Aholi salomatligi doimiy e’tiborda
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan o‘tkazilayotgan patronaj oyligi tadbirlari Toshkent viloyatida ham yuksak saviyada tashkil etilmoqda.
Prezidentimiz rahnamoligida aholi salomatligini mustahkamlash, tibbiy xizmat sifati va samaradorligini oshirish, davolash muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan izchil ishlar yuksak samaralar berayotir. Davlatimiz rahbarining 2014-yil 1-avgustdagi “2014-2018-yillarda O‘zbekistonda aholining reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalar, bolalar va o‘smirlar sog‘lig‘ini muhofaza qilish borasidagi davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida tashkil etilgan tadbirda homilador va fertil yoshidagi ayollar, bolalar, yolg‘iz keksalar, nogironlar holidan xabar olinib, ularga moddiy va ma’naviy ko‘mak berilmoqda.
– Patronaj oyligi tadbirlariga viloyat, tuman va shahar tibbiyot muassasalarining 3 mingdan ziyod shifokori, 20 mingdan ziyod o‘rta tibbiyot xodimi jalb etilgan, – deydi Toshkent viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Jahongir Nosirov. – Oylik davomida 248 qishloq vrachlik punkti, 10 oilaviy, 18 ko‘p tarmoqli poliklinikada aholini tibbiy ko‘rikka qamrab olish rejalashtirilgan. Mutaxassislarimiz xonadonlarda bo‘lib, ularning tibbiy-ijtimoiy holatini, kasalliklarni yuzaga keltirishi mumkin bo‘lgan omillarni, mavjud muammolarni o‘rganib, zarur tavsiyalar bermoqda.
Oylik doirasida mahallalar, ta’lim muassasalari va korxonalarda keng jamoatchilik ishtirokida sog‘lom turmush tarzi asoslari, oilalarda tibbiy madaniyatni yuksaltirish hamda kasalliklar profilaktikasi yuzasidan targ‘ibot-tashviqot tadbirlari o‘tkazilmoqda.

Здоровье населения – в центре внимания
По инициативе Министерства здравоохранения Республики Узбекистан и в Ташкентской области на высоком уровне проводятся мероприятия месячника патронажа.
Весомые результаты дает реализуемая под руководством Президента нашей страны последовательная работа в сфере укрепления здоровья населения, повышения качества и эффективности медицинских услуг, укрепления материально-технической базы медицинских учреждений. Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление главы нашего государства "О Государственной программе по дальнейшему укреплению репродуктивного здоровья населения, охране здоровья матерей, детей и подростков в Узбекистане на период 2014-2018 годы" от 1 августа 2014 года.
На организованном в рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" мероприятии было уделено особое внимание состоянию здоровья беременных и женщин фертильного возраста, детей, одиноких престарелых, инвалидов, им оказывается материальная и моральная помощь.
– В мероприятия месячника патронажа вовлечены более 3 тысяч врачей, свыше 20 тысяч средних медицинских работников областных, районных и городских медицинских учреждений, – говорит начальник Ташкентского областного управления здравоохранения Жахонгир Носиров. – В ходе месячника в 248 сельских врачебных пунктах, 10 семейных и 18 многопрофильных поликлиниках запланировано провести медицинский осмотр населения. Наши специалисты посещают дома жителей, изучают их медико-социальное состояние, существующие проблемы, предоставляют необходимые рекомендации.
В рамках месячника в махаллях, образовательных учреждениях и на предприятиях с участием широкой общественности проводятся разъяснительные мероприятия, посвященные пропаганде здорового образа жизни, повышению медицинской культуры в семьях, а также профилактике заболеваний.