Iqtisodiy salohiyatdan samarali foydalanish zarur
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov rahnamoligida mustaqillik yillarida mamlakatimizning barcha hududlarida boshlangan keng ko‘lamli islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Ulkan bunyodkorlik ishlari samarasida shahar va qishloqlarimiz qiyofasi tubdan o‘zgardi, iqtisodiy salohiyat sezilarli darajada yuksaldi, aholi farovonligi ortdi. Bu yutuqlar mamlakatimizning shimoliy hududlarida ham yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi, mamlakatimiz Bosh vaziri Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, sanoat, qishloq xo‘jaligi va ijtimoiy sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar bilan yaqindan tanishish maqsadida shu yilning 28-sentabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatiga tashrif buyurdi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizning shimoliy hududida joylashgan Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasida bo‘lib, bu yerda O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2015-yil 18-iyundagi «Taxiatosh IESda 230-280 MVt quvvatdagi ikkita bug‘-gaz qurilmalari qurish» investitsiya loyihasini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq hayotga tatbiq etilayotgan keng ko‘lamli investitsiya loyihasi bilan tanishdi.
Umumiy quvvati 730 MVt bo‘lgan 5 energiya blogidan iborat ushbu issiqlik elektr stansiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati iste’molchilarini elektr energiyasi bilan ta’minlashning asosiy manbai hisoblanadi. Issiqlik elektr stansiyasida yiliga 3,2 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi va bunda 1,15 milliard kub metr tabiiy gaz yoqiladi.
Yangi investitsiya loyihasining amalga oshirilishi nafaqat katta hajmdagi qimmatbaho xomashyoni tejash, balki talab tobora ortib borayotgan elektr energiyasi ishlab chiqarishni ko‘paytirish imkonini ham beradi. Xususan, issiqlik elektr stansiyasi quvvatini 230-280 MVtga oshirish hisobidan tabiiy gaz iste’molini 488 million kub metrga kamaytirish ko‘zda tutilgan.
Bu boradagi ishlar nihoyasiga yetkazilgach, Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasining umumiy quvvati 930 MVtga yetadi, elektr energiya ishlab chiqarish hajmi esa 3,3 milliard kVt/soatdan oshadi.
Shundan so‘ng Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrining bosh rejasi bilan tanishdi. Suhbat chog‘ida zamonaviy ko‘p qavatli turar joy binolari, dam olish maskanlari, sun’iy ko‘llar va suv havzalari barpo etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Aholi uchun qulay va munosib sharoitlar yaratish ko‘lamini yanada kengaytirish lozimligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasiga safari davomida paxta dalalarida bo‘lib, qishloq xo‘jaligi ishlarining borishi bilan tanishdi, Kegeyli tumani fermerlari bilan suhbatlashdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi faollari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish avvalida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov xotirasi yodga olinib, hurmat bajo keltirildi. Uchrashuvda mustaqillik yillarida mamlakatimizning Birinchi Prezidenti rahnamoligida ushbu hududda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilgani ta’kidlandi. Orolbo‘yi hududini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi farovonligini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilayotgani yuksak samaralar bermoqda.
Yig‘ilishda hududning eksport salohiyatini oshirish, qisqa muddatda paxta hosilini yig‘ishtirib olish va kuzgi ekinlarni ekish, ijtimoiy obyektlar hamda uy-joylarning kuz-qish mavsumiga tayyorligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini g‘amlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Zamonaviy, shinam uy-joylar qurish, kommunal xizmatlar faoliyatini yanada takomillashtirish, obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish masalalari muhokama etildi.
Shu kuni O‘zbekiston Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyatiga ham tashrif buyurdi.
Urganch shahrida yaqin yillarda qurilishi rejalashtirilayotgan ko‘p qavatli uylar loyihasi ko‘rib chiqildi. Qishloq joylarda kam ta’minlangan oilalar uchun mo‘ljallangan muhandislik-kommunikatsiya, ijtimoiy va bozor infratuzilmasi yaratilgan yakka tartibdagi zamonaviy, shinam uy-joylar loyihalari ham muhokama etildi.
