Tadbirkor va hunarmandlar bilan ochiq muloqot
Farg‘ona viloyati Rishton tumanida O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi markaziy kengashi tomonidan hunarmand va tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazildi.
Mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy hayotida kechayotgan o‘zgarish va yangilanishlar, xususan, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi joylarda mavjud kamchilik va muammolar yechimini topish, jamiyatimizda insonparvarlik va adolat tamoyillari ustuvorligini ta’minlash, erkin fuqarolik jamiyatini rivojlantirishda hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda. Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan hayotiy masalalar, ularni amalga oshirish mexanizmlari mamlakatimizda islohotlar samaradorligini yanada oshirish, davlat va jamiyatni har tomonlama jadal rivojlantirish uchun sharoit yaratish, barcha sohalarni modernizatsiya qilish va erkinlashtirishdek ezgu maqsadlarga xizmat qiladi.
Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar to‘liq, o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini nazorat qilishda faollik ko‘rsatish, aholi bilan muloqotlar o‘tkazish, mavjud muammolarni chuqur o‘rganishga bag‘ishlangan tadbirda hunarmandlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarida uchrayotgan ayrim muammolar va ularning yechimi haqida fikr almashildi.
– Harakatlar strategiyasining uchinchi yo‘nalishida mamlakatimiz iqtisodiyotini yanada rivojlantirish va liberallashtirish borasida aniq taklif va istiqbolli rejalar belgilab berilgan, – deydi O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Farg‘ona viloyati kengashi raisi Umidjon Jabborov. – Bunda qulay ishbilarmonlik muhiti yaratish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etadi. Milliy hunarmandlik maktablari an’analarini saqlab qolish, tiklash, aholining elektorat qismi bandligi, birinchi navbatda, xotin-qizlar va yoshlar o‘rtasida hunarmandlik, oilaviy tadbirkorlik, kasanachilikni rivojlantirish orqali ularni ish bilan ta’minlashni kengaytirishga qaratilgan tashkiliy-huquqiy sharoitlarni yaxshilash partiya saylovoldi platformasida ustuvor vazifalar sifatida belgilangan.
Ochiq muloqotda tadbirkorlar va hunarmandlar taklif va tavsiyalari o‘rganilib, partiyaning hamkorlar ishtirokidagi tegishli vazifalari belgilab olindi. Ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan mutasaddi tashkilotlar mutaxassislaridan javob oldi.

Открытый диалог с предпринимателями и ремесленниками
В Риштанском районе Ферганской области Центральным советом Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” был организован "круглый стол" с участием ремесленников и предпринимателей.
Происходящие в социально-экономической жизни нашей страны преобразования и обновления, в частности, Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, играют решающую роль в поиске решений проблем и устранении недостатков на местах, обеспечении верховенства принципов гуманизма и справедливости в обществе, развитии свободного гражданского общества. Предусмотренные в Стратегии действий жизненные задачи, механизмы их реализации служат таким благородным целям, как дальнейшее повышение эффективности реализуемых в стране реформ, создание условий для всестороннего интенсивного развития государства и общества, модернизация и либерализация всех сфер.
На мероприятии, посвященном большей активности в контроле за полным, своевременным и качественным выполнением задач, намеченных в Стратегии действий, организации диалогов с населением, глубокому изучению имеющихся проблем, состоялся обмен мнениями о некоторых препятствиях, встречающихся у субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и путях их преодоления.
– В третьем направлении Стратегии действий определены конкретные предложения и перспективные планы по дальнейшему развитию и либерализации экономики нашей страны, – говорит председатель Ферганского областного совета Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” Умиджон Жабборов. – При этом важное значение имеет создание оптимальной деловой среды для развития малого бизнеса и частного предпринимательства. Предвыборная платформа партии в качестве приоритетной задачи предусматривала улучшение организационно-правовых условий, направленных на расширение занятости через сохранение и возрождение традиций национальных школ ремесленничества, обеспечение занятости населения путем развития семейного бизнеса, надомничества среди женщин и молодежи.
Во время встречи были изучены предложения и рекомендации предпринимателей и ремесленников, определены задачи партии с участием партнеров. Участники получили ответы специалистов по интересующим их вопросам.