Iste’molchilar huquqlari ishonchli himoyalanmoqda
Poytaxtimizda O‘zbekiston Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi tomonidan aholi bilan ochiq muloqotni kengaytirish, fuqarolar huquq va erkinliklari hamda qonuniy manfaatlari himoya qilinishida jamoat tashkilotlarining o‘rniga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida aholi bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri, ochiq muloqotni tashkil etish maqsadida har oyning ikkinchi o‘n kunligi federatsiya tizimidagi rahbarlarning aholi bilan muloqot kunlari etib belgilangan. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi, viloyatlar va Toshkent shahar hududiy birlashmalari, tuman (shahar) jamiyatlarida «Iste’molchi bilan muloqot» huquqiy maslahatxonalari tashkil etilgan.
Joriy yilning o‘tgan davrida mamlakatimizning barcha hududlarida federatsiyaga qarashli tashkilotlar tomonidan aholi bilan 300 ga yaqin muloqot tadbirlari o‘tkazilgan. Muloqotlarda gaz ta’minoti, ichimlik suvi, elektr energiyasi, issiqlik manbai, savdo-sotiq, sog‘liqni saqlash va jamoat transporti sohalari bo‘yicha kamchilik va muammolar yuzasidan aholidan tushayotgan murojaatlarga ijobiy yechim topishga erishilmoqda.
www.istemol.uz veb-sayti orqali ariza, taklif va shikoyatlarni elektron tarzda qabul qilish yo‘lga qo‘yilgan. Joriy yilda ushbu elektron qabulxonaga iste’molchilardan 65 murojaat kelib tushgan. Fuqarolarning murojaatlari yagona "ishonch telefoni" (1091) orqali ham qabul qilinmoqda.
15-mart – Xalqaro iste’molchilar huquqlarini himoya qilish kuni munosabati bilan mamlakatimizning barcha hududlarida uchrashuv va ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda, yoshlar o‘rtasida «Men yosh iste’molchiman» mavzuida ko‘rik-tanlov tashkil etilgan.

Права потребителей - под надежной защитой
В Ташкенте Федерацией обществ защиты прав потребителей Узбекистана проведена пресс-конференция, посвященная вопросам расширения открытого диалога с населением, роли общественных организаций в защите прав, свобод и законных интересов граждан.
Для организации прямого и открытого диалога с населением во вторую декаду каждого месяца руководители обществ защиты прав потребителей проводят приемы граждан. В Федерации обществ защиты прав потребителей Республики Каракакалпакстан, областных и Ташкентском городском объединениях, районных и городских обществах организованы правовые консультации "Диалог с потребителем".
За минувший период текущего года организациями федерации во всех областях нашей страны проведено более 300 бесед с населением. Принимаются меры по положительному решению озвученных потребителями недостатков и проблем в снабжении газом, питьевой водой, электричеством, сферах торговли, здравоохранения и общественного транспорта.
Налажен прием заявлений, предложений и жалоб в электронной форме через веб-сайт www.istemol.uz. В нынешнем году через сайт поступило 65 обращений потребителей. Обращения принимаются также и по "телефону доверия" - 1091.
В связи с 15 марта – Международным днем защиты прав потребителей во всех регионах проводятся встречи и просветительские мероприятия. Организован конкурс "Я - молодой потребитель".