Namangan viloyatida qishloq xo‘jaligi, sanoat, kichik biznes va boshqa yo‘nalishlarda amalga oshirilgan loyihalar asosida joriy yilning olti oyida 18 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi.
2016-yilning birinchi yarmida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan viloyat faollari yig‘ilishida bu alohida ta’kidlandi.
Viloyat hokimi X.Bozorov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimizning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasidan kelib chiqib, viloyatni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan ishlar samarasi muhokama etildi.
Hisobot davrida viloyatda yalpi hududiy mahsulot hajmi 3 trillion 441,1 milliard so‘mni, o‘sish sur’ati 9,2 foizni tashkil etdi. Jumladan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 12,7 foiz, qishloq xo‘jaligi 8, iste’mol mollari ishlab chiqarish 13, investitsiyalarni o‘zlashtirish 9,8, qurilish ishlari 12,9, chakana savdo aylanmasi 14, xizmatlar 12,9 foizga oshdi. 56 korxona tomonidan 18,5 million dollar miqdorida eksport amaliyoti bajarildi. Tashqi bozorga chiqarilayotgan mahsulotlar turi 21 taga ko‘paydi.
Prezidentimizning 2015-yil 24-noyabrdagi “2016-2019-yillarda Namangan viloyatining sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida” gi qarori asosida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 57 loyihadan 40 tasi tijorat banklarining 10,6 million dollar kredit mablag‘i bilan moliyalashtirildi. 30 loyiha foydalanishga topshirildi.
Yig‘ilishda eksport turi va hajmini kengaytirish, mahalliy tovarlar uchun yangi bozorlarni o‘zlashtirish, xususan, meva-sabzavot eksporti parametrlarini bajarish, yo‘l-transport infratuzilma obyektlarini foydalanishga topshirish, iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy va kommunal sohalar, uy-joy fondining joriy yil kuz-qish mavsumiga tayyorgarligi, ichimlik suvi ta’minotini yanada yaxshilash masalalari muhokama qilindi.
Tanqid va tahlil ruhida o‘tgan yig‘ilishda yo‘l qo‘yilgan ayrim kamchiliklar, xususan, 150 ga yaqin sanoat korxonasi ishlamayotgani, 700 dan ziyod korxona vaqtincha faoliyat ko‘rsatmayotgani tanqid qilindi. Bu borada Namangan shahri, Namangan, To‘raqo‘rg‘on, Pop, Uychi, Yangiqo‘rg‘on, Kosonsoy tumanlarida sustkashtlikka yo‘l qo‘yilayotgani ta’kidlandi. Tadbirda muhokama etilgan masalalar yuzasidan mutasaddilarning hisoboti tinglandi va ko‘rsatilgan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha vazifalar belgilab olindi.
Namangan viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Ikromov so‘zga chiqdi.

Анализ проделанной работы
В Наманганской области за счет реализованных проектов в сельском хозяйстве, промышленности, малом бизнесе и других сферах за минувшие шесть месяцев текущего года создано более 18 тысяч новых рабочих мест.
Это особо отмечалось на собрании областного актива, посвященном итогам социально-экономического развития области в первом полугодии текущего года и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
На собрании, которое вел хоким области Х.Бозоров, были обсуждены результаты проведенной работы по социально-экономическому развитию области в соответствии с задачами, определенными в докладе Президента Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим направлениям экономической программы на 2016 год.
В отчетном периоде объем валового регионального продукта области вырос на 9,2 процента и составил 3 триллиона 441,1 миллиарда сумов. В частности, объемы производства промышленной продукции выросли на 12,7 процента, сельскохозяйственной продукции – на 8, потребительских товаров – на 13, освоенных инвестиций – на 9,8, строительных работ – на 12,9, розничного торгового оборота – на 14, оказанных услуг – на 12,9 процента. 56 предприятиями экспортирована продукция на 18,5 миллиона долларов. Видов экспортируемых товаров стало на 21 больше.
Из 57 проектов, подлежащих реализации в соответствии с постановлением Президента нашей страны о Программе развития промышленного потенциала Наманганской области на 2016-2019 годы от 24 ноября 2015 года, 40 проектов получили финансирование на 10,6 миллиона долларов. Завершено выполнение 30 проектов.
На собрании были рассмотрены вопросы расширения объемов и номенклатуры экспорта, освоения новых рынков для отечественных товаров, выполнения параметров по экспорту плодоовощной продукции, строительства объектов дорожно-транспортной инфраструктуры, подготовки отраслей экономики, социальной и коммунальной сферы, жилищного фонда к осенне-зимнему сезону, дальнейшего улучшения питьевого водоснабжения.
На собрании были подвергнуты критике допущенные недостатки, в частности, факты бездействия почти 150 промышленных предприятий и временного приостановления деятельности более чем 700 предприятиями. Отмечалось, что в этой сфере проявляют пассивность Наманган, Туракурганский, Папский, Наманганский, Уйчинский, Янгикурганский, Касансайский районы. На мероприятии были заслушаны отчеты ответственных лиц и определены задачи по устранению указанных недостатков.
На собрании актива Наманганской области выступил заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан А.Икрамов.