Olmazor va Sergeli tumanlarida tadbirkorlar bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Mamlakatimizning barcha hududlarida ishbilarmonlar manfaatlarini ta’minlash, ular duch kelayotgan muammolarni aniqlash va hal etish maqsadida davlat va nazorat qiluvchi organlar mas’ul xodimlari hamda tadbirkorlarning ochiq muloqotlari tashkil etilmoqda
Ana shunday tadbirlar poytaxtimizning Olmazor va Sergeli tumanlarida ham bo‘lib o‘tdi. Toshkent shahar hokimligi va prokuraturasi hamkorligida o‘tkazilgan uchrashuvlarda mazkur tumanlarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar, hokimlik, prokuratura, soliq, moliya, bank sohalari mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirlarda Olmazor tumani hokimi B.G‘oyibnazarov, Sergeli tumani hokimi F.Maqsudxo‘jayev va boshqalar mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish yo‘lida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va aholi daromadlarini oshirishga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Olmazor tumanida sakkiz mingdan ortiq tadbirkorlik subyekti faoliyat ko‘rsatmoqda. Tuman hokimligida haftaning har juma kuni tadbirkorlar uchun «Ochiq eshiklar kuni» deb e’lon qilingan, «Yagona darcha» markazi faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha subyektlarining huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularga qo‘shimcha imtiyoz va preferensiyalar yaratishga alohida e’tibor qaratilgan.
– Yaratilayotgan imkoniyatlardan foydalangan holda o‘z tikuvchilik seximni tashkil qildim, – deydi «A’lo omad rivoj» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Mahbura Qodirova. – Hozir korxonamizda 80 kishi mehnat qilmoqda. Ularning aksariyati kollej bitiruvchilaridir. Korxonada maxsus kiyimlar, maktab va sport liboslari, choyshab va yostiq jildlari tayyorlamoqdamiz. Ishlab chiqarish hajmi oshib, mahsulot tannarxi pasaymoqda va korxonaning iqtisodiy salohiyati yuksalmoqda. Bugungi tadbirda qonunchiligimizga kiritilgan o‘zgartirishlar haqida batafsil ma’lumot oldik. Mutaxassislar ish faoliyatimizni yanada kengaytirish, banklardan imtiyozli kredit olish yo‘llarini tushuntirib berdi.
Yig‘ilishda tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlarning huquq va manfaatlari himoyasini kuchaytirishga doir yetarli normativ-huquqiy hujjatlar bazasi yaratilganligi qayd etildi. Shu bilan birga ayrim mahalliy hokimlik, davlat va boshqaruv organlari tomonidan yo‘l qo‘yilgan tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga noqonuniy aralashish, ular faoliyatiga to‘sqinlik qilish va huquqlarini buzish holatlarining oldini olish borasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
– Tumanimizda besh mingdan ortiq tadbirkorlik subyekti faoliyat ko‘rsatmoqda, – deydi Sergeli tumani hokim o‘rinbosari Baxtiyor Shomurodov. – Prokuratura organlari tomonidan tadbirkorlar bilan davra suhbatlari, uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Buning samarasida yetti yuzdan ortiq kichik biznes subyektining turli muammolarini hal etishiga huquqiy va amaliy yordam ko‘rsatildi. Ma’lum sabablarga ko‘ra yetmish uch tadbirkor faoliyati to‘xtatilgan edi. Ularning faoliyati prokuratura, hokimlik va boshqa idoralar bilan hamkorlikda qayta tiklandi.

В Алмазарском и Сергелийском районах прошел открытый диалог с предпринимателями
В целях обеспечения интересов предпринимателей, выявления и устранения встречающихся на их пути проблем во всех регионах нашей страны организуются открытые диалоги ответственных работников государственных и контролирующих органов с представителями малого бизнеса.
Такие мероприятия состоялись также в Алмазарском и Сергелийском районах столицы. Во встречах, проведенных совместно с Ташкентским городским хокимиятом и прокуратурой, приняли участие предприниматели района, ответственные работники хокимиятов, прокуратуры, налоговой, финансовой, банковской сфер.
На мероприятиях хоким Алмазарского района Б.Гойибназаров, хоким Сергелийского района Ф.Максудхужаев и другие отметили, что широкомасштабная работа по ускоренному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства способствует устойчивому развитию экономики нашей страны, созданию новых рабочих мест и повышению доходов населения.
Указ Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года направлен на продолжение на новом уровне работы в этом направлении.
В Алмазарском районе действуют более 8 тысяч субъектов предпринимательства. В районном хокимияте пятница каждой недели объявлена "Днем открытых дверей" для предпринимателей, налажена деятельность центра "Одно окно". Особое внимание уделяется развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, защите прав и интересов, созданию дополнительных льгот и преференций.
- Пользуясь предоставляемыми возможностями организовала свой швейный цех, - говорит руководитель ООО "Аъло омад ривож" Махбура Кодирова. - Сейчас на предприятии работают 80 человек. Большинство из них – выпускники колледжа. Шьем специальную одежду, спортивную, школьную форму, постельные принадлежности. Растет объем производства, снижается себестоимость продукции. На сегодняшнем мероприятии получили подробную информацию о внесенных в законодательство изменениях. Специалисты разъяснили пути дальнейшего расширения нашей деятельности, получения в банках льготных кредитов.
На мероприятии отмечалось создание прочной нормативно-правовой базы по поддержке субъектов предпринимательства, усилению защиты прав и интересов предпринимателей. Была предоставлена информация о работе по предотвращению случаев незаконного вмешательства некоторых местных хокимиятов, органов государственной власти и управления в деятельность субъектов предпринимательства, создания преград для их деятельности и нарушений прав.
- В нашем районе ведут деятельность более пяти тысяч субъектов предпринимательства, - говорит заместитель хокима Сергелийского района Бахтиёр Шомуродов. - Прокуратурой организуются беседы за "круглым столом", встречи с предпринимателями. В результате этого оказано правовое и практическое содействие в решении различных проблем более 700 субъектам малого бизнеса.
На мероприятии предприниматели получили ответы от специалистов на интересующие их вопросы. Была организована выставка продукции, произведенной предпринимателями района.