации 16 различных конфессий, около 140 национальных культурных центров, высшие и средние специальные религиозные образовательные учреждения. В национальном законодательстве закреплены гарантии свободы вероисповедания граждан, каждый имеет право исповедовать любую религию или не исповедовать никакой, не допускается принудительное насаждение религиозных взглядов. Граждане свободно отмечают религиозные праздники и другие обряды.
Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан играет важную роль в развитии национальных ценностей проживающих в нашей стране представителей наций и народностей.
Визит делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений А.Шахидом осуществляется на основе плана действий, разработанного в июне нынешнего года совместно нашей страной и Управлением Верховного комиссара по правам человека.
На встрече А.Шахид рассказал о цели ознакомления с осуществляемой в Узбекистане работой в сфере обеспечения свободы религии и вероисповедания, опытом нашей страны в данном направлении и заключениях, которые будут разработаны по итогам визита. Он также подчеркнул, что занимающая центральное место в деятельности ООН Система специальных докладчиков охватывает все гражданские, культурные, экономические, общественно-политические права, поэтому данное ознакомление будет способствовать дальнейшему расширению открытого и практического диалога между Узбекистаном и Управлением.
В ходе мероприятия представители негосударственных организаций и других институтов гражданского общества подробно проинформировали членов делегации о проводимых в Узбекистане реформах в целях дальнейшего углубления демократизации, укрепления дружбы, согласия и взаимного уважения между представителями различных наций и народностей, религий и конфессий, а также их результатах. Отмечалось, что создание всех необходимых условий для свободного вероисповедания граждан служит обеспечению в Узбекистане атмосферы мира и согласия, толерантности.
В тот же день члены делегации встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсманом), провели переговоры в Верховном суде, Генеральной прокуратуре, Министерстве внутренних дел.