Talab va istaklar o‘rganilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari Farg‘ona viloyati Quva tumanida amalga oshirilayotgan islohotlar, aholi turmush tarzi bilan tanishmoqda.
Prezidentimizning taklifiga ko‘ra 2017-yilning mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilingani barcha sohalarda bu boradagi ishlar ko‘lamini kengaytirmoqda. Bugun yurtimizda xalq bilan muloqotning ochiq va samarali mexanizmlari hayotga tatbiq etilmoqda. Natijada yurtdoshlarimizni o‘ylantirayotgan muammolar chuqur o‘rganilib, ularning yechimiga keng yo‘l ochilmoqda.
Oliy Majlis palatalariga hududlardan saylangan deputatlar va senatorlarning har oyda 10-12 kun davomida bir tumanda bo‘lib, amaliy muloqotlar o‘tkazishi ham bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda. O‘tkazilayotgan muloqotlarda tumanlarda iqtisodiy infratuzilmani va tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, moliya-kredit tashkilotlari faoliyatini samarali tashkil etishni ta’minlash, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish, aholi bandligini kafolatlash masalalariga alohida e’tibor qaratilayotir. Albatta, bular qonun ijodkorlarining joylarda islohotlarning borishi bilan yaqindan tanishishi, qabul qilinayotgan qonun va boshqa huquqiy-me’yoriy hujjatlar ijrosini o‘rganishi hamda aholining talab va takliflarini eshitgan holda kelgusi vazifalarni belgilab olishida muhim ahamiyatga ega.
Quva tumanida hudud iqtisodiy salohiyatini yuksaltirish, kundalik hayotda uchrayotgan muammolarni o‘rganish va hal qilish, aholiga har tomonlama munosib turmush sharoiti yaratishga qaratilgan sa’y-harakatlar ham ana shu ishlarning uzviy davomidir.
Ishchi guruh a’zolari tomonidan shu kunga qadar 2 mingdan ortiq oila o‘rganildi. O‘rganish jarayonida uy-joy, kommunal soha, bandlik, tibbiyotga oid muammolar aniqlanib, ularning 283 tasi tegishli mutasaddi tashkilotlar rahbarlari va tuman hokimligi yordamida hal etildi.
“Nayman” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Tursunboy Hamroqulov nogironlik aravachasi bilan ta’minlandi. Katta Qashqar mahallasida istiqomat qiluvchi Umida Jabborovaning ikki yoshli farzandi gidrosefaliya kasalligi bilan og‘rigan. Uning murojaati ham e’tibordan chetda qolmadi. Bola viloyat bolalar ko‘p tarmoqli shifoxonasiga yotqizildi. Davolanish yakuniga yetgach, unga nogironlik nafaqasi tayinlanadigan bo‘ldi.
– Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi muammolarini hal etishda bu kabi muloqotlarning ahamiyati katta, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Mavluda Xo‘jayeva. – Quva tumanida ham ta’lim, tibbiyot, bandlik, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik masalalarida yechimini topmagan masalalar uchraydi. Biz tegishli mutasaddilar bilan ularni ijobiy hal etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqmoqdamiz. Aholi bilan muloqotlarning natijalari xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari hamda faollari ishtirokida muhokama qilinadi.

Изучаются потребности и пожелания народа
Члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан знакомятся с реформами, осуществляемыми в Кувинском районе Ферганской области, условиями жизни населения.
Объявление по предложению Президента нашей страны 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека расширяет масштабы работы в данном направлении во всех сферах. Сегодня в нашей стране внедряется открытый и эффективный механизм диалога с народом, глубоко изучаются и решаются вопросы, волнующие наших соотечественников.
Депутаты и сенаторы, избранные в палаты Олий Мажлиса от регионов, каждый месяц в течение 10-12 дней посещают районы, проводят беседы с населением, что дает положительные результаты. В ходе таких диалогов особое внимание уделяется вопросам развития экономической инфраструктуры и предпринимательской деятельности на местах, обеспечения эффективной организации работы финансово-кредитных организаций, повышения качества торгового и бытового обслуживания, гарантирования занятости населения. Близкое ознакомление законодателей с ходом реформ в регионах, изучение хода исполнения принимаемых законов и других нормативно-правовых актов имеет важное значение для определения предстоящих задач с учетом потребностей и предложений населения.
В Кувинском районе также проводится работа по повышению экономического потенциала, изучению и решению проблем, встречающихся в быту, созданию достойных во всех отношениях условий жизни для населения.
К настоящему времени членами рабочей группы изучены более 2 тысяч семей. Были выявлены проблемы в жилищно-коммунальной сфере, обеспечении занятости и медицинского обслуживания. 283 из них разрешены при содействии руководителей ответственных организаций и районного хокимията.
Жителю схода граждан махалли "Найман" Турсунбою Хамрокулову передана инвалидная коляска. Не осталось без внимания и обращение проживающей в махалле "Катта Кашкар" Умиды Жабборовой. Ее двухлетний ребенок, страдающий гидроцефалией, был помещен в областную многопрофильную детскую больницу. После прохождения курса лечения ребенку будет назначено пособие по инвалидности.
- Такие диалоги имеют большое значение в социально-экономическом развитии регионов, решении волнующих людей вопросов, - сказала депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Мавлуда Ходжаева. - В Кувинском районе также имеются нерешенные вопросы в сфере образования, медицины, занятости, малого бизнеса и частного предпринимательства. Мы вместе с соответствующими должностными лицами разрабатываем конкретные меры по их положительному решению. Результаты диалогов с населением будут обсуждены с участием депутатов районного Кенгаша народных депутатов и активистов.