Avval xabar qilinganidek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan kiritilgan 2017-yilga aholi bandligi dasturi loyihasini muhokama qildilar.
Yig‘ilishda dastur O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 8-sentabrdagi Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisidagi ma’ruzasida bayon etilgan ustuvor vazifalar asosida ishlab chiqilganligi ta’kidlandi. Mazkur hujjat demografik omillar va iqtisodiyotdagi tarkibiy o‘zgarishlarni hisobga olgan holda hududlar va iqtisodiyot tarmoqlari salohiyatini ishga solish, mehnat resurslaridan oqilona foydalanish orqali aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha o‘zaro bog‘langan va kompleks chora-tadbirlarni ko‘zda tutadi.
Dasturda 390 ming kishini doimiy ish joyi bilan, 200 ming kishini – qishloq xo‘jaligi hamda qurilishda mavsumiy va vaqtinchalik ish bilan, 309 ming kishini – shaxsiy yordamchi va dehqon xo‘jaliklari, hunarmandchilik va oilaviy tadbirkorlik orqali ish bilan ta’minlash nazarda tutilgan.
Deputatlar tomonidan o‘tgan yillardan farqli ravishda kelgusi yil dasturining parametrlari yanada optimallashtirilib, hududlar va korxonalarning real imkoniyatlari hisobga olingani alohida ta’kidlandi. Jumladan, qurilish va infrastrukturani rivojlantirish, tuman va shaharlarda kichik sanoat zonalari tashkil etish hisobiga ish o‘rinlari yaratishning yo‘nalishlari kengaytirilgan. Shuningdek, ushbu dastur loyihasini tayyorlashda 2016-yil davomida aholi bandligini ta’minlash parametrlarining ijrosi yuzasidan deputatlar tomonidan amalga oshirilgan parlament nazorati yakunlari natijasida ishlab chiqilgan takliflar e’tiborga olingan.
Ushbu dastur loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi siyosiy partiyalar fraksiyalari va O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhi yig‘ilishlarida atroflicha muhokama qilinib, bir qator fikr-mulohazalar bildirildi. Jumladan, aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha parlament nazoratini yanada kuchaytirish, har bir deputatning ushbu masalaga mas’uliyatini yanada oshirish lozimligi ta’kidlandi. Mazkur takliflar inobatga olingan holda 2017-yilga aholi bandligi dasturi deputatlar tomonidan qabul qilindi.
J.Nosirov, O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasi a’zosi:
– Ta’kidlash joiz, 2017-yilgi dasturga ko‘plab yangiliklar kiritilgan. Jumladan, fraksiyamiz hududlardagi mavjud ichki imkoniyatlarni to‘liq safarbar qilish orqali ish o‘rinlariga talab yuqori bo‘lgan 34 ta tumanda aholi bandligini ta’minlashga doir maxsus chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqilayotganiga e’tibor qaratdi. Bu nafaqat aholi bandligini ta’minlash imkoniyatlarini kengaytiradi, balki ushbu hududlarda bugungi kunda mamlakat iqtisodiyotida muhim o‘rin tutayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va servis sohalarini yuksaltirish hamda zamonaviy infratuzilma obyektlarini barpo etish imkoniyatini yaratadi.
I.Xajiyev, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi a’zosi:
– Tuman (shahar) hokimliklari qoshidagi maxsus ishchi komissiyalar faoliyati natijadorligini oshirish asosida aholi bandligi dasturi ijrosi monitoringini samarali tashkil qilish eng muhim vazifalardan biridir. Bunday yondashuv ish joylari qisqarishining oldini olish, ishsiz aholini kasbga qayta o‘qitish hajmlarini kengaytirish va shu orqali kafolatlangan ish bilan ta’minlash imkoniyatini beradi. Shuningdek, fraksiyamiz ta’lim muassasalari bitiruvchilari ishga joylashganligining haqqoniyligini tegishli vazirlik va idoralar o‘rtasida elektron axborot almashinuvi tizimi asosida monitoring qilish tajribasini keng joriy qilishni taklif etdi.
Z.Akromova, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi fraksiyasi a’zosi:
– 2017-yilda aholi bandligini ta’minlashga bo‘lgan ehtiyojni aniqlashda yangicha yondashuvlar qo‘llanilgan. Jumladan, dastur loyihasini ishlab chiqishda har bir qishloq (mahalla) bo‘yicha demografik holat birma-bir o‘rganilgan va ish joylariga muhtoj bo‘lgan aholining haqiqiy soni kasblar kesimida aniqlangan. Natijada ish o‘rinlari yaratish imkoni mavjud bo‘lgan sohalar va tarmoqlarning ichki imkoniyatlarini maksimal darajada hisobga olgan holda har bir tuman va shahar kesimida aholi bandligini ta’minlashga oid buyurtmalar shakllantirilgan. Fraksiyamiz bunday yondashuvni aholining bandlik darajasini oshirish hamda fuqarolarni manzilli ijtimoiy himoya qilishning samarali yechimlaridan biri deb hisoblaydi.
