Maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyati takomillashmoqda
Gulistonda maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish masalasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Jurnalistlarni qayta tayyorlash markazi, YuNISEF, Sirdaryo viloyati kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmasi kengashi va O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi viloyat bo‘limi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda viloyat xalq ta’limi, sog‘liqni saqlash boshqarmalari mas’ul xodimlari, maktabgacha ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda aholi salomatligini, ayniqsa, onalik va bolalikni muhofaza qilish, maktabgacha ta’lim muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi. Xususan, yosh avlodni jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk insonlar etib tarbiyalash, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish davlatimizning doimiy e’tiborida bo‘lib kelmoqda. O‘zbekiston Respublikasining “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi qonuni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– Viloyatdagi 151 maktabgacha ta’lim muassasasida 20 mingga yaqin bola tarbiyalanmoqda, – deydi Sirdaryo viloyati xalq ta’limi boshqarmasining maktabgacha ta’lim muassasalari bo‘yicha yetakchi mutaxassisi Gulbahor Parpiyeva. – Ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotir. Jumladan, sohadagi ilg‘or tajribalarni ommalashtirish, ko‘rgazmali seminarlar tashkil etish yo‘lga qo‘yilgan. “Yilning eng yaxshi ta’lim muassasasi”, “Eng namunali mudira”, “Yil tarbiyachisi” ko‘rik-tanlovlari muntazam o‘tkazilmoqda. Ayniqsa, “Zumradoylar davrasi”, “Sirdaryoning jajji go‘zali”, “Biz inglizcha so‘zlashamiz” ko‘rik-tanlovlari, “Sog‘lomjon-polvonjon”, “Shaxmat-shashka”, “Kichkintoy-shirintoy” kabi sport bellashuvlari bolalarning sog‘lom ulg‘ayishiga xizmat qilishi bilan birga, ularda vatanparvarlik va milliy qadriyatlarimizga hurmat tuyg‘ularini shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Joriy yilda viloyatdagi 71 maktabgacha ta’lim muassasasi 12 turdagi o‘quv jihozlari bilan to‘liq ta’minlandi. 12 tasi tubdan rekonstruksiya qilinib, moddiy-texnik bazasi yanada mustahkamlandi.

Совершенствуется деятельность дошкольных образовательных учреждений
В Гулистане состоялась беседа за "круглым столом", посвященная вопросам дальнейшего совершенствования деятельности дошкольных образовательных учреждений.
В мероприятии, организованном Центром переподготовки журналистов совместно с ЮНИСЕФ, Сырдарьинским областным советом объединения профсоюзов и областным отделением Творческого союза журналистов Узбекистана, приняли участие ответственные работники областных управлений народного образования, здравоохранения, руководители дошкольных образовательных учреждений.
Отмечалось, что реализуемая в нашей стране работа по охране здоровья населения, особенно матери и ребенка, укреплению материально-технической базы дошкольных образовательных учреждений дает весомые результаты. В частности, воспитание молодого поколения физически и духовно здоровыми личностями, защита его прав и интересов находится в центре постоянного внимания государства. Важным руководством к действию в этом направлении служит Закон Республики Узбекистан "О гарантиях прав ребенка".
- В 151 дошкольном образовательном учреждении области воспитывается около 20 тысяч детей, - говорит ведущий специалист по дошкольным образовательным учреждениям Сырдарьинского областного управления народного образования Гулбахор Парпиева. - Особое внимание уделяется повышению качества и эффективности образования и воспитания. В частности, налажены популяризация передового опыта в сфере, организация показательных семинаров. Регулярно проводятся смотры-конкурсы "Лучшее образовательное учреждение года", "Самая образцовая заведующая", "Воспитатель года". Различные смотры-конкурсы, спортивные состязания “Согломжон-полвонжон”, “Шахматы-шашки”, “Кичкинтой-ширинтой” наряду с тем, что служат воспитанию здорового поколения, также имеют важное значение в формировании в детях чувства патриотизма и уважения к национальным ценностям.
В нынешнем году 71 дошкольное образовательное учреждение полностью оснащено 12 видами учебных принадлежностей. Проведена коренная реконструкция и укреплена материально-техническая база 12 дошкольных образовательных учреждений.
На мероприятии состоялся обмен мнениями о создании современных условий в дошкольных образовательных учреждениях, их финансировании, образовательных принципах, направленных на развитие личности детей, особом внимании к изучению детьми иностранных языков, широкой пропаганде передового педагогического опыта.