Xorazmda sayyor qabul
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilingan joriy yilda davlat boshqaruvi va jamoat tashkilotlari, mahalliy hokimliklar vakillari joylarda sayyor qabullar o‘tkazib, aholi bilan bevosita muloqotda bo‘lmoqda.
Aholi bilan doimiy muloqot qilish, odamlarni qiynayotgan muammolarga yechim topishning zamonaviy mexanizm va samarali usullarini joriy etish mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishiga aylanmoqda. Odamlarning dardini eshitish, og‘irini yengil qilish ularning adolatga, davlatga va ertangi kunga ishonchini yanada mustahkamlashga xizmat qilayotir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Fuqarolar huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati mas’ul xodimlari tomonidan Xorazm viloyatining Xonqa, Shovot, Yangibozor tumanlari va Urganch shahrida o‘tkazilgan sayyor qabullarda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining xalq bilan muloqoti turli muammolarga o‘z joyida yechim topishning samarali usuli ekani yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi.
Bog‘ot tumani Toza bozor mahallasida yashovchi fuqaro So‘najon Dushamovaning murojaatiga asosan mahalladagi maktabgacha ta’lim muassasasi ishga tushirilib, aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlanadigan bo‘ldi.
– Prezidentimizning Xalq qabulxonasiga o‘zim istiqomat qilayotgan “Toza bozor” mahalla fuqarolar yig‘inidagi 8-maktabgacha ta’lim muassasasini tezroq ishga tushirish bo‘yicha murojaat qilgan edim, – deydi S.Dushamova. – Bugungi sayyor qabulda tegishli tashkilotlarga kerakli ko‘rsatmalar berildi va shu yilning 10-iyulida ushbu muassasa bolalar ixtiyoriga topshiriladigan bo‘ldi. Mahallamizni toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, yo‘llarni kapital ta’mirdan chiqarish bo‘yicha ham qat’iy muddatlar belgilanib, ma’sul rahbarlarga topshiriqlar berildi. Bundan butun mahallamiz ahli xursand.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual va joylardagi Xalq qabulxonalariga murojaat qilgan fuqarolar bilan o‘tkazilgan sayyor qabullarda turli vazirliklar, viloyat, tuman va shaharlar hokimlari, ularning o‘rinbosarlari, viloyat boshqarma va tashkilotlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari mutasaddilari ishtirok etdi.
Sayyor qabullarda har bir murojaatchining arzi-holi diqqat bilan tinglanib, ularda norozilik kayfiyatini keltirib chiqargan holatlarni hokimlar, masalaga daxldor boshqarmalar, tashkilot va korxonalar rahbarlari ishtirokida chuqur tahlil qilgan holda bartaraf etish choralari ko‘rildi. Aksariyat murojaatlarda keltirilgan inson huquqlarining buzilishi holatlari va boshqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolar o‘z joyida hal etildi. Ma’lum muddat, ya’ni atroflicha o‘rganish taqozo etiladigan murojaatlar bo‘yicha tegishli mutasaddilarga topshiriqlar, murojaat egalariga huquqiy tushunchalar berildi.
– Tumanimizda 178 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi, – deydi Xonqa tumani hokimi O.Jumanazarov. – Aholining yashash sharoitini yaxshilash, ularni qiynayotgan muammolarni bartaraf etish maqsadida ishchi guruhlar ish olib bormoqda. Ammo bugungi sayyor qabulda biz hali o‘z yechimini kutib turgan masalalar ko‘pligini angladik. Ayniqsa, kam ta’minlangan, ehtiyojmand oilalar bilan ishlash, ularni o‘z imkoniyatlari doirasida ish bilan ta’minlashni yanada jadallashtirishimiz lozim ekan. Sayyor qabulda tegishli vazirliklar ma’sul xodimlari bilan birgalikda tumanimiz aholisini qiynayotgan masalalar yuzasidan tegishli yordam berilishi bildirildi.
Sayyor qabullarda ko‘rib chiqilgan masala va muammolar muhokama qilinib, ularning aksariyati qonunchilik talablari asosida hal etildi. Qolgan masalalar yechimi bo‘yicha tadbirlar belgilanib, ijrosi nazoratga olindi.

Выездной прием в Хорезмской области
В нынешнем году, объявленном Президентом нашей страны Годом диалога с народом и интересов человека, представители органов государственного управления и общественных организаций, местных хокимиятов проводят на местах выездные приемы и прямые диалоги с населением.
Внедрение современных механизмов и эффективных методов решения волнующих людей проблем через постоянный диалог с населением превращается в приоритетное направление осуществляемых в стране реформ. Выслушивание проблем людей, облегчение их быта способствует обеспечению справедливости, дальнейшему укреплению их доверия к государству и уверенности в завтрашнем дне.
В ходе выездных приемов, проведенных ответственными работниками Службы по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан в Ханкинском, Шаватском, Янгибазарском районах и городе Ургенче Хорезмской области, еще раз нашел свое подтверждение тот факт, что диалог представителей органов государственной власти и управления с народом является эффективным методом решения различных проблем на местах.
Согласно обращению жительницы махалли "Тоза бозор" Багатского района Сунажон Душамовой в махалле будет введено в эксплуатацию дошкольное образовательное учреждение, население будет обеспечено питьевой водой.
– Я обратилась в Народную приемную Президента по поводу скорейшего введения в эксплуатацию дошкольного образовательного учреждения №8 в махалле “Тоза бозор”, в которой я проживаю, – говорит С.Душамова. – На сегодняшнем выездном приеме соответствующим организациям даны необходимые указания и на днях данное учреждение будет передано в распоряжение детей. Предусмотрены также конкретные сроки обеспечения нашей махалли питьевой водой, капитального ремонта дорог, на ответственных руководителей возложены определенные задачи. Этому рады все жители нашей махалли.
В выездных приемах граждан, обратившихся в Виртуальную и Народные приемные Президента Республики Узбекистан, проведенных на местах, участвовали представители различных министерств, хокимы области, районов и города и их заместители, руководители управлений и организаций, правоохранительных органов области, государственных и общественных организаций.
В ходе выездных приемов внимательно выслушаны жалобы каждого заявителя, на основе глубокого их анализа хокимами, руководителями причастных к вопросу управлений, организаций и предприятий предприняты меры по устранению ситуаций, вызвавших недовольство граждан. На месте устранены недостатки, приведенные в большинстве обращений, связанные с нарушением прав человека и другими социально-экономическими проблемами. По обращениям, требующим определенного времени для подробного изучения, соответствующим должностным лицам даны поручения, заявителям – правовые разъяснения.
– В нашем районе проживают свыше 178 тысяч жителей, – говорит хоким Ханкинского района О.Жуманазаров. – В целях улучшения условий быта населения, устранения волнующих его проблем функционируют рабочие группы. Однако на сегодняшнем выездном приеме мы осознали, что перед нами еще много вопросов, ожидающих своего решения. В частности, нам необходимо работать с малообеспеченными, нуждающимися семьями, по мере возможности ускорить их трудоустройство. В ходе выездного приема отмечалось, что вместе с ответственными работниками министерств будет оказана соответствующая помощь в решении вопросов, волнующих жителей нашего района.
Затронутые в ходе выездных приемов вопросы и проблемы подверглись обсуждению, по большинству из них приняты меры на основе требований законодательства. Для решения остальных вопросов определены конкретные меры, реализация которых взята под контроль.