Farg‘onada Janubiy koreyalik shifokorlar aholini tibbiy tekshiruvdan o‘tkazmoqda
Farg‘ona viloyati oftalmologiya shifoxonasida Koreya Respublikasining “Vision Care Servise” xalqaro tashkiloti oftalmolog-shifokorlari aholini tibbiy tekshiruvdan o‘tkazmoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2014-yil 1-avgustdagi “2014-2018-yillarda O‘zbekistonda aholining reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalar, bolalar va o‘smirlar sog‘lig‘ini muhofaza qilish borasidagi Davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori hamda “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida aholi, xususan, onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilishga qaratilayotgan alohida e’tibor yuksak samaralar bermoqda. Bunday ezgu ishlarga “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi ham munosib hissa qo‘shayotir.
“Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi sohaga oid davlat dasturlari ijrosini ta’minlash, bemor va nogiron bolalarni sog‘lomlashtirish maqsadida xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlikda qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Germaniyaning “Friedensdorf International” xalqaro tashkiloti, Koreya Respublikasining “Save the Children” xalqaro fondi va boshqa muassasalar bilan o‘rnatilgan hamkorlik natijasida tug‘ma yurak nuqsoni, qo‘l-oyoq bo‘g‘imlari, teri kuyishi asoratlari va boshqa xastaliklar bilan og‘rigan bir guruh bolalar bepul sog‘lomlashtirildi.
O‘tgan yili mazkur shifoxonada Janubiy koreyalik shifokorlar Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari aholisini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazgan edi. Ko‘rik davomida 100 dan ziyod bemordagi katarakta bartaraf etildi va ko‘z gavhari sun’iysiga almashtirildi.
Bu yilgi aksiyada ham ushbu viloyatlardan kelgan bemorlar Janubiy koreyalik malakali shifokorlar ko‘rigidan o‘tkazilmoqda. Aniqlangan kasalliklar jarrohlik amaliyoti bilan bartaraf etilayotir.
Farg‘ona viloyati oftalmologiya shifoxonasidagi sharoitlar, zamonaviy asbob-uskunalar tibbiy ko‘rikning samarali o‘tishida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Janubiy Koreyadan kelgan malakali shifokorlar tomonidan o‘tkazilayotgan jarrohlik amaliyotlari viloyat shifokorlarining tajriba va mahoratini yanada oshirishga xizmat qiladi.

Южнокорейские врачи проводят медицинские осмотры в Фергане
В офтальмологической поликлинике Ферганской области врачи-офтальмологи международной организации "Vision Carе Servise” (Республика Корея) проводят медицинский осмотр населения.
Весомые результаты дает особое внимание, уделяемое в рамках исполнения постановления Первого Президента нашей страны Ислама Каримова "О Государственной программе по дальнейшему укреплению репродуктивного здоровья населения, охране здоровья матерей, детей и подростков в Узбекистане на период 2014-2018 годы" от 1 августа 2014 года, а также Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" охране здоровья населения, в частности, матерей и детей. В такую благородную работу также вносит свой достойный вклад международный благотворительный фонд "Соглом авлод учун".
Международный благотворительный фонд "Соглом авлод учун" в целях обеспечения государственных программ, касающихся оздоровления инвалидов и больных детей совместно с иностранными организациями реализует ряд проектов. В результате партнерства с международной организацией Германии “Friedensdorf International”, Международным фондом Республики Корея “Save the Children” и другими учреждениями получила лечение группа детей, страдающих врожденным пороком сердца, имеющих ожоги рук и ног, кожи и другие заболевания.
В прошлом году в этой больнице врачи Южной Кореи провели медицинский осмотр населения Андижанской, Наманганской и Ферганской областей. В его ходе у более ста больных устранена катаракта, хрусталик глаза заменен на искусственный.
В акции нынешнего года приехавшие из этих областей пациенты также проходят медицинский осмотр у квалифицированных врачей Южной Кореи. Выявленные болезни устраняются хирургическими операциями.
Условия, современное оборудование офтальмологической больницы Ферганской области играют существенную роль в эффективном проведении медицинских осмотров. Осуществляемая квалифицированными врачами из Южной Кореи хирургическая практика способствует дальнейшему повышению опыта и мастерства медиков области.