Sirdaryo viloyati hokimi ijodkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Sirdaryo viloyati hokimi G‘ofurjon Mirzayev Guliston shahrida fan, ta’lim, madaniyat, san’at, sport hamda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Tadbirda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida aholi murojaatlari bilan ishlash, shu yo‘nalishdagi ishlar samaradorligini, fuqarolar faolligini yanada oshirish, ijtimoiy soha vakillarini o‘ylantirayotgan masalalarni chuqur o‘rganish va mavjud kamchiliklarni bartaraf etishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda mamlakatimizda aholi turmush farovonligini yanada yuksaltirish, qurilish, obodonlashtirish, xalqimiz uchun qulay yashash sharoiti yaratish, bandligini ta’minlash, fuqarolar ongu tafakkurida vatanparvarlik, istiqlol g‘oyalariga sadoqat va milliy qadriyatlarimizga hurmat tuyg‘ularini mustahkamlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Viloyat hokimi ijtimoiy soha vakillari bugungi kun talabi darajasida ish olib bormayotgani, jumladan, umumta’lim maktablarida ta’lim sifati ko‘ngildagidek emasligi, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida davomat pastligi, madaniyat, san’at, sport va boshqa sohalarda ham qator kamchiliklar mavjudligini qayd etdi.
Ochiq muloqotda soha vakillari yechimini kutayotgan muammolar xususida fikr bildirdi, ularni bartaraf etish bo‘yicha o‘z takliflarini ilgari surdi. Xususan, sho‘r bosgan kanal va daryo bo‘ylariga shirin miya ekilib, mahsulotni qayta ishlash yo‘lga qo‘yilsa, yuzlab yangi ish o‘rinlari yaratilishi, jahon bozorida xaridorgir bu mahsulot eksportidan katta foyda olish mumkinligi aytildi, o‘quv muassasalarida ta’lim sifatini oshirish borasida aniq takliflar bildirildi. Bosma nashrlar moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, nashrlar obunasini oshirish, yosh ijodkorlar asarlarini chop etish, madaniyat, san’at vakillari, sportchilarni moddiy qo‘llab-quvvatlash borasida ham so‘z yuritildi.
– Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili munosabati bilan viloyat hokimi biz, ijodkorlarni qiziqtirayotgan masalalar, mavjud muammolarni bartaraf etish yuzasidan uchrashuvlar o‘tkazayotgani ayni muddao bo‘lmoqda, – deydi “Sirdaryo haqiqati” – “Sirdarinskaya pravda” gazetalari bosh muharriri Alisher Toshmatov. – Bunday tadbirlar ijod ahlini hayot bilan hamqadam bo‘lish, hayotimizda ro‘y berayotgan tub o‘zgarish va yangilanishlar haqida aholini keng xabardor qilib borish, umuman, ijtimoiy hayotda yanada fol bo‘lishga undaydi.

Открытый диалог с творческой интеллигенцией
Хоким Сырдарьинской области Гофуржон Мирзаев в Гулистане провел диалог с деятелями науки, образования, культуры, искусства, спорта и работниками средств массовой информации.
Особое внимание на мероприятии было уделено задачам Года диалога с народом и интересов человека, вопросам работы с обращениями граждан, повышения их активности, глубокого изучения проблем, волнующих работников социальной сферы, устранения имеющихся недостатков.
На встрече отмечалось, что в нашей стране проводится широкомасштабная работа по строительству и благоустройству, дальнейшему повышению благополучия населения, обеспечению занятости, укреплению у граждан чувств патриотизма, преданности идеям независимости и уважения национальных ценностей.
Хоким области отметил, что представители социальной сферы не осуществляют свою деятельность на должном уровне, не соответствует требованиям качество образования в общеобразовательных школах, низка посещаемость в академических лицеях и профессиональных колледжах, имеется ряд недостатков в сферах культуры, искусства, спорта и других.
В ходе открытого диалога участники высказали свои мнения о положении дел в сфере, предложения по устранению проблем. Говорилось также об укреплении материально-технической базы редакций печатных изданий, увеличении их подписки, издании произведений молодых писателей, материальной поддержке работников культуры и искусства, спортсменов.
- Встречи хокима области с творческими людьми, его стремление изучить и решить волнующие нас вопросы воодушевляют, - говорит главный редактор газет “Сирдарё хакикати” - “Сырдарьинская правда” Алишер Тошматов. - Подобные мероприятия призывают нас идти в ногу со временем, доводить до населения происходящие в стране преобразования, в целом быть еще более активными в общественной жизни.