Xiva tumani hokimi yoshlar bilan uchrashdi
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili munosabati bilan “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati viloyat kengashi tomonidan tashkil etilgan uchrashuvda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, yosh tadbirkorlar, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda yoshlarni vatanparvarlik va milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, ularning intilish va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, iste’dod va salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun zamonaviy sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Birinchi Prezidentimizning 2014-yil 6-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Xiva tumani aholisining 158 mingdan ziyodi 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlardir. Tumanda 10 kasb-hunar kolleji, 1 akademik litsey, 58 umumta’lim maktabi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Futbol, og‘ir atletika, badiiy gimnastika, kurash, o‘zbek jang san’ati, stol tennisiga ixtisoslashgan zamonaviy sport inshootlari, turli yo‘nalishdagi to‘garaklar yoshlarning har tomonlama sog‘lom ulg‘ayishiga xizmat qilmoqda.
– Mamlakatimizda yoshlarning zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni puxta egallashi uchun barcha sharoit yaratilmoqda, – deydi Xiva turizm kasb-hunar kolleji o‘quvchisi Iroda Davletova. – Jumladan, tumanimiz markazida joriy yilning ikkinchi yarmida “Yoshlar markazi”, yopiq suv havzasi, “Kamolot” kutubxonasi” kabi inshootlar foydalanishga topshirilishini eshitib, barcha yoshlar birday xursand bo‘ldik. Bu yoshlarning har tomonlama sog‘lom va barkamol ulg‘ayishiga xizmat qiladi.
Uchrashuvda yoshlar tuman hokimiga o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildi. Samimiy muloqot tarzida o‘tgan uchrashuv yoshlarda katta taassurot qoldirdi.

Хоким Хивинского района встретился с молодежью
Во встрече, организованной в связи с Годом диалога с народом и интересов человека областным советом общественного движения молодежи "Камолот", участвовали представители государственных и общественных организаций, молодые предприниматели, преподаватели средних специальных, профессиональных учебных заведений, работники средств массовой информации.
Отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание воспитанию молодежи в духе патриотизма и уважения национальных ценностей, поддержке ее устремлений и инициатив, созданию современных условий для реализации ее талантов и потенциала.
Постановление Первого Президента нашей страны "О дополнительных мерах, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан" от 6 февраля 2014 года служит важным руководством к действию в данном направлении.
Более 158 тысяч жителей Хивинского района – молодежь до 30 лет. В районе функционируют 10 профессиональных колледжей, академический лицей, 58 общеобразовательных школ. Современные спортивные сооружения, позволяющие заниматься футболом, тяжелой атлетикой, художественной гимнастикой, борьбой, узбекским боевым искусством, кружки различного направления способствуют всестороннему развитию молодежи.
– В нашей стране создаются все условия для овладения молодыми людьми современными знаниями и профессиями, – говорит преподаватель Хивинского профессионального колледжа туризма Ирода Давлетова. – В частности, молодежь района чрезвычайно обрадовалась открытию в районном центре "Молодежного центра", крытого бассейна, библиотеки "Камолот".
На встрече молодежь обратилась к хокиму с интересующими ее вопросами. Встреча, прошедшая в духе искреннего диалога, оставила у участников большое впечатление.