Samarqand viloyati hokimi H.Oqbo‘tayevning navbatdagi sayyor qabuli Paxtachi tumanida o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Samarqand viloyatidagi Xalq qabulxonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda mahalla oqsoqollari, tadbirkor va fermerlar, jismoniy shaxslar toza ichimlik suvi ta’minoti, yo‘llarni ta’mirlash, kommunal xizmat ko‘rsatishdagi muammolar, bo‘sh turgan binolardan maqsadli foydalanish, olis qishloqlar aholisiga shoshilinch tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish kabi masalalar yuzasidan murojaat qildi.
Bog‘oloni mahallasida yashovchi Yo.Boynazarov sizot suvlar ko‘tarilgani oqibatida aholi tomorqada ekin yetishtirishga qiynalayotganini bildirib, zovurlarni qazishda yordam so‘radi. Qiltamg‘ali mahallasi vakillari toza ichimlik suvi bilan bog‘liq muammo yuzaga kelganini aytdi. Keshtali mahallasidagi maktabgacha ta’lim muassasasi binosini ta’mirlab, bolalar uchun qulay sharoit yaratish hudud aholisini o‘ylantirayotgani aytildi.
– Katta o‘zbek traktidan tumanimiz markaziga kiradigan asosiy yo‘l ancha ta’mirtalab bo‘lib qolgan, – deydi Amir Temur nomidagi mahallada istiqomat qiluvchi X.Raimqulov. – Ayniqsa, shu kunlarda yog‘in-sochin ko‘paygan paytda bu yo‘ldan yurish yanada og‘ir. Ushbu masala yuzasidan murojaat qilgan edim, viloyat hokimi yo‘lni ta’mirlash joriy yilgi dasturga kiritilganini aytdi. Yo‘l atrofida ham obodonlashtirish ishlari olib borilar ekan.

На выездном приеме намечены конкретные меры
На мероприятии, организованном совместно с народной приемной Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области, аксакалы махалли, предприниматели и фермеры, жители обратились по таким вопросам, как обеспечение питьевой водой, ремонт дорог, проблемы коммунального обслуживания, целевое использование пустующих зданий, повышение качества оказания экстренной медицинской помощи населению отдаленных сел.
Житель махалли "Боголони" Ё.Бойназаров рассказал о трудностях с возделыванием приусадебных участков из-за подъема грунтовых вод, попросил помощи в прокладке дренажных канав. Представители махалли "Килтамгали" поделились своей проблемой с питьевой водой. Жители махалли "Кештали" озабочены ремонтом дошкольного образовательного учреждения, вопросом создания комфортных условий для детей.
- Основная дорога, пролегающая от Узбекской национальной магистрали до районного центра, требует ремонта, - говорит житель махалли имени Амира Темура Х.Раимкулов. - В дождливые дни движение по этой дороге сильно затруднено. На мое обращение хоким области сказал, что ремонт этой дороги включен в программу нынешнего года. Также будет проведена благоустроительная работа по обочинам дороги.
В ходе выездного приема было заслушано более 30 проблем и вопросов, касающихся недостатков в районе, намечены конкретные меры по их решению.