Aholi bilan muloqot – dolzarb vazifa
O‘zbekiston "Adolat" sotsial-demokratik partiyasi siyosiy kengashi ijroiya qo‘mitasi va partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Konstitutsiyamiz qabul qilinganining 24-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishishga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisidagi ma’ruzalaridan kelib chiqib, partiya tashkilotlari va uning deputatlik korpusi oldidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Tadbirda O‘zbekiston "Adolat" SDP siyosiy kengashi raisi N.Umarov va boshqalar davlatimiz rahbari ma’ruzalarida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov boshlab bergan keng ko‘lamli siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlar yo‘lini og‘ishmasdan, qat’iy va izchil davom ettirishga qaratilgan ko‘pqirrali va muhim ustuvor vazifalar ilgari surilganligini ta’kidladi. Ushbu vazifalarni amalga oshirishda davlat va jamoat tashkilotlari qatorida siyosiy partiyalar ham faol ishtirok etishi zarurligi qayd etildi.
Fraksiya a’zolari Prezidentimiz ma’ruzalarida alohida qayd etilgan qonunlarni amalga oshirish mexanizmlarini yaratish borasida hal qilinishi lozim bo‘lgan ishlar, qonunlarning islohotlar samarasiga ta’siri yetarlicha sezilmayotgani, ijtimoiy munosabatlarni bevosita tartibga solishdagi roli pastligicha qolayotgani haqidagi tanqidiy fikrlaridan tegishli xulosa chiqarish va ushbu masalaga jiddiy yondashish zarurligiga e’tibor qaratdi.
Qabul qilinayotgan qonunlarni xalqqa, ijrochilarga yetkazish, ijro mexanizmlarini yanada kuchaytirish, qonunlarda belgilangan vakolatlardan foydalanib, parlament va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish hamda tegishli masalalar yuzasidan mansabdor shaxslar eshituvini tizimli ravishda tashkil etish, amalga oshirilgan ishlarni partiya nashrlarida yoritib borish zarurligi haqida so‘z yuritildi.
– Barcha darajadagi rahbarlarning fuqarolar tomonidan ko‘tarilayotgan masalalarga jiddiy e’tibor qaratishi va o‘z vaqtida javob qaytarishi, ularning aholi oldida hisobot berish tizimini joriy etish haqidagi bugungi kun uchun g‘oyat muhim ahamiyat kasb etuvchi fikrlar deputatlarga ham o‘z faoliyatiga yangicha mas’uliyat bilan qarashni talab qiladi, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Abdug‘ani Umirov. – Avvalo, turli sohalardagi byurokratik to‘siqlarni olib tashlash, qonunga zid bo‘lgan ko‘plab idoraviy yo‘riqnomalarni bekor qilish, stavkasi optimal bo‘lgan bank kreditlari ajratish, tadbirkorlik bo‘yicha noqonuniy tekshirishlarga barham berish masalalarida davlat boshqaruvi organlari mas’ul xodimlari ishtirokida davra suhbatlari tashkil qilish maqsadga muvofiq.
Majlisda Prezident ma’ruzalaridan kelib chiqib, O‘zbekistan "Adolat" SDP siyosiy kengashi markaziy apparati va hududiy kengashlarida doimiy asosda faoliyat olib boradigan "Xalq qabulxonalari" hamda partiya rasmiy veb-saytida virtual qabulxona tashkil etish, ushbu mexanizm aholining keng qatlami va elektorat bilan aloqalarni yanada yaqinlashtirishga xizmat qilishi, shuningdek, 2017-yilga Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb nom berilishi munosabati bilan partiya siyosiy kengashi ijroiya qo‘mitasi va Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasining kelgusi yilga mo‘ljallangan ish rejalarini tuzishda e’tibor karatilishi zarur bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.

Диалог с народом – актуальная задача
Состоялось совместное заседание исполнительного комитета политического совета Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На нем были обсуждены стоящие перед партийными организациями и депутатским корпусом партии приоритетные задачи, вытекающие из доклада Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 24-й годовщине Конституции Республики Узбекистан, и его выступления на торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан на совместном заседании палат Олий Мажлиса.
Председатель политического совета партии Н.Умаров и другие отметили, что в докладах главы нашего государства выдвинуты широкомасштабные и важные задачи, направленные на решительное и последовательное продолжение намеченного Первым Президентом Исламом Каримовым курса политических, экономических и социальных реформ. Подчеркивалось, что наряду с государственными и общественными организациями активное участие в этом процессе должны принимать и политические партии.
Члены фракции обратили внимание на необходимость сделать соответствующие выводы из содержащихся в докладе Президента нашей страны критических замечаний о том, что сегодня не в достаточной мере ощущается влияние законов на результативность реформ, остается слабой их роль в непосредственном регулировании общественных отношений.
Была отмечена важность дальнейшего усиления механизмов доведения принимаемых законов до населения и исполнителей, исполнения законов, повышения эффективности парламентского и общественного контроля, системной организации заслушивания отчетов должностных лиц, а также освещения проделанной работы в партийных изданиях.
- Мнение главы нашего государства о том, что руководители всех уровней должны уделять серьезное внимание поднимаемым гражданами вопросам, своевременно отвечать на них, о внедрении системы отчетности руководителей перед населением, ставят новые требования и перед депутатами, - говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Абдугани Умиров. - Прежде всего, целесообразно организовать “круглые столы” с участием ответственных работников органов государственного управления, посвященные вопросам устранения бюрократических преград в различных сферах, отмены противоречащих закону ведомственных актов, выделения банковских кредитов по оптимальным ставкам, пресечения незаконных проверок бизнеса.
На заседании были обсуждены вытекающие из докладов Президента нашей страны задачи по организации в центральном аппарате и региональных советах СДП Узбекистана “Адолат” постоянно действующих “Народных приемных” и виртуальной приемной на официальном веб-сайте партии, что будет способствовать сближению партии с широкими слоями населения, а также составлению рабочих планов исполнительного комитета политического совета партии и ее фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса на 2017 год с учетом объявления Года диалога с народом и интересов человека.