O‘zbekiston davlat konservatoriyasida Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yiliga bag‘ishlab "Navro‘z sadolari" III xalqaro xalq cholg‘ulari orkestrlari va ko‘p ovozli ansambllarning musiqa ko‘rik-festivali bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat, Xalq ta’limi vazirliklari, "Sog‘lom avlod uchun" xalqaro xayriya fondi, "So‘g‘diyona" xalq cholg‘ulari kamer orkestri, "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati, "Tasviriy oyina" ijodiy uyushmasi va boshqa bir qator hamkor tashkilotlar bilan birgalikda tashkil etildi.
"Sog‘lom avlod uchun" xalqaro xayriya fondi boshqaruvi raisi S.Inomova va boshqalar Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan boshlangan yosh iste’dodlarni kamolga yetkazish, ularni har jihatdan qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, ayniqsa, chekka hududlardagi qobiliyatli yoshlarni aniqlash borasidagi ezgu tashabbuslar izchil davom ettirilayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimizning turli hududlaridagi bolalar musiqa va san’at maktablari faoliyatini yanada yaxshilash, iste’dod sohiblariga qanot bag‘ishlash borasidagi ezgu sa’y-harakatlar buning yana bir amaliy tasdig‘idir.
"Navro‘z sadolari" xalqaro musiqa ko‘rik-festivalidan ko‘zlangan asosiy maqsad bolalar musiqa san’atiga oid ta’limni yanada takomillashtirish, tahlil etish, nomoddiy madaniy merosni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash, uning mazmun-mohiyatini targ‘ib etish, bolalar ijodiyotiga oid xalqaro hamkorlikni kengaytirishdan iboratdir.
Mazkur ko‘rik-festivalda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘izistondagi maktabgacha ta’lim muassasalari, musiqa va san’at maktablari, ixtisoslashtirilgan musiqa maktab-internatlari, san’at kollejlarining milliy cholg‘ular orkestr va ansambllari ishtirok etdi.
– Ko‘rik-festival juda yuqori saviyada o‘tkazildi, – deydi qozog‘istonlik yosh cholg‘uchi Asen Smog‘il. – Biz O‘zbekistonda bolalar musiqa san’atini ravnaq toptirish uchun barcha sharoit va imkoniyatlar yaratilganining guvohi bo‘ldik. Ko‘plab do‘stlar orttirdik.
– O‘zbekistonda bolalarning musiqa bilan shug‘ullanishi uchun yaratilgan sharoitlarga har qancha havas qilsa arziydi, – deydi tojikistonlik yosh musiqachi Nekro‘z Qurbonov. – Musiqa ko‘rik-festivali do‘stlik, ahillik bayrami sifatida bir umr xotiramizda saqlanib qoladi.
Ko‘rik-festival doirasida milliy cholg‘ular ko‘rgazmasi, musiqa ijrochiligiga oid davra suhbati, konsertlar, ustoz san’atkorlar ishtirokida mahorat darslari bo‘lib o‘tdi.
Jamoalar ijrosini baholashda mahorat, musiqani teran anglab, tinglovchiga yetkazish salohiyati kabi jihatlarga asosiy e’tibor qaratildi.
Farg‘ona viloyati Rishton tumanidagi 21-bolalar musiqa va san’at maktabi kamonli cholg‘ular ansambli, Andijon viloyati xalq ta’limi boshqarmasi tasarrufidagi T.Sodiqov nomidagi 7-musiqaga ixtisoslashtirilgan maktab-internatining "Shodlik" ansambli, Andijon shahar 3-bolalar musiqa va san’at maktabining "Navo" orkestri, R.Glier nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa akademik litseyi orkestri, Olmaota shahridagi A.Jubanov nomidagi ixtisoslashtirilgan musiqa maktab-internatining "Jez kiik" qo‘bizchilar ansambli hamda milliy cholg‘ular orkestri (Qozog‘iston) birinchi o‘ringa munosib topildi.

В Государственной консерватории Узбекистана состоялся III международный музыкальный смотр-фестиваль оркестров национальных инструментов и полифонических ансамблей “Навруз садолари”.
Мероприятие, организованное министерствами по делам культуры и спорта, народного образования Республики Узбекистан, международным благотворительным фондом “Соглом авлод учун”, камерным оркестром народных инструментов “Сугдиёна”, общественным движением молодежи “Камолот”, Творческой ассоциацией “Тасвирий ойина” и рядом других организаций-партнеров, посвящено Году диалога с народом и интересов человека.
Председатель правления международного благотворительного фонда “Соглом авлод учун” С.Инамова и другие отметили, что начатая под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова благородная работа по всемерной поддержке и стимулированию молодых талантов, особенно в отдаленных районах страны, сегодня последовательно продолжается.
Подтверждением тому являются осуществляемые по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева меры по дальнейшему улучшению деятельности детских школ музыки и искусства, стимулированию одаренной молодежи.
Основная цель международного музыкального смотра-фестиваля “Навруз садолари” заключается в дальнейшем совершенствовании детского музыкального образования, сохранении и пропаганде нематериального культурного наследия, расширении международного сотрудничества в области детского творчества.
На фестивале выступили народно-инструментальные оркестры и ансамбли детских дошкольных учреждений, школ музыки и искусства, специализированных музыкальных школ-интернатов, колледжей искусств Узбекистана, Казахстана, Таджикистана и Кыргызстана.
- Фестиваль прошел на очень высоком организационном уровне, - говорит юный музыкант из Казахстана Асен Смогил. - Мы убедились в том, что в Узбекистане созданы все условия и возможности для развития музыкального искусства. Приобрели здесь много новых друзей.
- Стоит отдать должное созданным в Узбекистане удобствам для того, чтобы дети занимались музыкой, - говорит молодой музыкант Некруз Курбонов из Таджикистана. - Этот фестиваль навсегда останется в нашей памяти как праздник дружбы и согласия.
В рамках фестиваля прошли выставка национальных музыкальных инструментов, беседы о музыке, концерты, мастер-классы от известных артистов.
Первые места в своих номинациях заняли ансамбль смычковых инструментов детской школы музыки и искусства №21 Риштанского района Ферганской области, ансамбль “Шодлик” специализированной музыкальной школы-интерната №7 имени Т.Содикова при Андижанском областном управлении народного образования, оркестр “Наво” детской школы музыки и искусства №3 города Андижана, оркестр Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени Р.Глиэра, ансамбль кобызистов “Жез киик” специализированной музыкальной школы-интерната имени А.Жубанова города Алматы (Казахстан).