Tuman va shahar tibbiyot birlashmalariga reanimobillar topshirildi
Farg‘ona viloyati tuman va shahar tibbiyot birlashmalariga“Salomatlik-3” loyihasi doirasida reanimobil avtomobillari topshirildi.
Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilgan izchil islohotlar aholi salomatligini asrash, tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, tibbiy xizmat sifatini yanada oshirishda yuksak samaralar bermoqda.
Farg‘ona viloyatida ham sog‘liqni saqlash tizimini isloh qilish davlat dasturi asosida birlamchi tibbiy-sanitariya xizmatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotir. Jumladan, viloyatdagi 283 qishloq vrachlik punktining barchasi yangi bunyod etilgan va kapital rekonstruksiya qilingan binolarda faoliyat yuritmoqda. “Salomatlik-3” loyihasi asosida zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlanmoqda.
– Bugun viloyatning eng chekka hududida ham zamonaviy tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoit yaratilgan, – deydi viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasining “Salomatlik-3” loyihasi rahbari Qahramon Otabolayev. – Keyingi besh yilda mazkur loyiha asosida 6,4 milliard so‘mlik tibbiy jihozlar keltirildi. Qo‘qon, Marg‘ilon, Quvasoy shaharlari, Beshariq, Dang‘ara, Buvayda, Oltiariq, Qo‘shtepa, Yozyovon, Quva va Farg‘ona tumanlariga berilgan “Nissan” rusumli reanimobil avtomobillari ham aholi salomatligini mustahkamlash, tez tibbiy yordam sifatini yanada yaxshilashga xizmat qiladi.

Районным и городским медицинским объединениям переданы реанимобили
Районным и городским медицинским объединениям Ферганской области в рамках проекта "Здоровье-3" переданы реанимобили.
Последовательные реформы, реализованные под руководством Первого Президента нашей страны, дают весомые результаты в деле охраны здоровья населения, укрепления материально-технической базы медицинских учреждений, дальнейшего повышения качества медицинского обслуживания.
В Ферганской области на основе государственной программы реформирования системы здравоохранения также уделяется особое внимание развитию первичной медико-санитарной службы. В частности, все 283 сельских врачебных пункта области действуют во вновь построенных и капитально реконструированных зданиях, на основе проекта "Здоровье-3" оснащаются современным медицинским оборудованием.
- Сегодня на самых отдаленных территориях области также созданы все условия для предоставления современных медицинских услуг, - говорит руководитель проекта "Здоровье-3" областного управления здравоохранения Кахрамон Отаболаев. - За последние 5 лет завезено оборудование на сумму 6,4 миллиарда сумов. Переданные медобъединениям Коканда, Маргилана и Кувасая, Бешарыкского, Дангаринского, Бувайдинского, Алтыарыкского, Куштепинского, Язъяванского, Кувинского и Ферганского районов реанимобили марки "Nissan" также служат дальнейшему улучшению качества медицинского обслуживания населения.