Farg‘ona viloyatining shahar va tumanlarida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi oshmoqda
Farg‘ona viloyatida joriy yilning o‘tgan davrida 1 ming 138 loyiha amalga oshirilib, buning uchun 220 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ sarflandi.
Viloyatda joriy yilda ishlab chiqilgan iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, tarkibiy o‘zgarishlarni yanada kengaytirish orqali makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan maqsadli dasturlar ijrosi to‘liq ta’minlanmoqda. Keyingi yillarda shahar va tumanlarda ham hudud imkoniyatidan kelib chiqib, istiqbolli dasturlar hayotga tatbiq etilayotir.
Ayniqsa, qishloq joylarda sanoat salohiyatining oshirilishi iqtisodiy barqarorlik va farovonlikka xizmat qilmoqda. Birgina Quva tumanida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 2013-yilda 105 milliard so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu ko‘rsatkich qariyb ikki barobar ortib, 194,3 milliard so‘mga yetdi.
Tumandagi qandolat mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan fabrika ham bir necha yillar avval iqtisodiy tang ahvolda edi. Bankning 5 million dollarlik sarmoyasi evaziga korxona barqaror faoliyat ko‘rsata boshladi.
– Korxonamizda 150 nafar kollej bitiruvchisi ish bilan ta’minlangan bo‘lib, 20 xildan ortiq mahsulot ishlab chiqarilmoqda, – deydi “Quva qandolatlari” mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh muhandisi Saidahmad Umarov. – O‘tgan yili 1 million 350 ming yevro mablag‘ evaziga Germaniyadan zamonaviy texnologiya va konfetlarni o‘rash jihozlari keltirib o‘rnatildi. Bu mahsulot sifati va xaridorgirligini yanada oshirdi. Joriy yil oxiriga borib, mahsulotlarni xorijga eksport kilishni ham rejalashtirganmiz.
Tumanda «Quva qandolatlari» singari zamonaviy texnologiyalar asosida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni ko‘paymoqda. Bu, o‘z navbatida, aholi bandligini ta’minlashda ham muhim omil bo‘layotir.
– Kuniga 5-6 tonna sutni qayta ishlash quvvatiga ega korxonamizda umumiy qiymati 580 million so‘mga teng bo‘lgan zamonaviy dastgohlar o‘rnatilgan. Ularni kollej bitiruvchilari mohirona boshqarib, ish unumini oshirmoqda, – deydi “Qubbo aysmilk” xususiy korxonasi rahbari Eldor Ermatov.
Tumanda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari ham jadal rivojlanmoqda. Davlatimiz rahbarining 2015-yil 15-maydagi “Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni sanoat tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– Yetti milliard so‘m sarmoya evaziga 1000 tonna sig‘imga ega muzlatgich kameralari o‘rnatdik, – deydi “Qubbo vitamin” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Jahongir Akbarov. – O‘tgan yili xorijdan qiymati 500 ming dollar bo‘lgan meva-sabzavotni sifatli saralash dastgohi keltirib o‘rnatildi. Ushbu qurilma kuniga 35 tonna meva-sabzavotni saralash quvvatiga ega. Yaqin kunlarda korxonamizda qo‘shimcha tarzda soatiga 5 tonna mevani qayta ishlab sharbat tayyorlaydigan texnologiyani ishga tushiramiz. Bu yana 20 ish o‘rni yaratish imkonini beradi.

Результаты выполнения региональных программ
В Ферганской области обеспечивается полное исполнение целевых программ, направленных на укрепление макроэкономической устойчивости путем модернизации и диверсификации ведущих отраслей экономики, дальнейшего расширения структурных преобразований. В последние годы в городах и районах области реализуются перспективные проекты.
За минувший период текущего года было реализовано 1138 проектов, на осуществление которых направлено более 220 миллиардов сумов.
Принимаемые меры по повышению промышленного потенциала села служат обеспечению экономической стабильности и благополучия населения. Например, в Кувинском районе объем производства промышленных товаров в 2013 году составил 105 миллиардов сумов, а в прошлом году увеличился почти вдвое и достиг 194,3 миллиарда сумов.
Еще несколько лет назад действующая в районе кондитерская фабрика была экономически несостоятельной. За счет привлечения банковских инвестиций в размере 5 миллионов долларов были приняты меры по финансовому оздоровлению предприятия.
- Благодаря этому работой обеспечены 150 выпускников колледжей, здесь выпускаются кондитерские изделия 20 видов, - говорит главный инженер общества с ограниченной ответственностью "Кува кандолатлари" Саидахмад Умаров. - В прошлом году за счет 1 миллиона 350 тысяч евро мы завезли из Германии и установили современное оборудование для изготовления и упаковки конфет. Это еще больше повысило качество продукции. До конца текущего года намечено наладить ее экспорт.
В районе число таких предприятий, как "Кува кандолатлари", работающих на основе современных технологий, увеличивается. Это способствует обеспечению занятости населения.
- Наше предприятие, способное перерабатывать в день 5-6 тонн молока, оснащено современным оборудованием стоимостью 580 миллионов сумов. У нас, в основном, работают выпускники колледжей, - говорит руководитель частного предприятия "Куббо айсмилк" Элдор Эрматов.
В районе динамично развиваются и субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства. Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития" от 15 мая 2015 года служит важным руководством к действию для модернизации отраслей промышленности и расширения выпуска конкурентоспособной продукции.
- За счет 7 миллиардов сумов мы установили морозильную камеру вместимостью 1000 тонн, - говорит руководитель ООО "Куббо витамин" Жахонгир Акбаров. - В прошлом году из-за рубежа было завезено оборудование для качественной сортировки фруктов и овощей стоимостью 500 тысяч долларов. Вскоре мы введем в строй технологическую линию по изготовлению соков, способную перерабатывать в час 5 тонн фруктов. Это позволит создать еще 20 рабочих мест.