Shavkat Mirziyoyev Qo‘shko‘pir tumanida qishloq xo‘jaligi ishlarining borishi bilan tanishdi. Fermerlar bilan suhbatda yer unumdorligini oshirish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, qishloq xo‘jaligi ekinlarining yuqori hosil beradigan navlarini ekish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Xorazm viloyati faollari bilan uchrashuv O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirish bilan boshlandi. Yig‘ilishda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, hududning eksport ko‘rsatkichlarini oshirish, istiqbolli yangi sanoat obyektlarini barpo etish, ijtimoiy infratuzilmani yanada yaxshilash borasidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari zaxirasini g‘amlash, uy-joylar va ijtimoiy soha muassasalarining kuz-qish mavsumiga tayyorligi, hududda sanoat va iqtisodiyotning boshqa sohalari uzluksiz ishlashini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Рационально использовать экономический потенциал
В регионах нашей страны последовательно продолжаются широкомасштабные реформы, начатые в годы независимости под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. В результате огромной созидательной работы кардинально изменился облик городов и сел, значительно вырос экономический потенциал, повысилось благосостояние населения, и эти достижения ярко видны и на примере северного региона страны.
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр страны Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой широкомасштабной работой в промышленности, сельском хозяйстве и социальной сфере 28 сентября текущего года побывал в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.
Шавкат Мирзиёев посетил Тахиаташскую тепловую электростанцию, где ознакомился с ходом реализации масштабного инвестиционного проекта в соответствии с постановлением Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство двух парогазовых установок мощностью по 230-280 МВт на Тахиаташской ТЭС» от 18 июня 2015 года.
Эта тепловая электростанция, состоящая из пяти энергоблоков суммарной мощностью 730 МВт, является основным источником электроснабжения потребителей в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области. ТЭС ежегодно вырабатывает 3,2 миллиарда кВт/час электроэнергии, и при этом сжигается 1,15 миллиарда кубометров природного газа.
Реализация нового инвестиционного проекта позволит не только сэкономить значительные объемы ценного сырья, но увеличить выработку электроэнергии, потребность в которой неуклонно растет. В частности, предусматривается снижение потребления на 488 миллионов кубометров природного газа при расширении мощности ТЭС на 230-280 МВт.
По завершении предусмотренных работ общая мощность Тахиаташской ТЭС увеличится до 930 МВт, а выработка электроэнергии превысит 3,3 миллиарда кВт/час.
После этого Шавкат Мирзиёев ознакомился с генеральным планом застройки города Нукуса. В ходе состоявшейся беседы особое внимание было уделено вопросам возведения современных многоэтажных жилых домов, мест отдыха, искусственных озер и водоемов. И в центре внимания должно быть дальнейшее расширение масштабов работы по созданию достойных условий для комфортной жизни людей.
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Каракалпакстану осмотрел хлопковые поля, побеседовал с фермерами Кегейлийского района.
Состоялась встреча с активом Республики Каракалпакстан. Перед ее началом участники почтили память Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
На встрече были отмечены широкомасштабные реформы, осуществленные в годы независимости под руководством Первого Президента Узбекистана в этом регионе нашей страны. Уделяемое особое внимание социально-экономическому развитию, повышению благосостояния населения Приаралья дает свои высокие результаты.
На собрании были рассмотрены задачи по повышению экспортного потенциала региона, организации сбора урожая хлопка и сева озимых в сжатые сроки, подготовки социальных объектов и жилья к осенне-зимнему сезону, заготовки сельскохозяйственной продукции.
Были обсуждены вопросы строительства доступного жилья, дальнейшего совершенствования деятельности коммунальных служб, выполнения работ по благоустройству и озеленению.
В этот же день Исполняющий обязанности Президента нашей страны посетил Хорезмскую область.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами многоэтажных домов, строительство которых планируется в Ургенче в ближайшие годы. Наряду с этим состоялось обсуждение проектов возведения доступного индивидуального жилья для малообеспеченных семей в сельской местности со строительством объектов инженерно-коммуникационной, социальной и рыночной инфраструктуры.
В Кушкупырском районе области Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом сельскохозяйственных работ, обсудил с фермерами вопросы повышения плодородия земель, рационального использования водных ресурсов, применения высокопроизводительных сортов агрокультур.
Встреча с активом Хорезмской области началась с минуты молчания в память о Первом Президенте Республики Узбекистан Исламе Каримове.
На мероприятии состоялось обсуждение актуальных задач социально-экономического развития области, повышения показателей ее экспортного потенциала, организации новых перспективных промышленных производств, дальнейшего улучшения социальной инфраструктуры.
Особое внимание было уделено практическим вопросам закладки в хранилища сельскохозяйственной продукции, подготовки жилого фонда и учреждений социальной сферы к осенне-зимнему сезону, обеспечения бесперебойной работы промышленности и других сфер экономики области.