U.Samatov, O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi a’zosi:
– Band bo‘lmagan aholi va ishsizlarga, birinchi navbatda yoshlarga, xotin-qizlarga, imkoniyati cheklangan shaxslarga kasb-hunarga qayta tayyorlash va ishga joylashtirish xizmatlari ko‘rsatish uchun kasb-hunarga o‘qitish markazlari imkoniyatlaridan keng foydalanish dastur ijrosini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Chunki, ushbu markazlarda ishsiz fuqarolar, mavjud bo‘sh (vakant) ish o‘rinlarini hisobga olgan holda talab yuqori bo‘lgan bir qator yo‘nalishlarda kasb-hunarga qayta o‘qitiladi va malakasi oshiriladi. Shu bilan bir qatorda, fraksiyamiz vakillari band bo‘lmagan aholini ishga joylashtirish uchun hududiy mehnat organlari faoliyatida zamonaviy axborot texnologiyalari, ish qidirishning ixtisoslashtirilgan dasturlari imkoniyatlaridan foydalanishni kengaytirish lozimligiga e’tibor qaratdi.

Депутаты приняли программу занятости населения на 2017 год
Как ранее сообщалось, состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем депутаты обсудили представленный Кабинетом Министров Республики Узбекистан проект Программы занятости населения на 2017 год.
На заседании отмечалось, что программа разработана на основании приоритетных задач, изложенных в докладе Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на совместном заседании палат Олий Мажлиса 8 сентября текущего года. Данный документ предусматривает реализацию комплекса взаимосвязанных мер по обеспечению занятости населения путем задействования потенциала территорий и отраслей экономики, рационального использования трудовых ресурсов, а также с учетом демографических факторов и структурных изменений в экономике.
Программой предусмотрено обеспечить занятость 390 тысяч человек на постоянных рабочих местах, 200 тысяч человек — на сезонных и временных работах в сельском хозяйстве и строительстве и 309 тысяч человек — в личных подсобных и дехканских хозяйствах, ремесленничестве и семейном предпринимательстве.
Депутаты особо отметили, что параметры программы на следующий год в отличие от предыдущих лет были оптимизированы, при этом учтены реальные возможности территорий и предприятий. В частности, расширены направления занятости населения за счет создания рабочих мест путем организации в районах и городах малых промышленных зон, развития строительства и инфраструктуры. Кроме того, при подготовке проекта данной программы приняты во внимание предложения депутатов, выработанные на основе проведенного в течение 2016 года парламентского контроля за исполнением параметров программы занятости населения.
Проект данной программы был подробно обсужден на заседаниях фракций политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, на которых был высказан ряд предложений. В частности, отмечалась необходимость усиления парламентского контроля за обеспечением занятости населения, а также повышения ответственности каждого депутата в данном направлении. Депутатами с учетом этих предложений принята Программа занятости населения на 2017 год.
Ж. Носиров, член фракции Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана:
— Необходимо отметить, что программа на 2017 год предусматривает ряд новшеств. В частности, наша фракция обратила внимание на то, что в 34 районах с повышенной потребностью в рабочих местах, разрабатываются специальные программы мер по трудоустройству населения путем полной мобилизации имеющихся внутренних возможностей территорий. Это не только расширит возможности обеспечения занятости населения, но и будет способствовать развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, занимающих особое место в экономике страны, совершенствованию сфер производства, оказания услуг и сервиса, а также созданию современных объектов инфраструктуры.
И. Хажиев член фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш»:
— Одной из важных задач является организация качественного мониторинга исполнения программы занятости населения на основе повышения результативности деятельности специальных рабочих комиссий при хокимиятах районов (городов). Такой подход позволит предотвратить случаи сокращения рабочих мест, расширить масштабы переобучения населения на новые профессии и, следовательно, создаст условия для обеспечения гарантированными рабочими местами. Также наша фракция предложила внедрить практику мониторинга достоверности трудоустройства выпускников образовательных учреждений на основе системы электронного обмена информацией между соответствующими министерствами и ведомствами.
З. Акрамова, член фракции Народно-демократической партии Узбекистана:
— При оценке потребностей в трудовой занятости населения в 2017 году применены новые подходы. В частности, при разработке проекта программы изучены демографические факторы по каждому селу (махалле) и определено реальное количество нуждающегося в трудоустройстве населения в соответствии с профессиями. В итоге, в разрезе каждого района и города сформированы заказы на обеспечение занятости населения с максимальным учетом внутреннего потенциала сфер и отраслей, в которых имеется возможность создания рабочих мест. Наша фракция считает, что такой подход является одним из эффективных решений повышения уровня занятости населения, а также адресной социальной защиты.
У. Саматов, член фракции Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат»:
— Важное значение в обеспечении исполнения программы имеет широкое применение возможностей центров профессионального обучения для оказания услуг по профессиональной переподготовке и трудоустройству незанятого населения и безработных, в первую очередь молодежи, женщин, лиц с ограниченными возможностями. Поскольку в таких центрах безработные граждане будут переобучаться на новые профессии и направления деятельности, которые пользуются спросом, и повышать свою квалификацию. Вместе с тем члены нашей фракции обратили внимание на то, что в деятельности территориальных органов по труду необходимо широко использовать возможности современных информационных технологий, специализированных программ поиска работы.