Fidokorona mehnat samaralari
Nukusda joriy yilning birinchi yarmida Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi M.Erniyazov boshqargan yig‘ilishda joriy yilning birinchi yarmida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi loyihalarni ishga tushirish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash bo‘yicha amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar iqtisodiyotning o‘sish sur’atini ta’minlagani ta’kidlandi.
Prezidentimizning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasidan kelib chiqib, Qoraqalpog‘iston Respublikasini 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan ishlar samarasi muhokama etildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yalpi hududiy mahsulot 21,2 foizga o‘sdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 196 foizga oshib, 1 trillion 883 milliard so‘mlik mahsulot tayyorlandi. Bunda “Ustyurt gaz-kimyo” majmuasining muddatidan ilgari foydalanishga topshirilib, hisobot davrida 849 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqargani muhim omil bo‘ldi.
Orolbo‘yi mintaqasida 2016-yilgi investitsiya dasturiga muvofiq, birinchi yarim yillikda barcha manbalar hisobidan 1 trillion 904 milliard so‘mlik sarmoya o‘zlashtirildi. 65 ijtimoiy obyekt foydalanishga topshirildi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan namunaviy loyihalar asosida qishloq joylarda barpo etilayotgan turar joylar qurilishi davom ettirilmoqda. Joriy yilga mo‘ljallangan Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi asosida sanoat, servis va qishloq xo‘jaligi sohasida 78 milliard so‘mlik 1 ming 261 loyiha amalga oshirilishi tufayli 4 ming 756 yangi ish o‘rni tashkil etildi.
Yirik loyihalardan sanalmish Qorao‘zak tumanidagi 10 milliard 600 million so‘m va 17 million dollar miqdoridagi “Titan sement” korxonasi qurilishi joriy yilda nihoyasiga yetkazilib, foydalanishga topshiriladi. Bu yiliga 200 ming tonna qimmatbaho qurilish ashyosi – sement ishlab chiqarish imkonini berish bilan birga, 200 ga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi.
Hududda eksport salohiyatini yanada kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5,3-marta o‘sib, 234 million dollarni tashkil etdi. Eksport qiluvchi korxonalar safiga yana 20 korxona qo‘shilib, hududiy korxonalarning mahsulot eksporti hisobot davrida 24,1 million dollarga yetdi.
Yig‘ilishda qator vazirliklar, korxona va tashkilotlar rahbarlari, shahar va tuman hokimlari debitorlik va kreditorlik qarzlarini tugatish, korxonalarning barqaror moliyaviy ahvolini ta’minlash, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish, xususiy mulkni yanada mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot berdi. Bu borada yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan chora-tadbirlar belgilab olindi.

Результаты самоотверженного труда
В Нукусе состоялось собрание актива, посвященное итогам социально-экономического развития Республики Каракалпакстан в первой половине текущего года и приоритетным задачам экономической программы на 2016 год.
На собрании, которое вел Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов, отмечалось, что реализованная широкомасштабная работа в первом полугодии этого года по поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, реализации новых проектов, модернизации предприятий, их техническому и технологическому обновлению обеспечили темпы роста экономики.
Исходя из доклада Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год, обсуждались результаты работы, направленной на социально-экономическое развитие Республики Каракалпакстан в 2016 году.
В Республике Каракалпакстан рост валового регионального продукта составил 21,2 процента. Объем производства промышленной продукции увеличился до 196 процентов, было произведено продукции на 1 триллион 883 миллиарда сумов. При этом Устюртский газохимический комплекс был сдан в эксплуатацию досрочно, и за отчетный период произвел продукцию на 849 миллиардов сумов.
В Приаральском регионе в соответствии с инвестиционной программой на 2016 год в первом полугодии за счет всех источников были освоены инвестиции на 1 триллион 904 миллиарда сумов. Сдано в эксплуатацию 65 социальных объектов.
Строительство по инициативе Президента нашей страны типовых домов в сельской местности продолжается. На основе Программы социально-экономического развития, намеченной на этот год, реализован 1261 проект на 78 миллиардов сумов, благодаря чему в сфере промышленности, сервиса и сельского хозяйства создано 4756 новых рабочих мест.
Завершен и сдан в эксплуатацию в Караузякском районе один из крупных проектов – строительство предприятия “Титан цемент” стоимостью 10 миллиардов 600 миллионов сумов и 17 миллионов долларов. Это позволит производить 200 тысяч тонн цемента в год. Кроме того, будет создано около 200 новых рабочих мест.
В регионе уделяется особое внимание расширению экспортного потенциала. Этот показатель вырос по сравнению с аналогичным периодом прошлого года в 5,3 раза и составил 234 миллиона долларов. Ряд предприятий-экспортеров пополнился еще 20 предприятиями, за отчетный период региональными предприятиями было экспортировано продукции на 24,1 миллиона долларов.
На собрании руководители ряда министерств, предприятий и организаций, хокимы городов и районов представили информацию о сокращении дебиторской и кредиторской задолженности, обеспечении стабильного финансового состояния предприятий, сокращению доли государства в экономике, дальнейшем укреплении частной собственности. Намечены меры по устранению допущенных в этом направлении недостатков.
На собрании актива Республики Каракалпакстан выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Икрамов.