Xalq bilan muloqot ko‘lami yanada kengayadi
Andijonda “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi hamda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlashda “Adolat” sotsial-demokratik partiyasining ishtiroki” mavzuida davra suhbati o‘tkazildi.
O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi viloyat kengashi tomonidan tashkil etilgan tadbirda partiya faollari, mahalliy Kengashlar deputatlari, Fuqarolik jamiyati shakllanishini monitoring qilish mustaqil instituti Andijon viloyati hududiy bo‘linmasi mutaxassislari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
– Faoliyatimizni bugungi kun talabi darajasida tubdan isloh qilish, ish samaradorligini oshirish, mamlakatimiz taraqqiyotini yanada yuqori bosqichga olib chiqishda oldimizda turgan ustuvor vazifalar ijrosini ta’minlash, fuqarolar murojaatlariga mas’uliyat bilan yondashish barcha bo‘g‘indagi partiya tashkilotlari, partiya faollari va deputatlar faoliyatining asosiga aylanishi kerak, – deydi partiya viloyat kengashi raisi P.Asxanov.
Tadbirda rivojlanishning mutlaqo o‘ziga xos yondashuv va tamoyillari asosida ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining maqsadi, mazmun-mohiyati haqida atroflicha tushuncha berilib, mazkur hujjat mamlakatimizni yanada modernizatsiya qilish va jamiyatimizni liberallashtirish, pirovardida xalqimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Partiya faoliyatida xalq bilan muloqot, inson manfaatlarini har tomonlama ta’minlash, fuqarolarning muammolarini o‘rganish va ularni bartaraf etish yuzasidan aniq takliflar ishlab chiqish, deputatlik guruhlari faolligini yanada oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida deputatlik guruhlari a’zolari tomonidan qonun va qarorlar ijrosi bo‘yicha mutasaddi tashkilotlarga 15 dan ortiq deputatlik so‘rovlari yuborilgan.

Стратегия действий - программа нашей деятельности
Центральным советом Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" организована беседа за "круглым столом" на тему: "Стратегия действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан - программа нашей деятельности".
На мероприятии отмечалось, что Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан" от 7 февраля 2017 года определены приоритетные направления развития на ближайшие пять лет. Намеченные в Стратегии действий жизненные реформы, механизмы их реализации служат таким благим целям, как создание условий для всестороннего ускоренного развития государства и общества, модернизация и либерализация всех сфер.
В ходе беседы за "круглым столом" подчеркивалось, что в Стратегии действий предусмотрено усиление роли Олий Мажлиса в системе государственной власти, дальнейшее расширение полномочий по реализации парламентского контроля за исполнением задач внутренней и внешней политики государства, а также за деятельностью исполнительной власти. Это непосредственно связано с коренным повышением эффективности законотворческой деятельности, усилением роли политических партий в жизни государства и общества, формированием здоровой конкурентной среды.
На мероприятии отмечалось, что определенные в Стратегии действий направления и цели служат обеспечению прав человека, его свобод и интересов. В связи с этим важно вести диалог с населением, глубоко изучать имеющиеся проблемы и разрабатывать конкретные предложения по их устранению. Участники мероприятия обсудили задачи, стоящие перед депутатскими объединениями и организациями Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш".
В ходе "круглого стола" состоялся обмен мнениями по вопросам доведения до широкой общественности сути и значимости Стратегии действий, были обсуждены важные задачи, стоящие в связи с этим перед партией.