Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, jamiyat barqarordir
Poytaxtimizda «Perinatal audit perinatal tibbiy yordamni yanada takomillashtirish vositasi» mavzuida xalqaro anjuman bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Yevropa mintaqaviy byurosi bilan hamkorlikda tashkil etgan tadbirda mamlakatimiz olimlari va shifokorlari hamda Latviya, Moldova, Ukraina, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va boshqa mamlakatlardan yetakchi mutaxassislar va ekspertlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari A.Xudoyorov, Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori D.Ahmedova va boshqalar Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida ishlab chiqilib, izchillik bilan amalga oshirilayotgan «Sog‘lom ona – sog‘lom bola» loyihasi onalik va bolalikni tibbiy-ijtimoiy muhofazalash, sog‘lom va barkamol avlodni kamolga yetkazish, xalqimizning genofondini mustahkamlashda yuksak samaralar berayotganini ta’kidladi.
Onalar va bolalarga malakali tibbiy yordam ko‘rsatishda tibbiyotning barcha sohalari, ayniqsa, perinatologiya xizmatining rivoji muhim o‘rin tutadi. Mamlakatimizda aholiga bu yo‘nalishda zamonaviy andozalar darajasida tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘ziga xos tizim yaratilgan. Respublika perinatal markazi va uning hududiy bo‘limlari tashkil etilib, yangi tibbiy texnologiyalar bilan jihozlandi. Perinatologiyaning dolzarb masalalariga oid ilmiy izlanishlar olib borilmoqda va ilm-fan yutuqlaridan tibbiyot amaliyotida samarali foydalanilayotir.
Ona va bolaga perinatal tibbiy yordamni tashkil etishda qishloq vrachlik punktlari va oilaviy poliklinikalarning ham alohida o‘rni bor. Ushbu birlamchi tibbiyot muassasalarida patronaj xizmati yildan-yilga takomillashayotgani zamonaviy tibbiy yordamni aholiga yanada yaqinlashtirish, tibbiy-profilaktika ishlari samaradorligini oshirishga xizmat qilayotir.
Bu yo‘nalishda olib borilayotgan izchil islohotlar natijasida mustaqillik yillarida respublikamizda onalar o‘limi 3,2 barobar, bolalar o‘limi 3,4 barobar kamaydi. Ushbu ko‘rsatkichlar bo‘yicha mamlakatimiz BMTning Mingyillik rivojlanish maqsadlariga to‘liq erishdi.
Xalqaro anjumanda onalar va bolalarga perinatal tibbiy yordam ko‘rsatish ko‘lamini yanada kengaytirish, bo‘ yo‘nalishda jahon tibbiyotining ilg‘or tamoyillarini tatbiq etish xususida so‘z yuritildi.
– Bugungi kunda jahon tibbiyotida perinatologiya xizmatini yanada takomillashtirish bilan bog‘liq yangi-yangi loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda, – dedi Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Yevropa mintaqaviy byurosi vakili Gunta Lazdane. – Perinatal audit loyihasi bunga misoldir. Tug‘ruqqacha, tug‘ruq vaqtida va chaqaloq hayotining dastlabki yetti kunida ona va bolaga zamonaviy tibbiy yordamni tashkil etishga yo‘naltirilgan ushbu chora-tadbirlar ona va bola salomatligini asrash, chaqaloqlar o‘limining oldini olishga xizmat qilayotir. Aytish joizki, O‘zbekistonda bu yo‘nalishda ilg‘or tajribalar to‘plangan. Tibbiyot muassasalaringizda jahon tibbiyotining zamonaviy usullaridan samarali foydalanilayotir. Ushbu xalqaro anjuman ana shunday ilg‘or tajribalarni ommalashtirish, perinatologiya xizmatini rivojlantirish, onalar va bolalarga yo‘naltirilgan tibbiy yordam sifati va samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Xalqaro anjumanda aholiga perinatal tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha O‘zbekiston va jahon tajribasi, perinatal audit o‘tkazish usullari, ona va bolaga tibbiy-profilaktika yordami ko‘rsatish, chaqaloqlarni parvarishlash, reproduktiv salomatlikni asrash, pediatriya sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, ilm-fan yangiliklariga oid taqdimotlar namoyish etildi. Perinatal xizmatni rivojlantirish, bu yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ilmiy-amaliy aloqalarni rivojlantirish xususida fikrlashildi.

Стабильно общество, где мать и дитя здоровы
В столице состоялась международная конференция «Перинатальный аудит – средство дальнейшего совершенствования перинатальной медицинской помощи".
В мероприятии, организованном Министерством здравоохранения Республики Узбекистан совместно с Европейским региональным бюро Всемирной организации здравоохранения, наряду с нашими учеными и врачами приняли участие ведущие специалисты и эксперты Латвии, Молдовы, Украины, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и других государств.
Первый заместитель министра здравоохранения Узбекистана А.Худоёров, директор Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра педиатрии Д.Ахмедова и другие отметили, что разработанный под руководством Первого Президента Ислама Каримова и последовательно реализуемый проект «Здоровая мать – здоровый ребенок» способствует усилению работы по медико-социальной охране материнства и детства, воспитанию здорового, гармонично развитого поколения, укреплению генофонда нации.
В предоставлении квалифицированной медицинской помощи матерям и детям важную роль играют все сферы медицины, особенно – служба перинатологии. В этом направлении в нашей стране на уровне современных стандартов создана целостная система предоставления медицинской помощи. Действуют Республиканский перинатальный центр и его территориальные отделения, оснащенные новыми медицинскими технологиями. Ведутся научные исследования по актуальным вопросам перинатологии, достижения науки эффективно используются в медицинской практике.
В организации перинатальной медицинской помощи особое место занимают сельские врачебные пункты и семейные поликлиники. В этих первичных медицинских учреждениях из года в год совершенствуется служба патронажа, что способствует доступности современной медицинской помощи населению, повышению эффективности медико-профилактической работы.
В результате проводимых в этом направлении реформ в годы независимости уровень материнской смертности снизился в 3,2 раза, детской – в 3,4 раза. По этим показателям наша страна полностью достигла Целей развития тысячелетия ООН.
На международной конференции речь шла о расширении масштабов предоставления перинатальной медицинской помощи, внедрении передовых принципов мировой медицины в этом направлении.
- В настоящее время в мировой медицине внедряются новые проекты по совершенствованию службы перинатологии, - говорит представитель Европейского регионального бюро ВОЗ Гунта Лаздане. - Например, проект перинатального аудита. Эта работа, направленная на организацию современной медицинской помощи матери и ребенку в дородовой, послеродовой период и в первые семь дней жизни новорожденного, способствует охране здоровья матери и ребенка, предотвращению смертности среди новорожденных. В Узбекистане в этом направлении накоплен богатый опыт. В ваших медицинских учреждениях эффективно используются современные методы мировой медицины. Проводимая конференция будет служить популяризации передового опыта работы, развитию службы перинатологии, повышению качества и эффективности медицинской помощи матерям и детям.
На международной конференции были обсуждены опыт Узбекистана и мировой медицины в предоставлении населению перинатальной помощи, методы проведения перинатального аудита, вопросы предоставления медико-профилактической помощи матери и ребенку, ухода за новорожденным, укрепления репродуктивного здоровья, развития сферы педиатрии, состоялись презентации научных новшеств. Участники обменялись мнениями по вопросам развития перинатальной службы, расширения международного сотрудничества в этом направлении.