Jizzax viloyatida «Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi doirasida 301,2 milliard so‘m mablag‘ sarflandi
2016-08-10
Davlat dasturi doirasida viloyatning qishloq hududlarida onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, tibbiyot muassasalari qurish, ta’mirlash va ularni zamonaviy jihozlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Zafarobod tumani tibbiyot birlashmasining bolalar bo‘limi va tug‘ruq majmuasi kapital rekonstruksiya qilinmoqda. 1 milliard 700 million so‘mlik qurilish-ta’mirlash ishlari bajarilayotgan inshootda davolash, tashxis qo‘yish va profilaktika tadbirlarini amalga oshirish uchun barcha qulayliklar yaratilayotir. – Prezidentimiz rahnamoligida sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar tibbiy xizmat sifati va samaradorligini yangi bosqichga ko‘tarish, shifoxonamizning moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda, – deydi Zafarobod tumani tibbiyot birlashmasi rahbari Dilshod Qambarov. – Yaqinda shifoxonamiz zamonaviy raqamli rentgen va 3D formatdagi ultratovush apparatlari, uchta “Damas” avtomashinasi bilan ta’minlandi. Bolalar bo‘limi va tug‘ruqxonaning to‘liq ta’mirdan chiqarilishi bilan onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish yanada yaxshilanadi. Davlat dasturi asosida viloyatda yangidan qurilayotgan va rekonstruksiya qilinayotgan 10 umumta’lim maktabi, 5 kasb-hunar kolleji, 8 bolalar sporti inshootini avgust oyida, 8 tibbiyot muassasasini oktabr oyida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Onalik va bolalikni muhofaza qilish, xotin-qizlar uchun zarur ijtimoiy, maishiy va tibbiy sharoitlar yaratish borasida belgilangan tadbirlar ham izchil amalga oshirilmoqda.

На пути здоровья населения
В первом полугодии нынешнего года в Джизакской области на исполнение мероприятий в рамках Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" потрачено 301,2 миллиарда сумов.
В Государственной программе особое внимание уделяется охране здоровья матерей и детей, возведению, ремонту и современному оснащению медицинских учреждений, в том числе в сельской местности. Производится капитальный ремонт и реконструкция детского отделения и родильного комплекса Зафарабадского районного медицинского объединения. В сооружении, в котором выполняются строительно-ремонтные работы на 1 миллиард 700 миллионов сумов, созданы все удобства для лечения, диагностики и осуществления профилактических мероприятий. - Реализуемые под руководством Президента нашей страны последовательные реформы в системе здравоохранения имеют важное значение в повышении на новый уровень качества и эффективности медицинских услуг, дальнейшем укреплении материально-технической базы больницы, - говорит руководитель Зафарабадского районного медицинского объединения Дилшод Камбаров. - Недавно наше лечебное учреждение было обеспечено современным цифровым ультразвуковым 3D-аппаратом, тремя автомобилями "Дамас". Полный ремонт детского отделения и роддома послужит дальнейшему улучшению охраны здоровья матерей и детей. Согласно государственной программе строящиеся заново и реконструированные 10 зданий общеобразовательных школ, 5 зданий профессиональных колледжей, 8 сооружений детского спорта будут сданы в эксплуатацию в августе, 8 медицинских учреждений - в октябре. Также последовательно реализуются мероприятия, намеченные в сфере охраны материнства и детства, создания для женщин необходимых социальных, бытовых и медицинских условий.