Ustuvor vazifalar ijrosiga bag‘ishlandi
Toshkent viloyatida 2016-yilda 30 yirik investitsiya loyihasi amalga oshirildi. Jumladan, “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Angren issiqlik elektr stansiyasida 130-150 megavatt quvvatga ega energoblok ish boshladi. “Angren” erkin iqtisodiy zonasida quyilgan zanjirli armatura va izolyatorlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Elektrlashtirilgan Angren – Pop temir yo‘lining tashqi elektr tarmoqlari podstansiyalari qurildi.
Toshkent viloyati hokimligida 2016-yil yakunlari va 2017-yilda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishida bu alohida ta’kidlandi.
Viloyat hokimi Sh.Boboyev boshqargan yig‘ilishda 2016-yilda viloyat iqtisodiyotini yuksaltirish borasida amalga oshirilgan ishlar atroflicha tahlil qilindi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
2016-yil yakunlari bo‘yicha viloyat yalpi hududiy mahsuloti 7,1 foizga o‘sdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 7,6, qurilish-pudrat ishlari 1,8, xizmat ko‘rsatish 16,7, chakana savdo aylanmasi 14,6, qishloq xo‘jalik mahsulotlari yetishtirish 5,5 foizga oshdi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijasida hisobot davrida viloyatda ro‘yxatdan o‘tgan kichik biznes subyektlari soni 23 ming 936 taga, kichik biznesning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 57,1 foizga yetdi.
Viloyatda “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida ona va bola salomatligini muhofaza qilish, barkamol avlodni voyaga yetkazish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirildi. Ularni moliyalashtirishga barcha manbalar hisobidan 327,9 milliard so‘m va 2,8 million dollar mablag‘ yo‘naltirildi.
Boshqarmalar rahbarlari va mahalliy hokimlarning sustkashligi, tashabbus ko‘rsatmasligi oqibatida ayrim tarmoqlarda ishlab chiqarishning dinamik o‘sish sur’atlariga erishish ta’minlanmagani qayd etildi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni faol jalb etish, tarmoqlar va mintaqalarning eksport salohiyatini yuksaltirish, importni optimallashtirish, mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, aholi turmush darajasi va sifatini yanada yaxshilash bo‘yicha mutasaddi rahbarlar tomonidan yetarlicha amaliy nazorat ta’minlanmagani aytib o‘tildi.
Yig‘ilishda ko‘rilgan barcha masalalar hamda yutuq va kamchiliklardan kelib chiqib, tuman va shaharlarda 2017-yil ijtimoiy-iqtisodiy dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlari bajarilishi yuzasidan aniq tadbirlar belgilab olindi.

Посвящено исполнению приоритетных задач
В Ташкентской области в 2016 году было реализовано 30 крупных инвестиционных проектов. Так, акционерным обществом “Узбекэнерго” на Ангренской теплоэлектростанции задействован энергоблок мощностью 130-150 мегаватт. В свободной экономической зоне “Ангрен” налажено производство литой арматуры и изоляторов. Построены внешние электроподстанции электрифицированной железной дороги Ангрен-Пап.
Это особо отмечалось на состоявшемся в Ташкентском областном хокимияте собрании актива, посвященном итогам 2016 года и основным направлениям социально-экономического развития области в 2017 году.
На собрании, которое вел хоким области Ш.Бабаев, была подробно проанализирована реализованная работа по развитию экономики области в 2016 году. Уделено особое внимание выполнению задач, намеченных в докладе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
По итогам 2016 года валовой региональный продукт области вырос на 7,1 процента. Производство промышленной продукции увеличилось на 7,6 процента, объем строительно-подрядных работ - на 1,8, услуг - 16,7, розничный товарооборот - на 14,6, выращивание сельхозпродукции - на 5,5 процента.
В результате принимаемых мер по всесторонней поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства за отчетный период количество зарегистрированных субъектов малого бизнеса достигло 23936, доля малого бизнеса в валовом региональном продукте - 57,1 процента.
В области в рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" был реализован комплекс мер по охране здоровья матери и ребенка, воспитанию гармонично развитого поколения. На это за счет всех источников финансирования направлено 327,9 миллиарда сумов и 2,8 миллиона долларов.
Был подвергнут критике тот факт, что в результате безынициативности руководителей управлений и местных хокимиятов в некоторых отраслях не обеспечены прогнозные показатели темпов роста производства. Кроме того, подчеркнуто, что рядом ответственных руководителей не был обеспечен достаточный контроль за привлечением прямых иностранных инвестиций, повышением экспортного потенциала отраслей и регионов, оптимизацией импорта, расширением производства локализованной продукции, развитием современной инфраструктуры, повышением уровня и качества жизни населения.
На собрании были намечены конкретные меры по выполнению в городах и районах приоритетных направлений социально-экономической программы на 2017 год.