Muloqot – inson manfaatlariga xizmat qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolaridan bir guruhi Toshkent viloyati Oqqo‘rg‘on tumanida hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada yuksaltirish, fuqarolarning huquq va manfaatlarini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
O‘rganish yakunlari O‘zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi deputatlari va senatorlar, mahalliy hokimiyat boshqaruvi organlari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar vakillari, faollar ishtirokida o‘tkazilgan xalq deputatlari tuman Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida muhokama qilindi.
Deputatlar 10 kun davomida tumandagi 900 dan ziyod xonadonda bo‘lib, fuqarolar bilan bevosita muloqot qildi. Uchrashuvlarda turli soha bo‘yicha 967 masala ko‘tarilib, ularning ayrimlari joyida hal etildi. Qolganlari bo‘yicha mahalliy idora va tashkilotlarga tegishli ko‘rsatma berildi. Ijtimoiy obyektlar, jumladan, tuman tibbiyot birlashmasi, umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyati bilan tanishdi.
– Oilaviy tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan fuqarolarga kerakli tavsiyalar berildi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Sh.Tursunboyev. – Deputatlar va senatorlar tomonidan amalga oshirilgan tegishli chora-tadbirlar natijasida 224 muammo va masala ko‘rib chiqilib, ijrosi ta’minlandi. Birinchi navbatda, qishloqlardagi ichki yo‘llar holatini yaxshilash, bandlikni ta’minlash, ichimlik suvi, gaz va elektr ta’minoti bo‘yicha aholi noroziligiga sabab bo‘ladigan holatlarni bartaraf etishga alohida e’tibor qaratildi.

Диалог служит интересам человека
Группа депутатов Законодательной палаты и членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан ознакомилась с работой, осуществляемой в Аккурганском районе Ташкентской области по социально-экономическому развитию района, дальнейшему повышению уровня жизни населения, обеспечению прав и интересов граждан.
Итоги изучения обсуждены на внеочередной сессии районного Кенгаша народных депутатов с участием депутатов Законодательной палаты и сенаторов, представителей местных органов власти, правоохранительных органов, активистов.
В течение 10 дней депутаты посетили более 900 домов, провели диалог с семьями. В ходе встреч граждане подняли 967 вопросов, касающихся различных сфер жизни общества, некоторые из них были разрешены на месте. По остальным вопросам местным органам и организациям даны соответствующие указания. Депутаты ознакомились также с деятельностью социальных объектов, в том числе районного медицинского объединения, общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений.
– Гражданам, желающим заняться семейным предпринимательством, даны необходимые рекомендации, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Ш.Турсунбоев. – В результате соответствующих мер, осуществленных депутатами и сенаторами, найдены решения по 224 вопросам. Особое внимание уделялось улучшению состояния сельских дорог, обеспечению занятости, совершенствованию водо-, газо- и электроснабжения, устранению проблем, вызывающих недовольство населения.
Подчеркивалось, что необходимо повысить активность районного Кенгаша народных депутатов, его постоянных комиссий, депутатских групп партий, еще более усилить общественный контроль.