To‘rtko‘lda o‘tkazilgan sayyor qabulda aholining 40 dan ortiq murojaati tinglandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasi tomonidan To‘rtko‘l tumanida sayyor qabul o‘tkazildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 28-dekabrdagi "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi farmoni ijrosi doirasida tashkil etilgan sayyor qabulda Qoraqalpog‘iston Respublikasi vazirlik va qo‘mitalari, huquqni muhofaza qilish idoralari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari rahbarlari ishtirok etdi.
Asosiy e’tibor To‘rtko‘l tumani fuqarolari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasiga kelib tushgan murojaatlarga qaratildi. Arizalar asosan bandlik, uy-joy, moddiy yordam, sog‘liqni saqlash, bolalar nafaqasi, gaz va suv ta’minoti, ichki yo‘llarni asfalt qilish, obodonlashtirish va kommunal xo‘jalik sohalaridagi muammolardan iborat bo‘lib, ularning ijobiy yechimi o‘rganildi.
– Men bu yil Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutini tabiiy fanlar yo‘nalishi bo‘yicha bitirdim, – deydi Dostonbek Sotimboyev. – Institutda o‘qish bilan birga, 2014-yilda To‘rtko‘l tibbiyot kolleji bilan uch tomonlama shartnoma tuzgan edim. O‘qishni tugatib, u yerga murojaat qilganimda afsuski, “bizda bo‘sh o‘rin yo‘q, biologiya fani bo‘yicha mutaxassis yetarli”, degan javob oldim. Ushbu muammo bo‘yicha Xalq qabulxonasiga murojaat qilgan edim, ijobiy hal etilib, tuman xalq ta’limi bo‘limiga ishga qabul qilindim.
Sayyor qabul jarayonida 40 dan ortiq murojaat tinglanib, 12 tasi shu yerning o‘zida ijobiy yechim topdi, 28 murojaat tegishli vazirliklar tomonidan nazoratga olinib, hal etilish muddati belgilandi.

Выездной прием в Турткуле
Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан проведен выездной прием в Турткульском районе.
В выездном приеме, проведенном в соответствии с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц” от 28 декабря 2016 года, приняли участие руководители министерств и комитетов Республики Каракалпакстан, правоохранительных ведомств и органов самоуправления граждан.
Основное внимание на мероприятии было уделено обращениям, поступившим в Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан от жителей Турткульского района. В обращениях в основном поднимались вопросы занятости, жилищного обеспечения, получения материальной помощи, детских пособий, здравоохранения, газо- и водоснабжения, ремонта внутренних дорог, благоустройства, коммунального хозяйства, были изучены пути положительного решения проблем.
– В нынешнем году я закончил Нукусский государственный педагогический институт, – говорит Достонбек Сотимбоев. – Во время учебы в институте в 2014 году заключил трехсторонний договор о трудоустройстве с Турткульским медицинским колледжем. По окончании учебы обратился в колледж, но мне ответили, что свободных рабочих мест у них нет. В связи с этим обратился в Народную приемную. Мой вопрос разрешили и приняли на работу в районный отдел народного образования.
В ходе выездного приема было заслушано более 40 обращений, на месте положительно решены 12 обращений, 28 обращений взяты под контроль соответствующими министерствами, определены сроки их выполнения.