Senatorlar va deputatlar G‘allaorol tumanidagi 600 dan ortiq xonadonda bo‘lib, odamlar bilan muloqot o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlarining Jizzax viloyati G‘allaorol tumanidagi o‘n kunlik o‘rganishining natijalari xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari hamda faollari ishtirokida muhokama qilindi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan xalq deputatlari tuman Kengashining sessiyasida Prezidentimiz tomonidan aholi bilan doimiy muloqot qilish, ularni qiynayotgan muammolarni hal etishning yangi mexanizm va samarali usullarini joriy etish yuzasidan belgilab berilgan vazifalar Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida islohotlarning ustuvor yo‘nalishiga aylanayotgani ta’kidlandi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev rahbarligida Jizzax viloyatidan saylangan deputatlar va Senat a’zolari G‘allaorol tumanidagi shaharcha, qishloq, mahalla hududlaridagi korxona, tashkilot, muassasa hamda 600 dan ortiq xonadonda bo‘lib, odamlar fikri va ularni qiynayotgan muammolarning yechimiga e’tibor qaratilgani haqida so‘z yuritildi. Muloqotlarda mahalla faollari, tadbirkorlik subyektlari rahbarlari, mulkdorlar, tibbiyot xodimlari, pedagoglar va yoshlar faol ishtirok etgan.
Sessiyada “Inson manfaatlari hamma narsadan ustun” degan g‘oyani hayotga tatbiq etish maqsadida o‘tkazilgan uchrashuv hamda ochiq muloqotlar mamlakatimizda inson huquq va erkinliklari, manfaatlarini himoya qilish, aholiga munosib mehnat va yashash sharoiti yaratishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Uchrashuvlarda aholi turmush farovonligini oshirish, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratilib, fuqarolar tomonidan 800 ga yaqin masala o‘rtaga tashlangan. Ushbu masalalarning 150 dan ortig‘i joyida hal etilgan. O‘rganish davomida mamlakatimiz darajasida hal etilishi lozim bo‘lgan masalalarni tegishli davlat organlari bilan birgalikda bartaraf etish choralari ko‘riladi. Jumladan, Sangzor daryosidan shag‘al qazib olinishi natijasida yigirmadan ortiq qishloqda ekologik vaziyatning buzilishini bartaraf etish yuzasidan tegishli vazirliklarga so‘rovnomalar yuboriladi.
Ijtimoiy, iqtisodiy sohalarda islohotlarni amalga oshirish, aholining turmush sharoitini yaxshilash borasida olib borilayotgan ishlarga tanqidiy baho berildi. Xususan, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari bandligini ta’minlash darajasi pastligi, qatnab o‘qiydigan o‘quvchilarga transport ajratilmayotgani, kommunal va savdo xizmati, energiya ta’minoti, yo‘llarning holatini yaxshilashdagi ahvol jiddiy tanqid qilindi. Aholi turmush darajasini oshirish, hududni obodonlashtirish bo‘yicha dasturni yanada takomillashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
– Parlament a’zolari ishtirokida o‘tkazilgan har bir uchrashuv va muloqot tumanimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi, – deydi G‘allaorol tumani hokimi Abdurashid Yo‘ldoshev. – Bildirilgan barcha masalalar bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Aholini o‘ylantirayotgan muammolar albatta o‘z yechimini topadi. Muammolarning hal etilishi tuman infratuzilmasi va aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga xizmat qiladi.

Будет найдено решение каждой проблемы
Результаты десятидневного изучения членами Сената и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан положения дел в Галляаральском районе Джизакской области обсуждены при участии депутатов районного Кенгаша народных депутатов и актива.
На состоявшейся в этой связи сессии местного Кенгаша отмечалось, что намеченные Президентом нашей страны задачи по внедрению новых механизмов и эффективных способов постоянного диалога с населением, решения тревожащих их проблем в Год диалога с народом и интересов человека становятся приоритетными в продвижении реформ.
На сессии речь шла о том, что избранные от Джизакской области депутаты и члены Сената во главе с председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошевым побывали на предприятиях, в организациях, учреждениях, посетили более 600 домов на территории поселков, сел и махаллей Галляаральского района. Они интересовались мнениями людей и уделяли внимание решению беспокоящих их проблем. В общении принимали участие активисты махаллей, руководители субъектов предпринимательства, частные собственники, медицинские работники, педагоги и молодежь.
На сессии отмечалось, что встречи и отрытые диалоги, проводимые для внедрения в практику идеи "Интересы человека – превыше всего" способствуют защите прав, свобод и интересов человека в нашей стране, созданию достойных условий для труда и жизни.
В ходе встреч уделялось особое внимание вопросам, связанным с повышением благосостояния населения, социально-экономическим развитием регионов. Гражданами были выдвинуты около 800 вопросов, из них более 150 были решены на месте. По проблемам, требующим рассмотрения и изучения на республиканском уровне, совместно с соответствующими органами также будут приняты меры по их разрешению. Например, в результате добычи гравия из реки Сангзор в более двадцати кишлаках нарушена экология, для нормализации ситуации направлены запросы в соответствующие министерства.
Дана критическая оценка работе, проводимой по реализации реформ в социальной, экономической сферах, улучшению условий жизни населения. В частности, подверглись серьезной критике низкий уровень обеспечения трудоустройства выпускников колледжей, не выделение транспортных средств для учащихся, положение дел в коммунальной сфере и торговле, энергообеспечении, с состоянием дорог. Были выдвинуты предложения и рекомендации по дальнейшему повышению уровня жизни населения, благоустройству территории.
– Каждая встреча и общение, проведенные с участием членов парламента, имеет важное значение в социально-экономическом развитии нашего района, – говорит хоким Галляаральского района Абдурашид Юлдашев. – По всем затронутым вопросам разрабатываются соответствующие меры реагирования. Тревожащие население проблемы обязательно найдут свое решение. Все это будет способствовать улучшению инфраструктуры района и повышению уровня жизни населения.