Xalq qabulxonasi: amaliyot va tajriba
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasida harbiylar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan Xalq qabulxonalari aholi bilan bevosita muloqot qilishni yo‘lga qo‘yish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni sifat jihatidan tubdan yaxshilash, inson huquq va manfaatlarini ishonchli himoyalashga xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 28-dekabrdagi «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni bu borada muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasida bu yerga keluvchilar uchun barcha qulaylik yaratilgan. Fuqarolarni qabul qilish, murojaatlarni ko‘rib chiqishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanilmoqda. Huquqiy adabiyotlar, zarur ma’lumotlar bilan ta’minlangan.
Ana shu imkoniyatlar bilan tanishish va tajriba almashish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi va uning tarkibidagi harbiy okruglar, o‘quv muassasalari rahbarlari Xalq qabulxonasiga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasi rahbari H.Xalimov ishtirokchilarni xalq bilan muloqotni tizimli yo‘lga qo‘yish, fuqarolarni qabul qilish, murojaatlarni rasmiylashtirish tartiblari, ular hal etilishini nazorat qilish borasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirdi.
Xalq qabulxonasi o‘z faoliyatini boshlagandan buyon o‘tgan qisqa vaqtda 1 ming 500 dan ziyod fuqaro murojaat qilgan. Murojaatlar qonunga muvofiq belgilangan muddatlarda, sifatli va xolisona ko‘rib chiqilmoqda.
– Yaqin kunlarda vazirlik va uning tasarrufidagi harbiy okruglarda Xalq qabulxonalarini tashkil etish rejalashtirilgan, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi vakili, polkovnik Sh.Yusupov. – Biz bu yerda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini, bu borada to‘plangan tajribalarni o‘rgandik.

Народная приемная: практика и опыт
В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан состоялась встреча с военными.
Образованные по инициативе Президента нашей страны Народные приемные способствуют налаживанию непосредственного диалога с населением, коренному улучшению качества работы с обращениями физических и юридических лиц, надежной защите прав и интересов человека.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц" от 28 декабря 2016 года.
В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан созданы все условия для посетителей. В процессе приема граждан, рассмотрения их обращений широко используются современные информационные технологии, имеется необходимая правовая литература и другая информация.
В целях ознакомления с этими возможностями и обмена опытом Народную приемную посетили представители Министерства обороны Республики Узбекистан, руководители действующих в его структуре военных округов, учебных заведений.
На встрече руководитель Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан Х.Халимов ознакомил участников с порядком системного налаживания диалога с народом, приема граждан, регистрации обращений, работой по контролю своевременного решения затрагиваемых вопросов.
За короткое время с момента открытия Народной приемной сюда обратилось свыше 1500 граждан. Обращения рассматриваются в соответствии с установленными в законе сроками, всесторонне и объективно.
- В ближайшие дни намечено организовать Народные приемные в министерстве и действующих в его структуре военных округах, - говорит представитель Министерства обороны Республики Узбекистан, полковник Ш.Юсупов. - Здесь мы ознакомились с системой работы с обращениями физических и юридических лиц, накопленным в этом деле опытом.
Участники получили подробные ответы на вопросы о дальнейшем повышении эффективности деятельности народных приемных.