Sog‘lom yashash uchun qulay sharoitlar yaratish inson manfaatlarini ta’minlashdir
Mamlakatimizda fuqarolarning ushbu konstitutsiyaviy huquqini to‘laqonli ta’minlash, salomatligini mustahkamlashi va sog‘lom hayot kechirishi uchun zarur sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Prezidentimiz tomonidan 2017-yilning Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinib, Davlat dasturining izchil amalga oshirilayotgani bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarmoqda.
Shavkat Mirziyoyev shu yil 5-yanvar va 7-fevral kunlari sog‘liqni saqlash sohasining bir guruh yetakchi mutaxassislari bilan o‘tkazgan uchrashuvlarida mamlakatimizning barcha hududida tibbiy xizmat sifatini tubdan yaxshilash, xususan, ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari faoliyatini zamonaviy talablar asosida yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida to‘xtaldi.
Davlatimiz rahbarining viloyatimizga tashrifi chog‘ida ham bu masala diqqat markazida bo‘ldi. Prezidentimiz tibbiyot sohasini yanada rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishar ekan, aholining ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmatdan foydalanishi uchun yanada kengroq qulayliklar yaratish zarurligini ta’kidladi. Respublika ixtisoslashtirilgan urologiya markazining Buxoro filiali binosini jahon standartlariga mos ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha zarur topshiriqlar berdi.
Bu nafaqat jamoamizni, balki viloyatimiz ahlini g‘oyat quvontirib yubordi. Chunki viloyatimiz iqlimi keskin kontinental va quruq bo‘lgani, Orol dengiziga yaqinligi bois ba’zi odamlar buyrakda tuz yig‘ilishi, tosh paydo bo‘lishi, surunkali buyrak yetishmovchiligi kabi kasalliklardan aziyat chekadi. Prezidentimiz tashabbusi bilan muassasamizga dunyo talablari darajasidagi tibbiy texnologiyalar, urodinamik laboratoriya asbob-uskunalarining olib kelinishi endourologik operatsiyalarni tez va sifatli o‘tkazish, masofaviy litotripsiya, ultratovush va rentgen tekshiruvlarini zamonaviy asosda tashkil etish imkonini beradi.
Ilg‘or texnologiyalar bilan ta’minlangan filialda nafaqat Buxoro, balki qo‘shni viloyatlar aholisi ham davolanishi mumkin. Muassasamiz urologiya sohasida mamlakatimiz tibbiyoti erishayotgan yutuqlarni keng targ‘ib etish, bemorlarga yordam ko‘rsatish bilan birga tibbiy-profilaktika ishlarini rivojlantirishda birlamchi tibbiyot maskanlariga ko‘mak berish bo‘yicha katta salohiyatga ega markazga aylanadi.
Viloyatimizda sog‘liqni saqlash sohasini yanada rivojlantirishga qaratilayotgan bunday e’tibor hamkasblarimizning ishga mas’uliyatini yanada oshiradi. Tibbiy xizmatlar sifatini xalqaro standartlar darajasiga ko‘tarish, yosh mutaxassislarni tarbiyalash jarayoniga ilg‘or ta’lim texnologiyalarini keng joriy etish, dunyoning yetakchi tibbiyot markazlari va o‘quv muassasalari, taniqli olimlar va mutaxassislar bilan hamkorlikni kengaytirishga bor kuch va salohiyatimizni sarflaymiz.

Здоровая жизнь - в интересах человека
В нашей стране уделяется особое внимание полномасштабному обеспечению этого конституционного права, созданию необходимых условий для укрепления и охраны здоровья народа.
Объявление Президентом 2017 года в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека, последовательная реализация соответствующей Государственной программы вывели эту работу на новый уровень.
Шавкат Мирзиёев на прошедших 5 января и 7 февраля текущего года встречах с группой специалистов сферы здравоохранения особо остановился на вопросах кардинального улучшения качества медицинского обслуживания во всех регионах страны, организации деятельности специализированных медицинских центров в соответствии с современными требованиями.
Эти вопросы были в центре внимания и в ходе поездки главы нашего государства в Бухарскую область. Президент нашей страны, знакомясь с проводимой работой по дальнейшему развитию медицинской сферы, отметил необходимость создания еще более широких удобств для оказания населению специализированных медицинских услуг, дал необходимые указания по ремонту и оснащению Бухарского филиала Республиканского специализированного центра урологии на уровне международных стандартов.
Подобное внимание радует не только коллектив нашего филиала, но и всех жителей области. В нашем регионе резко континентальный и сухой климат, область соседствует с зоной Аральского экологического бедствия, поэтому люди нередко страдают отложением солей, появлением камней в почках, хронической почечной недостаточностью и другими подобными заболеваниями. Инициатива Президента нашей страны по оснащению нашего учреждения новейшими медицинскими технологиями, уродинамической лабораторией позволит быстро и качественно проводить эндоурологические операции, дистанционную литотрипсию, ультразвуковое и рентгенологическое обследование.
Медицинскую помощь в филиале, обеспеченном передовыми технологиями, смогут получать жители не только Бухарской, но и соседних областей. Наше учреждение превратится в центр, где будут широко применяться достижения отечественной и мировой медицины. Филиал помимо проведения лечебной работы будет оказывать содействие первичным медицинским учреждениям в совершенствовании медико-профилактической работы.
Уделяемое внимание дальнейшему развитию здравоохранения области еще больше повышает нашу ответственность. Мы приложим все свои силы и возможности во имя повышения качества медицинских услуг на уровень международных стандартов, внедрения передовых образовательных технологий в процесс воспитания молодых специалистов, расширения сотрудничества с ведущими медицинскими центрами и учебными заведениями мира, известными учеными и специалистами.