Joriy yilda qishloq aholisini dori-darmon va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash ko‘lami kengaydi
Surxondaryo viloyatida “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida 500 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ o‘zlashtirildi.
Onalar va bolalar, aholining reproduktiv salomatligini yanada yaxshilash, tibbiy madaniyatini yuksaltirishga yo‘naltirilgan mablag‘ evaziga viloyatdagi tibbiyot muassasalari, ayniqsa, perinatal va skrining markazlarining moddiy-texnik bazasi, kadrlar salohiyati yanada mustahkamlandi. Oilaviy poliklinikalar va qishloq vrachlik punktlarining ish samaradorligi yuksaldi. Patronaj tibbiyot hamshiralari xizmat sifati, akusher-ginekolog va bolalar shifokorlari malakasi oshirildi. Qishloq aholisini dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash yaxshilandi.
Navqiron avlodning jismonan sog‘lom ulg‘ayishi uchun joylarda bolalar sporti inshootlari barpo etildi, mavjudlari rekonstruksiya qilindi va zamonaviy sport anjomlari, malakali murabbiylar bilan ta’minlandi.
Davlat dasturi ijrosi doirasida viloyatdagi 8 tuman tibbiyot birlashmasi, Denov tumani silga qarshi kurash dispanseri, Denov tumanidagi 2-viloyat ruhiy-asab kasalliklari shifoxonasi, viloyat teri-tanosil kasalliklari dispanseri, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Surxondaryo viloyati filiali va Termiz shahridagi 3-oilaviy poliklinikada qurilish-rekonstruksiya va kapital ta’mirlash ishlari olib borildi. 15 birlamchi tibbiyot muassasasi mahalliy hokimlik va homiylarning 200 million so‘mga yaqin mablag‘i hisobidan kapital va joriy ta’mirlandi. Qishloq aholisi, xususan, onalar va bolalarni dori-darmon va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash ko‘lami kengaydi. Mavjud 245 qishloq vrachlik punktining 230 tasida fitobar, 155 tasida ichki dorixona tashkil etildi.
Qishloqlardagi birlamchi tibbiyot muassasalarida “Surxon dori-darmon” mas’uliyati cheklangan jamiyatining 78 dorixona shoxobchasi xizmat ko‘rsatmoqda.
Sho‘rchi tumanidagi “Dalvarzin” qishloq vrachlik punktining “Tolli” filialida ham aholini arzon, sifatli dori-darmon va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlaydigan dorixona shoxobchasi ish boshladi.
– Hududimizda istiqomat qilayotgan 17 mingdan ziyod aholining qariyb yarmi xotin-qizlar va bolalardir, – deydi "Tolli" filiali bosh shifokori Mengqobil Nurmamatov. – Aholining tibbiy madaniyatini oshirish, reproduktiv salomatligini mustahkamlash, sanitariya-gigiyena qoidalariga qat’iy rioya etish, homilador ayollarning sog‘ligini saqlash, psixofiziologik ahvolini yaxshilash, yosh onalar va bolalarni tegishli tarzda parvarish qilish doimiy e’tiborda. Filial qoshida ish boshlagan dorixona shoxobchasi ham aholiga bir qator qulaylik yaratdi. Endilikda bemorlar barcha turdagi sifatli, arzon dori-darmonni shu yerning o‘zidan xarid qilmoqda.
Viloyatda dorixona shoxobchalari mavjud bo‘lmagan qishloq vrachlik punktlarini “Surxon dori-darmon” mas’uliyati cheklangan jamiyatining zamonaviy “Isuzu” va “Damas” rusumli maxsus jihozlangan ko‘chma dorixonalari arzon, sifatli dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan uzluksiz ta’minlayotir. Yilning o‘tgan davrida ko‘chma dorixonalar olis qishloqlar aholisiga 500 million so‘mlikdan ortiq zarur dori-darmon yetkazib berdi.
Dasturga muvofiq, tibbiyot muassasalarini malakali kadrlar bilan ta’minlash, ularni qayta tayyorlash va malakasini oshirish, sohaga davolashning ilg‘or usullarini joriy etishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
– Toshkent vrachlar malakasini oshirish instituti, Samarqand vrachlar malakasini oshirish fakultetida 500 shifokor malakasini oshirib qaytdi, – deydi Surxondaryo viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Abdusamat Norqobilov. – Malakali mutaxassislar bilan ta’minlash samaradorligini oshirish maqsadida o‘z mutaxassisligi bo‘yicha 106 shifokor, maqsadli klinik ordinaturani tamomlagan 20 ga yaqin yosh shifokor shahar, tuman va viloyat davolash-profilaktika muassasalariga ishga qabul qilindi. 32 shifokor qayta tayyorgarlikdan o‘tkazilib, kadrlar tanqisligi yuqori bo‘lgan hududlarga ishga yuborildi. Sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, ona va bola salomatligini muhofaza qilishga davlat darajasida e’tibor qaratilayotgani tug‘ma nuqson bilan tug‘ilgan bolalarni imtiyozli davolash uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda. Jumladan, yuqori lab, qattiq tanglay va oyoqning tug‘ma nuqsonlari, bo‘yin qiyshayishi bilan bog‘liq tug‘ma ortopedik kasalliklarga chalingan bolalar mamlakatimizning turli shifoxonlarida imtiyozli, Respublika bolalar suyak-sil va osteomiyelit kasalliklari sanatoriysida bepul davolandi. Tug‘ma yurak nuqsoniga chalingan bolalar Toshkent pediatriya tibbiyot instituti klinikasi kardioxirurgiya bo‘limida, kuyish asoratlari bo‘lgan bolalar plastik jarrohlik bo‘limida imtiyozli davolanib, salomatligini tikladi.
