2016-yilning birinchi yarmida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va joriy yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishida bu alohida ta’kidlandi.
Viloyat hokimi M.Esonov boshqargan yig‘ilishda 2016-yilning olti oyida viloyat iqtisodiyotini yuksaltirish borasida turli yo‘nalishlarda amalga oshirilgan ishlar atroflicha tahlil etildi.
Hisobot davrida ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar izchil amalga oshirilishi, ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash, eksportni rivojlantirishga qaratilgan loyihalarga e’tibor kuchaytirilishi natijasida salmoqli yutuqlarga erishildi.
Birinchi yarim yillikda yalpi hududiy mahsulot ishlab chiqarish 8,3, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 10,3, iste’mol tovarlari 13,8, qishloq xo‘jalik mahsulotlari 6,5, qurilish 12,4, chakana savdo aylanmasi 15,2, xizmatlar hajmi 15,1 foiz o‘sdi.
Jami kreditlarning 49 foizi kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga yo‘naltirildi. Buning samarasida kichik biznesning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 59,5 foizni, sanoatda 47,2, qishloq xo‘jaligida 97,7, qurilishda 70,4 va aholi bandligida 78,2 foizni tashkil etdi.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosiga barcha manbalar hisobidan 222 milliard so‘m va 3,5 million dollar miqdorida mablag‘ sarflandi.
Yig‘ilishda mavjud kamchiliklar ham muhokama qilindi. Mahalliylashtirish dasturi va hududiy eksport ko‘rsatkichlari belgilangan darajada ta’minlanmadi. Ayrim tumanlar birorta ham mahalliylashtirish loyihasiga ega emas. Kogon tumani, Buxoro va Kogon shaharlarida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi pasaygan. Bu kabi holatlarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.
Yig‘ilishda 2016-yilgi Investitsiya dasturiga kiritilgan muhandislik- kommunikatsiya, yo‘l-transport va ijtimoiy soha obyektlarini belgilangan muddatlarda foydalanishga topshirish, eksport, jumladan, xorijga chiqariladigan meva-sabzavot mahsulotlari turini ko‘paytirish va hajmini oshirish masalasi ko‘rib chiqildi. Iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish va xususiy mulkni qo‘llab-quvvatlash, aksiyadorlik jamiyatlari aktivlari va davlat ulushini xorijiy investorlarga sotish, korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish borasidagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Buxoro viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari G‘.Ibragimov so‘zga chiqdi.

В Бухарской области в первой половине текущего года создано 36,7 тысячи новых рабочих мест.
Это особо отмечалось на собрании, посвященном итогам социально-экономического развития области в первой половине 2016 года и приоритетным задачам экономической программы, рассчитанной на текущий год.
На собрании, которое вел хоким области М.Эсонов, подробно проанализирована работа, проведенная в течение шести месяцев 2016 года по всем направлениям развития экономики области.
В результате последовательной реализации социально-экономических реформ в отчетный период, структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства, усиления внимания к проектам по развитию экспорта достигнуты весомые результаты.
В первом полугодии рост валового регионального продукта составил 8,3 процента. Объем производства промышленной продукции увеличился на 10,3, товаров народного потребления – на 13,8, сельскохозяйственной продукции – на 6,5, строительных работ – на 12,4, розничного товарооборота – на 15,2, услуг – на 15,1 процента.
49 процентов общего объема кредитов направлено на развитие малого бизнеса и частного предпринимательства. В результате доля малого бизнеса в валовом региональном продукте составила 59,5, промышленности – 47,2, сельском хозяйстве – 97,7, строительстве – 70,4 и сфере занятости населения – 78,2 процента.
На исполнение Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка” со всех источников направлены средства в объеме 222 миллиардов сумов и 3,5 миллиона долларов.
На собрании были обсуждены и допущенные недостатки. Так, не достигнуты в соответствии с намеченным планом показатели программы локализации и территориального экспорта. В некоторых районах вообще нет программ локализации. В Каганском районе, городах Бухаре и Кагане снижены объемы производства промышленной продукции. Намечены соответствующие меры по устранению этих недостатков.
На собрании были рассмотрены вопросы сдачи в намеченные сроки объектов инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной и социальной сфер, внесенных в Инвестиционную программу 2016 года, увеличения экспорта, в том числе видов экспортируемой плодоовощной продукции. Рассматривались меры по сокращению доли государства в экономике и поддержке частной собственности, продаже активов акционерных обществ и доли государства иностранным инвесторам, внедрению современных методов корпоративного управления.
На собрании актива Бухарской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Г.Ибрагимов.