FAZA 1 BO’YICHA SHARTNOMALARNING AMALGA OSHIRILISHI HAQIDA MALUMOT
Prezidentining 28.02.2008 yildagi № PQ-804-sonli qaroriga hamda O’zbekiston Respublikasi va Osiyo Taraqqiyot Banki o’rtasidagi 2008 yil 14 aprelda imzolangan №2403-sonli zayom kelishuviga asosan, “POSCO Engineering & Construction Co. Ltd” (Janubiy Koreya) kompaniyasi tomonidan Xorazm viloyati va Qoraqolpog’iston Respublikasida olib borilayotgan 4-tasmali sement-beton qoplamali A-380 avtomobil yo’lining 490-581 km. qismida qurilish ishlari olib borilgan.
Qurilgan avtomobil yo’l barcha jahon ta’lablariga javob beradi. Bugungi kunda, avtomobil yo’lida har kuni yuk tashuvchi avtomobillarni qo’shgan holda 20 000 atrofida avtotransportlar harakat qilib kelmoqda. Avtomobil yo’li barpo etilgandan so’ng, bir joydan ikkinchi joyga harakatlanish vaqti qisqardi hamda yulovchi va yuk tashuvchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratilmoqda.
Bundan tashqari, ushbu loyiha doirasida, A-380 “G’uzor-Buxoro-Nukus-Beynov” avtomobil yo’lning 876-916 (40 km) (Qoraqolpog’iston Respublikasi Qo’ngirot tumani) qismida Xitoyning “China Road & Bridge Corporation” (CRBC) kompaniyasi 40 kilometrlik ikki qatorli avtomobil yo’l qurishda ishtirok etgan.Ushbu loyihaning amalga oshirilishi Qo’ng’irot soda zavodi hamda mamlakatning sanoatlashgan va iqtisodiy markazlari yonidan o’tuvchi transport liniyasini rivojlantirdi.

ИНФОРМАЦИЯ О ХОДЕ РЕАЛИЗАЦИИ КОНТРАКТОВ ПО ФАЗЕ 1
В рамках реализации Проекта «Развитие региональных автомобильных дорог. Фаза-1» с участием Азиатского банка развития (АБР) в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-804 от 28.02.2008г., а также Заемным соглашением №2403-UZB между Республикой Узбекистан и АБР, подписанным 14 апреля 2008 года, компанией POSCO Engineering & Construction Co. Ltd (Корея) осуществлено строительство 91 км 4-х полосной автодороги с цементобетонным покрытием на участке 490-581 км автодороги А-380 в Хорезмской области и Республике Каракалпакстан.
Построенная автодорога отвечает всем требованиям мировых стандартов. В настоящее время по автодороге передвигается около 20 000 ед. автотранспорта в день, включая грузовые автомобили высокого тоннажа. Строительство данных автодорог позволило укоротить время передвижения пассажиров из одного пункта в другой, а также создает благоприятные условия для пассажиров и грузоперевозчиков.
Также в рамках реализации вышеуказанного проекта китайской компанией China Road & Bridge Corporation (CRBC) осуществлено строительство 40 км 2-х полосной автодороги с асфальтобетонным покрытием на участке 876-916 (40 км) (Кунградский район Республики Каракалпакстан) автодороги А-380 «Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу». Реализация данного проекта существенно усилила транспортную линию, связывающую Кунградский содовый завод с промышленными и экономическими центрами страны.