Sog‘lom kelajagimizni ta’minlashga xizmat qiladigan ushbu dastur ijrosi doirasida chekka hududlarda istiqomat qilayotgan ayollar va bolalar chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Aniqlangan kasalliklarni ambulator va statsionar davolash choralari ko‘rildi. Bunda tug‘ish yoshidagi ayollar salomatligiga alohida e’tibor qaratilib, bepul dori vositalari, servitamin oziq-ovqat mahsulotlari tarqatildi. Bolalar va ayollar o‘rtasida turli sport musobaqalari tashkil etildi. Tibbiy madaniyatni yuksaltirish, sanitariya-gigiyena qoidalariga qat’iy amal qilish tartibi, erta turmush va yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohning salbiy oqibatlari, yosh kelin-kuyovlarni nikohdan oldin tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishning ahamiyati, salomatlikni asrashda sportning o‘rni kabi mavzularda targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Viloyatda “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida belgilab olingan chora-tadbirlar izchil davom ettirilmoqda.

Здоровое поколение – наше будущее
В Сурхандарьинской области в рамках реализации Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка” освоены средства в объеме более 500 миллиардов сумов.
Это способствует дальнейшему улучшению здоровья матерей и детей, репродуктивного здоровья населения, повышению медицинской культуры, а также укреплению материально-технической базы медицинских учреждений области, особенно перинатальных и скрининговых центров. Возросла эффективность работы семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов, патронажных медсестер, акушеров-гинекологов и детских врачей. Улучшилось обеспечение сельчан лекарственными средствами и предметами медицинского назначения.
Для формирования физически здорового поколения на местах возведены новые и реконструированы существующие объекты детского спорта. Они обеспечены современным спортивным инвентарем и квалифицированными тренерами.
В ходе исполнения государственной программы проведены строительно-ремонтные работы в 8 районных медицинских объединениях, Денауском районном туберкулезном диспансере, областных психоневрологической больнице №2, диспансере кожно-венерологических заболеваний, филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и семейной поликлинике №3 города Термеза. За счет средств местного бюджета и спонсоров почти в 200 миллионов сумов проведен капитальный и текущий ремонт 15 первичных медицинских учреждений. Расширился масштаб обеспечения сельского населения, в частности матерей и детей, лекарствами и медицинскими изделиями. В 230 из 245 сельских врачебных пунктах организованы фитобары, в 155 пунктах – внутренние аптеки.
В первичных медицинских учреждениях на селе работают 78 аптек общества с ограниченной ответственностью “Сурхон дори-дармон”.
В филиале “Толли” сельского врачебного пункта “Далварзин” Шурчинского района также открылась аптека, в которой можно по доступным ценам приобрести качественные лекарственные средства и изделия медицинского назначения.
- Почти половину из более 17 тысяч жителей нашего схода составляют женщины и дети, - говорит главный врач филиала "Толли" Менгкобил Нурмаматов. - Постоянное внимание уделяем повышению медицинской культуры населения, укреплению репродуктивного здоровья, соблюдению санитарно-гигиенических правил, охране здоровья беременных женщин, улучшению их психофизиологического состояния, правильному уходу за детьми. Аптека, открытая при филиале, создала дополнительные удобства для населения. Теперь пациенты могут приобрести качественные лекарства по доступным ценам в самом селе.
Организованные ООО “Сурхон дори-дармон” в специально оборудованных современных автомобилях “Isuzu” и “Damas” передвижные аптеки регулярно обеспечивают сельские врачебные пункты, не имеющие своих аптек, качественными лекарствами и медицинскими изделиями. За минувший период передвижные аптеки доставили жителям отдаленных сел лекарства более чем на 500 миллионов сумов.
В соответствии с государственной программой особое внимание уделяется обеспечению медучреждений квалифицированными кадрами, повышению их квалификации, внедрению передовых методик лечения.
- Пятьсот врачей повысили квалификацию в Ташкентском институте усовершенствования врачей, на факультете повышения квалификации врачей Самаркандского медицинского института, - говорит первый заместитель начальника Сурхандарьинского областного управления здравоохранения Абдусамат Норкобилов. - Для пополнения кадрового состава квалифицированными специалистами в городские, районные и областные лечебно-профилактические учреждения приняты на работу 106 врачей, а также около 20 молодых специалистов, закончивших клиническую ординатуру. Переподготовлены 32 врача, они направлены в районы, где чувствуется нехватка в кадрах. Уделяемое внимание вопросам формирования здорового образа жизни, охране материнства и детства как важному направлению государственной политики создает широкие возможности для льготного лечения детей с врожденными пороками. В частности, дети с врожденными дефектами верхней губы, твердого нёба и ног, искривлением шеи получили льготное лечение в различных клиниках нашей страны и прошли бесплатный курс терапии в Республиканском санатории детских костно-туберкулезных заболеваний и остеомиелита. Дети с врожденными пороками сердца и ожоговыми заболеваниями льготно пролечились в кардиохирургическом отделении и отделении пластической хирургии Ташкентского педиатрического медицинского института.
В ходе реализации государственной программы, способствующей воспитанию здорового поколения, проведены углубленные медицинские осмотры женщин и детей отдаленных населенных пунктов. По результатам осмотров приняты меры амбулаторного и стационарного лечения. При этом особое внимание уделялось женщинам фертильного возраста, им бесплатно переданы лекарства и продукты питания, богатые витаминами. Среди женщин и детей организованы спортивные соревнования. Проводится разъяснительная работа по вопросам медицинской культуры, санитарии и гигиены, негативных последствий ранних браков и браков между близкими родственниками, значимости медицинского осмотра до брака, роли спорта в укреплении здоровья.
В области последовательно продолжается выполнение мероприятий, определенных Государственной программой “Год здоровой матери и ребенка”.