Senator va deputatlarning Shofirkon tumanida aholi bilan o‘tkazgan muloqotlari natijalari muhokama etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlarining Buxoro viloyati Shofirkon tumanidagi o‘n kunlik o‘rganishlari, aholi bilan muloqotlarining natijalari xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari hamda faollari ishtirokida muhokama qilindi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan xalq deputatlari tuman Kengashining sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov va boshqalar joriy yilning mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinishi yurtimizda davlat organlarining fuqarolar bilan o‘zaro munosabatlari yuzasidan yondashuvini takomillashtirish, bu borada aholi bilan doimiy muloqot qilish, ularni qiynayotgan muammolarni hal etishning yangi mexanizmlari, samarali usullari joriy etilishida, bu boradagi islohotlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Buxoro viloyatidan saylangan deputatlar va Senat a’zolari Shofirkon tumanidagi korxona, tashkilot, muassasa va xonadonlarda bo‘lib, odamlar fikri va ehtiyoji bilan qiziqqani, ochiq muloqotlarda mahalla faollari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari rahbarlari, fermerlar, tibbiyot xodimlari, o‘qituvchi va o‘quvchilar faol ishtirok etgani aytib o‘tildi.
Tanqidiy tahlil ruhida o‘tgan yig‘ilishda o‘rganishlar jarayonida aniqlangan muammo va kamchiliklarni joyida bartaraf etish, erishilayotgan yutuqlar ko‘lamini yanada oshirish bo‘yicha tegishli choralar belgilashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘rganish jarayonida aholining bandlik masalasi xalq vakillari e’tiborida bo‘ldi. Natijada tumandagi tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagini bildirgan 100 dan ortiq oilaga tijorat banklari tomonidan 843 million so‘mlik kredit mablag‘lari ajratilishiga ko‘maklashildi, 40 ga yaqin fuqaro yangi ish o‘rni bilan ta’minlandi.
Hududda ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda muayyan yutuqlarga erishilayotgan bo‘lsa-da, bu boradagi imkoniyatlardan to‘liq foydalanilmoqda, deb bo‘lmaydi. Bugungi kunda 170 ming aholi yashaydigan tumanda ro‘yxatga olingan korxonalarning 13 foizi, ya’ni 130 dan ortig‘i turli sabablarga ko‘ra faoliyat ko‘rsatmayotir. Ro‘yxatdan o‘tgan 608 yakka tartibdagi tadbirkor o‘z faoliyatini vaqtincha to‘xtatgan. Bu subyektlarning ishini qayta tiklash bo‘yicha esa amaliy choralar ko‘rilmayotgani achinarli.
Tumanda qayta ishlash sohasini rivojlantirish masalalariga ham e’tibor yetarli emas. Masalan, Shofirkondagi yirik qum-shag‘al konidan faqat xomashyo sifatida foydalanilmoqda. Holbuki, uning bir qismini shu yerning o‘zida qayta ishlab, qurilish mahsulotlari tayyorlash mumkin. Bu mahalliy soliq bazasini kengaytirish va ko‘plab yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini bergan bo‘lardi.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash, kommunal xizmat sohalari, ayniqsa, gaz ta’minoti tizimida uchrayotgan kamchiliklar jiddiy tahlil qilindi. Shuningdek, tuman prokuraturasi va ichki ishlar bo‘limining hududda qonuniylikni ta’minlash hamda huquqbuzarliklarning oldini olish borasidagi faoliyatini kuchaytirish lozimligiga e’tibor qaratildi.
Hududdagi ijtimoiy-iqtisodiy sohani rivojlantirishda alohida mas’uliyat yuklatilgan xalq deputatlari tuman Kengashi faoliyati ham muhokama etildi. Uning ishidagi kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Обсуждены итоги диалога сенаторов и депутатов с жителями Шафирканского района
На сессии Шафирканского районного Кенгаша народных депутатов Бухарской области обсуждены итоги десятидневного изучения и диалога с народом, проведенных членами Сената и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На сессии Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоилов и другие отметили, что объявление 2017 года в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека играет важную роль в совершенствовании подходов к взаимодействию государственных органов и граждан, поддержании постоянного диалога с населением, выработке новых механизмов и эффективных методов решения волнующих его проблем, подъеме осуществляемых реформ на новый уровень.
Депутаты и сенаторы, избранные от Бухарской области, посетили предприятия, организации, учреждения Шафирканского района, побеседовали с семьями, поинтересовались мнениями и потребностями граждан. В диалоге активное участие приняли активисты махалли, руководители субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, фермеры, медицинские работники, педагоги.
На сессии, прошедшей в духе критического анализа, особое внимание было уделено определению соответствующих мер по решению выявленных проблем и устранению недостатков на месте, повышению эффективности этой работы.
В ходе изучения народные избранники уделили внимание вопросам занятости. В результате более ста семьям, изъявившим желание заняться бизнесом, оказано содействие в получении банковских кредитов на 843 миллиона сумов, трудоустроено около 40 граждан.
Отмечалось, что, несмотря на определенные успехи в социально-экономических сферах региона, имеющиеся в этом направлении возможности задействованы не в полной мере. В районе, где сегодня проживает 170 тысяч человек, 13 процентов, или более 130 зарегистрированных предприятий в силу различных причин не осуществляют свою деятельность. Временно приостановили свою работу 608 индивидуальных предпринимателей. Практическая работа по восстановлению деятельности этих субъектов находится в плачевном состоянии.
Недостаточно внимания уделяется и вопросам развития перерабатывающей сферы. Так, неэффективно используется крупный песчано-гравийный карьер в Шафиркане. Часть сырья из этого карьера можно было бы перерабатывать в самом районе и выпускать готовую строительную продукцию, что позволило бы расширить местную налогооблагаемую базу и создать множество новых рабочих мест.
Серьезному анализу подверглись недостатки в сферах образования, здравоохранения, коммунального обслуживания, в том числе в газоснабжении. Было подчеркнуто, что необходимо усилить работу районных прокуратуры и отдела внутренних дел по обеспечению законности и профилактике правонарушений.
Также была обсуждена деятельность районного Кенгаша народных депутатов, на который возложена особая ответственность за социально-экономическое развитие района. Даны рекомендации по устранению недостатков в деятельности Кенгаша.