Samarqand viloyatida 425 mingdan ortiq ko‘chmas mulk obyekti xatlovdan o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 3-avgustdagi “2016-2017-yillar davrida jismoniy va yuridik shaxslarga tegishli bo‘lgan ko‘chmas mulk obyektlarini yalpi xatlovdan o‘tkazish to‘g‘risida”gi qaroriga asosan Samarqand viloyatida ham ko‘chmas mulk obyektlarini yalpi xatlovdan o‘tkazish ishlari amalga oshirilmoqda.
Buning uchun tuman va shaharlar hokimlari o‘rinbosarlari, yer resurslari va davlat kadastri bo‘limlari, yer tuzish va ko‘chmas mulk kadastri davlat korxonasi, arxitektura va qurilish bo‘limi, davlat soliq inspeksiyasi, ichki ishlar bo‘limi va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari vakillaridan iborat tarkibda komissiya va ishchi guruhlar tashkil etilgan.
– Yer uchastkalari, binolar, inshootlar va ko‘p yillik daraxtzorlarning egalarini, ulardan foydalanuvchilarni, ularning ijarachilari va mulkdorlarini hamda yer uchastkalarining maydonlarini, bino va inshootlarning hajmini, daraxtlarning turi va sonini aniqlash kabi vazifalar xatlovning asosiy maqsadi hisoblanadi, – deydi Samarqand viloyati yer tuzish va ko‘chmas mulk kadastri davlat korxonasi boshlig‘i Ravshan Hotamov. – Shuningdek, mazkur tadbir ko‘chmas mulk obyektlarining elektron ma’lumotlar bazasida to‘liq hisobga olinishini ta’minlash, o‘zboshimchalik bilan egallangan va qurilgan imoratlarni aniqlash, yer egaligi, yerdan foydalanish va ijara sohasida huquqiy masalalarni hal qilishga xizmat qiladi. Muhimi, davlat hokimiyati organlarini ko‘chmas mulk obyektlari to‘g‘risida ishonchli va to‘liq axborot bilan ta’minlash hamda mol-mulk, yer soliqlarini hisoblash uchun soliqqa tortish obyektlarining to‘liq hisobga olinishiga yordam beradi.
Ushbu maqsadlardan kelib chiqib, xatlovni o‘tkazish bo‘yicha ishchi guruhlar ko‘chmas mulk obyektlarini tekshirish, yer uchastkasini suratga olish, bino va inshootlarning tashqi va ichki o‘lchamlarini o‘lchash, ko‘p yillik daraxtlarning turi va sonini hisobga olish ishlarini bajarmoqda. Davlat korxonalari idora arxivida mavjud bo‘lgan ma’lumotlarning kadastr yig‘ma jildlarini, bino va inshootlarni qurish uchun yer uchastkalarini berish bo‘yicha material hamda hujjatlarni yig‘moqda. Bu bo‘yicha dalolatnomalar tuzilmoqda. O‘lchov ma’lumotlari umumlashtirilib, tuman komissiyasiga taqdim etiladi. Xatlov natijalari ishchi guruh tomonidan puxta tahlil qilinadi va yer uchastkalariga huquqlarni belgilash, o‘zboshimchalik bilan qurilgan bino va inshootlarni buzish yoki ularni mulk huquqi bilan saqlab qolish, yer uchastkalarining maydonlarini qonunchilik hujjatlarida belgilangan me’yorlar bilan muvofiqlashtirish masalalarini hal qilish bo‘yicha takliflar tayyorlanmoqda.
Hozirgacha viloyat bo‘yicha 425 mingdan ortiq ko‘chmas mulk obyekti xatlovdan o‘tkazilib, tegishli hujjatlar tayyorlandi. Viloyatning Nurobod, Jomboy, Tayloq tumanlarida xatlovdan o‘tkazilishi belgilangan obyektlarning 70-80 foizi o‘rganildi. Boshqa tuman va shaharlarda ham bu ish tizimli ravishda olib borilmoqda.

Инвентаризация недвижимости продолжается
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О проведении сплошной инвентаризации объектов недвижимого имущества, принадлежащих физическим и юридическим лицам, в период 2016-2017 годы" от 3 августа текущего года в Самаркандской области также проводится работа по сплошной инвентаризации объектов недвижимости.
С этой целью созданы комиссия и рабочие группы, в которые вошли заместители хокимов городов и районов, представители отделов по земельным ресурсам и государственному кадастру, государственных предприятий землеустройства и кадастра недвижимости, отделов архитектуры и строительства, государственных налоговых инспекций, отделов внутренних дел и органов самоуправления граждан. – Основными целями инвентаризации являются уточнение владельцев, пользователей, арендаторов и собственников земельных участков, зданий, сооружений, многолетних насаждений и их видов, размеров площадей участков, – говорит начальник государственного предприятия землеустройства и кадастра недвижимости Равшан Хотамов. – Данное мероприятие также способствует обеспечению полного учета в электронной базе данных объектов недвижимого имущества, выявлению самовольно занятых земельных участков и самовольных построек, решению правовых вопросов землевладения, землепользования и аренды. Органы государственной власти получат достоверную и полную информацию об объектах недвижимого имущества, будет обеспечен полный учет объектов налогообложения для исчисления налога на имущество и земельного налога. Исходя из этих целей рабочие группы по инвентаризации проводят обследование объектов недвижимого имущества, производят съемку земельного участка, обмер внешних и внутренних габаритов зданий, сооружений, учет видов и количества многолетних насаждений. Государственные предприятия производят сбор данных, имеющихся в ведомственных архивах, кадастровых дел, других материалов и документов по отводу земельных участков для строительства зданий и сооружений. По итогам инвентаризации составляются акты. Результаты инвентаризации тщательно анализируются рабочей группой и готовятся предложения по решению вопросов установления прав на земельные участки, сносу самовольно возведенных зданий или сооружений или сохранению их на правах собственности, приведению земельных участков в соответствие с нормами, установленными законодательством. До настоящего времени инвентаризировано более 425 тысяч объектов недвижимого имущества, подготовлены соответствующие документы. В Нурабадском, Джамбайском и Тайлакском районах обследовано 70-80 процентов подлежащих инвентаризации объектов. Работа в этом направлении осуществляется на системной основе также в других районах и городах области.