Yoshlar uchun profilaktika tadbirlari
“Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida Sirdaryo viloyati o‘zini o‘zi boshqarish organlarida o‘tkazilgan profilaktika tadbirlarida uyushmagan yoshlar faoliyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan har hafta payshanba kuni o‘tkazilayotgan profilaktika tadbirlari hududda jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish, joylarda ma’naviy muhit barqarorligini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Joriy yilning fevral oyidan buyon viloyatdagi 299 umumta’lim maktabi, 52 akademik litsey va kasb-hunar kolleji, Guliston davlat universiteti, 227 mahalla fuqarolar yig‘inida bo‘lib o‘tgan profilaktika tadbirlarida voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish, o‘quvchilarning yozgi ta’tilini mazmunli tashkil etish, sport, san’at va kasb o‘rgatishga yo‘naltirilgan to‘garaklar faoliyatini yanada jonlantirish, uyushmagan yoshlar bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, xorijga noqonuniy chiqishning oqibatlari xususida atroflicha tushuntirish berildi.
Tadbirlar davomida viloyatdagi 70 mingdan ortiq xonadon turmush sharoiti o‘rganilib, ular tomonidan ko‘tarilgan masalalarni joyida hal etish choralari ko‘rildi. Ichki ishlar bo‘limlarida profilaktik hisobda turgan 24 nafar, ilgari sudlangan 867 nafar hamda muntazam huquqbuzarliklar sodir etayotgan 580 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Viloyat hududida amalga oshirilgan tezkor-qidiruv va profilaktik tadbirlar natijasida joriy yilning 6 oyida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan barcha yo‘nalishlar bo‘yicha jinoyatlar 465 taga kamaygan.
Profilaktika kuni munosabati bilan o‘tkazilgan brifingda Sirdaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasi ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi bir haftada viloyat hududida 43 jinoyat fosh etilgan va qidiruvda bo‘lgan 7 nafar shaxs qo‘lga olingan. Turli darajadagi jinoyatlar sodir etgan 51 nafar shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
– Sodir etilayotgan jinoyatlar, huquqbuzarlik holatlari tahlil qilinganida, ular asosan hech qayerda ishlamaydigan va o‘qimaydigan shaxslar yoki uyushmagan yoshlar tomonidan sodir etilayotgani ayon bo‘ldi, – deydi viloyat IIB boshlig‘i, podpolkovnik M.Jo‘rayev. – Jinoyat va huquqbuzarliklarning oldini olishning samarali yo‘li bo‘lgan profilaktika tadbirlariga taklif etilayotgan mutasaddilar doirasini yanada kengaytirish, uyushmagan yoshlarga aniq ish taklif etish, navqiron avlodning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishni ta’minlashimiz kerak.
Guliston shahridagi Osiyo mahallasida viloyat ichki ishlar, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi viloyat kengashi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi viloyat bo‘limlari, viloyat davlat soliq boshqarmasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan profilaktika tadbirida viloyat va shahar hokimligi, huquq-tartibot idoralari xodimlari, nuroniylar, mahalla faollari, talaba-o‘quvchilar, uyushmagan yoshlar, ota-onalar ishtirok etdi.
Tadbir doirasida “Baron” hamda “Ajal jodusi” filmlari namoyish etildi.
Profilaktika tadbirlarida viloyat prokurori R.Masharipov, viloyat ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i M.Jo‘rayev va boshqa mutasaddilar ishtirok etib, uyushmagan yoshlar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazdi. Murojaatlarni hech qanday to‘siqsiz ko‘rib chiqish, muammo va ijtimoiy-huquqiy masalalarda yaqindan yordam ko‘rsatish, uyushmagan yoshlar tomonidan qo‘yilgan masalalarni kechiktirmay bartaraf etish vazifalari yuklandi.

Профилактические мероприятия для молодежи
В ходе профилактических мероприятий, проведенных в рамках исполнения Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека" в органах самоуправления граждан Сырдарьинской области, особое внимание уделялось работе с неорганизованной молодежью.
Профилактические мероприятия, проводимые по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева каждый четверг, служат предупреждению преступности и правонарушений, дальнейшему укреплению стабильной духовной обстановки на местах.
В ходе таких профилактических мероприятий, прошедших с февраля текущего года в 299 общеобразовательных школах, 52 академических лицеях и профессиональных колледжах, Гулистанском государственном университете, 227 сходах граждан махаллей области, говорилось о проводимой работе по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних, организации летних каникул учащихся, дальнейшей активизации работы спортивных секций, творческих и ремесленнических кружков, обеспечению занятости неорганизованной молодежи, последствиях нелегального выезда за рубеж.
В ходе мероприятий были изучены условия проживания более 70 тысяч семей области, приняты меры по решению на месте поднятых ими вопросов. Проведены индивидуальные беседы с 24 состоящими на профилактическом учете отделов внутренних дел и 867 ранее осужденными лицами.
В результате проведенных на территории области оперативно-розыскных и профилактических мероприятий за 6 месяцев текущего года количество преступлений сократилось на 465 по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На проведенном по случаю дня профилактики брифинге Сырдарьинского областного управления внутренних дел сообщено, что за последнюю неделю на территории области было раскрыто 43 преступления, задержаны 7 находившихся в розыске лиц. В отношении 51 человека, совершившего преступления различной тяжести, возбуждены уголовные дела.
- Анализ совершаемых преступлений и правонарушений показывает, что их исполнителями в основном являются нигде не работающие и не учащиеся лица, неорганизованная молодежь, - говорит начальник областного УВД подполковник М.Жураев. - Важно непрерывно расширять круг должностных лиц, привлекаемых к профилактическим мероприятиям, которые являются эффективным методом предупреждения преступлений и правонарушений, предлагать конкретную работу неорганизованной молодежи, обеспечивать ее содержательный досуг.
В профилактическом мероприятии в гулистанской махалле "Осиё", организованном совместно областными УВД, советом Союза молодежи Узбекистана, отделами фонда "Нуроний" и благотворительного общественного фонда "Махалла", государственным налоговым управлением и другими организациями, приняли участие работники областного и городского хокимиятов, органов правопорядка, представители старшего поколения, активисты махалли, студенты и учащиеся, неорганизованная молодежь, родители.
В рамках мероприятия состоялся показ фильмов "Барон" и "Ажал жодуси".
Принявшие участие в профилактических мероприятиях прокурор области Р.Машарипов, начальник областного управления внутренних дел М.Жураев и другие должностные лица провели открытые диалоги с неорганизованной молодежью. Были определены задачи по беспрепятственному рассмотрению обращений, оказанию тесного содействия в решении проблем и социально-правовых вопросов, поднятых неорганизованной молодежью.