Sud-huquq tizimidagi o‘zgarishlar mohiyati soha vakillariga yetkazilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Kozimjon Komilov Namangan viloyati sud-huquq tizimi, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari bilan muloqot o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, xalq deputatlari viloyat Kengashi deputatlari, sud-huquq tizimi vakillari, shahar, tuman hokimlarining o‘rinbosarlari, fuqarolar yig‘inlari raislari, jurnalistlar ishtirok etgan tadbirda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida inson manfaatlarini ta’minlash, fuqarolarning huquq va erkinlarini himoya qilish, odamlarda adolatga, davlatga ishonchni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
– Bu davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida mazkur masala alohida yo‘nalish sifatida joy olganida ham o‘z ifodasini topmoqda, – deydi K.Komilov. – Prezidentimiz tomonidan joriy yilning 13-iyun kuni sud organlari tizimi xodimlari bilan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida odil sudlovni amalga oshirish borasidagi ishlar, umuman, sohada to‘planib qolgan muammo va kamchiliklarga tanqidiy baho berilib, ularning sabab va ildizlari atroflicha tahlil qilindi.
Tadbirda qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini isloh qilishga yo‘naltirilgan sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini mustahkamlashda eskirgan qolip va tamoyillar bilan ishlab bo‘lmasligi hayotiy misollar vositasida qayd etildi.
Ma’muriy, jinoyat, fuqarolik va xo‘jalik qonunchiligini, jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini oshirish, sud jarayonida tortishuv prinsipini to‘laqonli joriy etish, aholiga ko‘rsatilayotgan yuridik yordam va huquqiy xizmatlar sifatini tubdan yaxshilash borasidagi ishlarni yanada takomillashtirish bo‘yicha fikr almashildi. Davlatimiz rahbarining joriy yil 21-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi.
– Prezidentimiz o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida sud-huquq tizimi faoliyati bo‘yicha bildirilgan tanqidiy fikrlar biz, soha xodimlari ko‘p jihatdan davr talabidan ortda qolganimizni ko‘rsatdi, – deydi Fuqarolik ishlari bo‘yicha Namangan viloyati sudining sudyasi Muyassar Sultonova. – Bundan o‘zimizga tegishli xulosa chiqarishimiz, faoliyatimizni yanada takomillashtirish choralarini ko‘rmog‘imiz zarur.
Uchrashuvda sudyalar faoliyatidagi kamchiliklar atroflicha muhokama qilinib, kelgusida bunday holatlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha tegishli choralar belgilandi. Sudlar tomonidan fuqarolarning haq-huquqlarini himoya qilish, aholining sud idoralariga, sudyalarga bo‘lgan ishonchini oshirish, sudyalarning xalq ichida bo‘lib, xalq bilan hamnafas, adolat prinsiplariga qat’iy amal qilgan holda faoliyat yuritishi muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Uchqo‘rg‘on tumani faollari, aholi vakillari bilan ham uchrashdi.

Председатель Верховного суда проводит открытый диалог
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан Козимжон Комилов провел диалог с представителями правоохранительной системы, государственных и общественных организаций Наманганской области.
На мероприятии с участием членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутатов областного Кенгаша народных депутатов, правоохранительных органов, заместителей хокимов городов, районов, председателей махаллинского схода граждан, журналистов отмечалось, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева уделяется особое внимание обеспечению интересов человека, защите прав и свобод граждан, укреплению у людей веры в справедливость, государство.
– Это находит свое отображение в том, что данный вопрос выделен в качестве отдельного направления в разработанной по инициативе главы нашего государства Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, – говорит К.Комилов. – На видеоселекторном совещании, проведенном Президентом нашей страны 13 июня текущего года с работниками системы судебных органов, была дана критическая оценка проделанной работе по отправлению справедливого судейства, в целом, накопленным в сфере проблемам и недостаткам, всестороннее проанализированы их причины.
На мероприятии на жизненных примерах было показано, что в укреплении подлинной независимости судебной власти, гарантий надежной защиты прав и свобод граждан нельзя работать по устаревшим стереотипам и принципам.
Состоялся обмен мнениями по повышению эффективности административного, уголовного, гражданского и хозяйственного законодательства, системы борьбы с преступностью и предупреждению правонарушений, полноценному внедрению в судебный процесс принципа состязательности, коренному улучшению оказываемой населению юридической помощи и правовых услуг. Проанализирована работа, проводимая в рамках исполнения указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан" от 21 февраля текущего года.
– Высказанные на видеоселекторном совещании, проведенном Президентом нашей страны, критические замечания по судебно-правовой деятельности показали, что мы, работники отрасли, отстали от требований времени, – говорит судья Наманганского областного суда по гражданским делам Муяссар Султонова. – Мы должны сделать из этого соответствующие выводы, принять меры по дальнейшему совершенствованию своей деятельности.
На встрече всесторонне обсуждены недостатки в деятельности судов, приняты меры по недопущению в будущем подобных случаев. Отмечалось, что необходимо проводить работу по повышению доверия граждан к судебным органам, судьям, чтобы судьи всегда действовали в соответствии с принципами справедливости.
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан также провел встречи с активистами Учкурганского района, представителями населения.